Hronični stres obično tiho, ali neprestano utiče na naš organizam koji sve doživljava i pamti. Naučite da prepoznate simptome koji nas upozoravaju da je vreme da promenimo način života.
Umorni ste bez obzira na adekvatnu količinu sna
Spavate redovno i dovoljno, ali čak i nakon dobrog sna osećate se veoma umorno i najradije biste se odmah vratili u krevet.
Teško je probuditi se ujutru
Zbog izloženosti dugotrajnom stresu, nadbubrežna žlezda ne izlučuje blagovremeno dovoljno hormona kortizola, koji najčešće ujutru podstiče proizvodnju energije u našem telu i pomaže nam da se razbudimo.
Nemirni snovi i noćne more
Broj pozitivnih i lepih snova se progresivno povećava sa količinom sna. Ali kada smo nervozni i napeti, češće se budimo, što smanjuje mogućnost da dođemo do faze sna u kojoj umorne i opterećene snove zamenjuju pozitivne i opuštene slike.
Imate jaku želju za slanom hranom
Hronični stres dovodi do neravnoteže u količini elektrolita u organizmu, pa nam s vremena na vreme treba nešto slano. 5. Osećate vrtoglavicu kada ustanete iz sedećeg, ležećeg ili čučećeg položaja A ovo je direktna posledica nedostatka elektrolita.
Teški PMS i neredovne menstruacije
U organizmu se luči višak hormona stresa, što zauzvrat utiče na neravnotežu polnih hormona. Sve ovo rezultira jakim simptomima PMS-a i nepravilnim ciklusom. Bolni menstrualni grčevi se javljaju dva puta češće kod žena pod stresom nego kod onih koje nisu pod njegovim uticajem.
Često ste prehlađeni
Hronični stres dovodi do pada imuniteta, zbog čega se naše telo teško bori protiv bakterija i virusa kojima smo okruženi i gubi otpornost na njih.
Odjednom više ne znate kako da se nosite sa stresnim situacijama
Nekada ste ih spremno dočekali i brzo se snalazili nakon suočavanja sa problemom, ali sada jednostavno ne znate odakle da počnete i kako da smanjite osećaj panike. To se dešava zato što nakon dužeg izlaganja stresnim situacijama, naša sposobnost da tolerišemo i odupremo se stresu značajno opada.
Ne možete proći dan bez kofeina ili energetskih napitaka
Da li morate da kuvate kafu ili pijete energetska pića da biste se osećali manje umorno i razbistrili um? Vaše prirodne rezerve energije su iscrpljene zbog stresa.
Glavobolje vikendom
Slabije glavobolje ili intenzivnije migrene mogu se pojaviti tokom vikenda, kada nivo stresa i napetosti padne.
Iznenadna pojava akni
Upaljena koža takođe može biti znak stresnog načina života. Ako vas muče takvi bubuljice, tretirajte kožu preparatima koji sadrže salicilnu kiselinu ili benzoil peroksid i nekomedogenom hidratantnom kremom koja neće isušiti kožu. Ako koža ne reaguje pozitivno nakon nekoliko nedelja, svakako posetite dermatologa.
Kožne bolesti
Svrab, atopijski dermatitis ili seboreja su kožne bolesti koje imaju osnovu u emocionalnom opterećenju hroničnog stresa. 13. Pojava novih alergija Hormoni stresa stimulišu lučenje imunoglobulina E, proteina u krvi koji je odgovoran za alergijske reakcije u telu.
Bolovi u stomaku
Iako veza između anksioznosti i bolova u stomaku još uvek nije dovoljno medicinski istražena, u mnogim studijama je dokazano da su grčevi u stomaku izazvani nervozom i drugim simptomima stresa kao što su anksioznost i strah.
Naglo povećanje ili gubitak težine
Niste promenili ishranu, ali ste se naglo ugojili ili naglo smršali. Stres može izazvati hormonalne promene koje takođe utiču na vašu težinu. Posebno utiče na rad štitaste žlezde, a neobjašnjivo debljanje i gubitak kilograma jedan su od znakova da vaša štitna žlezda pravi probleme.
Preuzmite android aplikaciju.