Terarijumi su poput zen bašte, zabavni i opuštajući.
Ako volite biljke, ali nemate dovoljno prostora za baštu, terarijum predstavljafenomenalan način da negujete svoju ljubav i istovremeno ukrasite enterijer na unikatan način.
Pored toga što je atraktivan i dekorativan, terarijum je lak za održavanje i prosto pleni pažnju u kojem god prostoru da se nađe.
Ovaj minijaturan ekosistem predstavlja kolekciju malih, dekorativnih biljaka koje rastu zajedno u zatvorenom okruženju.
Kreiranje terarijuma je jednostavan posao, ništa komplikovaniji od obične sadnje cveća, a prava lepota ogleda se u tome što je finalni izgled terarijuma nepredvidiv – razvijaće se dalje pred vašim očima.
Bilo da tragate za interesantnim dekorom za vaš dom ili želite da razvijate svoju ljubav prema biljkama i kreativnost, predlažemo da probate da napravite terarijum u pet jednostavnih koraka.
Potreban materijal
Staklena tegla
Šljunak ili pesak
Aktivni ugalj
Zemlja
Biljke
Manji alat za baštovanstvo
Terarijum se pravi u pet jednostavnih koraka:
1. Stavite šljunak na dno staklene posude
2. Dodajte aktivni ugalj
3. Postavite zemlju
4. Dodajte biljke po vašem izboru
5. Zalijte koren biljaka
Postupak
Za izradu terarijuma potrebna je posuda visokih ivica ili staklena tegla sa poklopcem. Posuda bi trebalo da ima veliki otvor, kako biste rukom mogli da napravite terarijum, a u obzir može da dođe i ona sa uskim otvorom, ali morate baratati štapićima ili pincetom.
Najpre postavite sitan šljunak ili pesak koji će služiti za dreniranje, a najbolje je postaviti ih u sloju 1,5 do 3 centimetra.
Aktivni ugalj pročišćava vodu i jedan sloj preko šljunka biće vrlo koristan u vašem terarijumu.
Nakon prethodna dva sloja, na red dolazi sloj baštenske zemlje u debljini 2 do 5 centimetra, u zavisnosti od visine posude.
Nemojte koristiti već postojeću zemlju, jer može sadržati mikroorganizme, već onu kupovnu.
Koje biljke možete saditi
Najčešće se postavljaju paprati i mahovine. Međutim, u obzir dolazi veliki broj biljaka po izboru.
Pogodne su i skoro sve vrste mahovina, koja često predstavlja centralnu figuru terarijuma. Najbolje je pronaći vrstu koja ne raste previše brzo, kako ne bi prerasla terarijum.
Takođe možete koristiti sukulente i vazdušne biljke.
Održavanje biljaka u terarijumu
* Ako biljke dodiruju ivice staklenih posuda ili previše narastu, potrebno je čistim i dezinfikovanim makazama podšišati ih.
* Da biste sprečili propadanje i truljenje, potrebno je uklanjati otpale ili oštećene listove biljaka.
* Važno je pratiti kondenzaciju unutar posude. Kako voda kruži u prirodi, tako kruži unutar samog terarijuma. Stvaranje maglice na unutrašnjem zidu terarijuma znak je dovoljne količine vlage unutar ekosistema i da prskanje još nije potrebno. Ako se kondenzacija skroz smanji ili izostane, treba ga poprskati malom količinom destilovane vode.
Ako se pojave krupne kapi, terarijum treba otvoriti na nekoliko sati i zatvoriti ga da bi se vlaga nivelisala ili jednostavno ubrusom obrisati višak vlage sa zidova posude – na taj način sprečava se truljenje biljaka i pojava plesni.
* Svetlost je bitna za proces stvaranja fotosinteze, vitalne funkcije biljaka, te je jako bitno prilagoditi položaj terarijuma u prostoru: smestite ga na svetlo mesto, ali ne na ono direktno izloženo sunčevoj svetlosti. U sezoni grejanja terarijum je potrebno smestiti dalje od radijatora i drugih izvora toplote.
Preuzmite android aplikaciju.