На свету постоји велики број ружа које се узгајају у различитим климатским условима. Потиче из Персије одакле је донета у Европу.
Била је цењена као лековита биљка, али је пала у заборав. Делимо их на дивље, старинске и модерне. Осим што су изузетно декоративне, пронашле су своје место у народној медицини, индустрији козметичких производа и гастрономији.
Сматра се краљицом међу цвећем, цветом богова.
Од њених латица се припремају сирупи, џемови, чајеви и бројна козметичка средства попут тоника, ружине водице или уља, разних крема, купки, парфема и друго.
И поред тога што су производи на бази овога цвета веома цењени, захтева се опрез, јер неки људи могу имати алергију на њих.
Употреба у народној медицини
Као лек се најчешће користе пупољци који се беру пре него што се отвори цвет, али се користе и латице. Берба се обавља по сувом и топлом времену како би се сачувала природна боја.
То је антисептик и ароматичан адстрингенс, средство које има способност да изазива брзо стезање површине коже и зарастање површинских рана.
Чај од ружиних латица
Овај чај јача организам, посебно срце, дигестивне органе, јетру, нерве, чисти крв, користан је за проблеме са месечним циклусом код жена.
Припрема се од осушених латица, а најбоље делује уз додатак меда. Узме се једна чајна кашика латица и прелије са два децилитра кључале воде, поклопи и остави да се прохлади следећих 10 минута.
Процеђен и заслађен медом чај се пије пола сата пре јела.
Ружин мед 1
За припрему ће нам бити потребно 100 гр самлевеног цвета црвене руже којег намочимо са 50 гр 50-постотног алкохола.
После три сата долијемо још 550 гр алкохола и оставимо да одстоји следећих пет дана уз повремено мућкање. После тога се вишак течности одлије, а преостали део се процеди и оддестилујемо алкохол.
Добијени густи остатак помешамо са пола килограма меда. Користи се растворено у води по две или три кашике дневно.
Ружин мед 2
Узме се 80 гр свежих латица и прелије врелом, кипућом водом и на лаганој ватри кува следећих 15 минута. Остави се 24 сата на хладно и тамно место, а следећег дана додајемо 100 гр меда и све добро измешамо.
Смеса се загрева на тихој ватри док не постане глатка и затим пакује у тегле.
Овај препарат јача имуни систем, одлично је антиимфламаторно и антибактеријско средство, помаже код болести дисајног система. Препоручено је да се узима три пута у току дана по једна супена кашика.
Маслиново уље са латицама
Биће нам потребна 2,5 дл маслиновог уља којим прелијемо пет дкг осушених ружиних латица. Следећих 30 дана посуда се држи на топлом месту и сваког дана садржај промућкамо. Процеђено уље се користи за третирање опекотина, распуцале коже и рана.
Ракија од ружиних латица
Најбоље је узети један литар лозове ракије и прелити 5 дкг осушених латица. После осам дана одлежавања процедимо течност кроз ланену крпу.
Оваква ракија је одлична за масажу, помаже код реуматских обољења и уганућа, а добра је за третирање код проблема са власиштем (перут) и акнама.
Руже у козметици
Уље руже кожу одржава младалачком, умирује упалне процесе, исправља боре, хидратизује и његује кожу, уједначује тон и штити од спољних штетних утицаја.
Највећи произвођач органске руже је Бугарска, а највећи произвођачи ружиног уља, које је богато витамином Ц и познато по хидратантним својствима, су САД и Аустралија. Од 80% до 90% уља у Европи потиче из Бугарске и Турске.
За производњу 5мл уља потребно је 8.000 цветова, односно више од 250.000 латица. Оне се сакупљају када се цветови осуше од јутарње росе. Влажни нису погодни за бербу. Користе се са цветова који су потпуно отворени.
Згњечене латице са мало меда су природни балзам за усне. Када помешамо пола кашике ружине водице и пола кашике глицерина добићемо природни тоник за лице који се наноси преко ноћи. Мана му је што је лепљив.
Сирће од латица
У козметици и гастрономији је цењено сирће од њених латица. Јабуково сирће се разреди са водом у односу 1:10, прокува и док је течност врела, прелије у стаклене тегле које смо испунили латицама.
Тегле се добро затворе и чувају на тамноми хладном месту следећих шест седмица. У том периоду ће течност добити боју латица. После се процеди па прелије у тегле или боце у којима се чува.
Користи се највише за освежење лица, уклањање пега, спречавање опекотина приликом сунчања, али и за додавање јелима којима даје бољи укус и мирис.
Маска од латица
Предност ове маске је што одговара сваком типу коже. Она уједначује тон и даје баршунаст осећај.
Биће вам потребне две кашичице киселог врхња или маслиновог уља у којега додајемо пет до шест ситно здробљених сувих латица и оставимо сат времена.
После тога маска се наноси на чисто лице и остави да делује 20 минута. Испире се топлом водом.
Razmislite pre nego što ga se odreknete, začin previše moćno deluje na zdravlje
Преузмите андроид апликацију.