Čuvenu Karlovačku gimnaziju krasi mnogo stvari, a jedna među njima je i biblioteka koja poseduje veliki broj starih i izuzetno retkih knjiga.
Opisi je jedna od njih, ova knjiga stara je 200 godina a za nju i dalje važi tvrdnja da je nenadmašiva gotanička enciklopedija.
Opisi je ilustrovana fantastičnim akvalerima biljaka, i krase je slike retkih biljaka Mađarske.
Ukoliko želite da pogledate knjigu, i zaista se uverite u njenu lepotu, to možete uraditi na izložbi u Muzeju Vojvodine.
Ali verovali ili ne! Autor ove knjige inspirisan je upravo od strane jednog od direktora Karlovačke gimnazije – Andreja Volnija, koji je tvorac čuvenog školskog herbarijuma.
Volnijev herbarijum i dan danas važi za jednog od najdragocenijih herbarijuma školske biblioteke.
Ako ste i vi nekada, kao Andrej Volni, poželeli da sačuvate biljku koju možete pokloniti svojim mamama, tetkama i bakama ovo je jedinstvena prilika za vas da naučite više o biljkama a u isto vreme i da istražujete.
Ostavite i vi svoj “pečat“ u Muzejskom herbarijumu!
Sve što trebate da uradite je da pronađete biljku koja vas inspiriše i zatim je pripremite za zajednički herbarijum na papiru A4 formata. Zatim, pored biljke napišite njeno ime, gde ste je ubrali i šta je to što ste zanimljivo otkrili o njoj. Takođe, dodajte svoje ime kao i godine.
I za kraj na drugom listu A4 formata napišite ili nacrtajte rad inspirisani potragom za vašom biljkom.
Vašu stranicu herbarijuma i likovni/literarni rad možete doneti u Muzej Vojvodine, u Odeljenje za pedagoški rad, svakog dana osim ponedeljka, od 10 do 18 sati i na taj način postanite deo muzejske izložbe.
Akcija traje do 15. avgusta.
Kako da napravite herbarijum:
U prirodi pronađite vašu biljku, izvadite je sa korenom, stavite je između stranica novinske hartije i ostavite 15 dana da se osuši.
Novine u kojima sušite biljku pritisnite debljom knjigom da bi se biljka „ispeglala“ . Zatim, osušenu biljku selotejp trakom zalepite na papir A4 formata i napišite navedene podatke.