Почетна > Србија
Србија

НАТО званичник: Поштујемо неутралност Србије, али сарађујемо

Поштујемо политику војне неутралности, а политичка повезаност биће онолика колико то Србија жели, рекао је данас високи НАТО званичник на брифингу за новинаре на маргинама дводневног састанка министара одбране земаља чланица НАТО у Бриселу.
Фото: Wikimediacommons

Он је напоменуо да Западни Балкан остаје у фокусу НАТО и да сарадња траје кроз Партнерсво за мир од 2006. године као и да је НАТО у процесу преговора са Србијом око новог циклуса партнерства.

„Практична сарадња са Србијом је веома добра и препозната као важна. Можда политички дијалог није онакав какав бисмо желели, али у пракси све функционише веома добро“, оценио је званичник НАТО.

Он је напоменуо и да је боља сарадња са Војском Србије него са политичким представницима и истакао да нико никога ни на шта не приморава.

„Поштујемо политику војне неутралности. Политичка повезаност биће онолика колико Србија хоће. Она је јасна да не жели у НАТО, али жели сарадњу са НАТО и жели у ЕУ, тако да ми се чини да је овде ситуацИја за разлику од БиХ прилично јасна“, рекао је званичник западне војне алијансе.

Додаје да је сасвим јасно шта ЕУ добро може да уради за земље које јој приступају, укључујући и Србију.

Одговарајући на питање о томе како види односе Србије и Русије, у контексту рата у Украјини, каже да су везе два народа сасвим у реду и НАТО их поштује.

„Србија се везала за Запад. Истина је да санкције Русији још није увела, али ко зна. Поштујемо одлуке руководства сваке суверене земље, можда их не разумемо, али их поштујемо. Јасно ми је да Србија има тешку позицију у односу на остатак света“, рекао је НАТО званичник.

Ипак, како додаје, када је у питању Русија, њене „малигне активности“ се виде у целом региону.

„Са друге стране, иста та Русија је потписала споразуме и конвенције о поштовању спољне политике других земља, које пак крши. Руководсво које Москва има никоме не бих пожелео“, рекао је он и истакао да „свет није добро место у овом тренутку“.

Говорећи о мисији КФОР на Косову и Метохији, који је најдужа и тренутно најбројнија мисија НАТО, представник војне алијансе каже да они наставља да раде свој посао.

„Тако ће бити и убудуће, али је одговорност на обе стране око тога шта се дешава и шта ће се дешавати на терену“, напоменуо је он.

Према речима званичника, КФОР није само гарант безбедности и сигурности и слободе кретања на КиМ, већ и у целом региону.

Ostin: SAD posvećene odbrani svakog pedlja teritorije NATO

 

Преузмите андроид апликацију.