Почетна > Бизнис
Бизнис

Наставити енергетску обнову објеката на територији АП Војводине

Сви смо сведоци енергетске кризе, која у протеклих неколико месеци потреса свет, али и нашу земљу. Фосилна горива некада су била једини начин производње електричне енергије, а данас се она могу добити из обновљивих извора. Стога, поједини стручњаци решење кризе виде управо у томе.
Фото: Unsplash/Zbynek Burival

У протеклих неколико година наша земља је знатно напредовала на пољу енергетике, а то је допринео нови закон који је омогућио изградњу свих ветропаркова, који се налазе на територији Покрајине.

„И ако говоримо у процентима ми стојимо добро. Ми смо до 2020. године достигли неки ниво од 26,3 одсто удела, а имали смо постављен онај таргет од 27. Значи били смо врло близу циља који нам је Европска енергетска заједница зацртала“, каже Данијела Исаиловић, удружење „Обновљиви извори енергије Србије“.

Из Покрајинског секретаријата за енергетику кажу да је планирано да се уз помоћ Европске банке енергетски обнови 95 објеката од јавног значаја на територији Војводине, који важе за једне од највећих потрошача енергије.

„Када смо радили комплетну анализу код нас се видело, када говоримо о објектима јавног значаја који су иначе највећи потрошачи енергије, где је термоизолација негде око пет сантиметара, што довољно говори да смо негде у том сегменту као Војводина доста испред Европе. Али када говорим о глобалном сегменту, када говорим о цивилном становништву и стамбеним зградама, ту смо можда мало закаснили“, каже др Зоран Тасић, заменик Покрајинског секретара за енергетику.

Да смо закаснили, потврђује и податак да наша земља тренутно произведе 400 мегавата, док Белгија као једна од највећих произвођача електричне енергије добијене из обновљивих извора у Европи, произведе чак 4.000.

„Свака земља има посебне циљеве које жели да оствари када говоримо о обновљивим изворима енергије. Тако и ми имамо неке своје идеје које желимо у наредном периоду да остваримо. Што се тиче обновљивих извора, тренутно смо у нешто испред вас, али та слика се може променити“, каже Кристоф Болц, компанија Елисион из Белгије

Како би се више користили обновљиви извори енергије, неопходно је увођење нових закона и регулатива. У доба ове енергетске кризе сваки киловат је веома битан, стога се нови закони очекују већ наредне године, кажу стручњаци.

Колебљиво кретање долара након повећања камате ФЕД-а

Преузмите андроид апликацију.