Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Напитак чији нас мирис буди

Кафа, највољенији напитак у свету
Фото: Pixabay/Kranich17

Већина одраслих становника Србије дан започиње испијањем кафе и то највише тзв. домаће кафе. 

Кафа је на овим просторима присутна од доласка Турака Османлија, а прво место за испијање кафе – кафана (турски назив), у Београду је отворено 1521. године. Кафане су временом ницале једна за другом и постала места окупљања људи у којима се полако дегустирала црна кафа.

Посебну популарност кафа има у Европи, где скоро свака земља има неки специфичан напитак, својствен баш за тај предео.

Врло често се дешава да људи, вођени називима напитака од кафе у својој земљи, наруче али не добију то исто у другој земљи.

Наравно, САД је поднебље где је распострањена култура испијања кафе, али чак ће и тамо признати да је Европа синоним за добру кафу.

Кафа, coffee, cortado, mélange, ice, cappuccino, risteto. Све су то називи напитака од кафе, али их нећете у свакој европској земљи моћи наручити.

Ми се обично руководимо италијанском поделом напитака од кафе, те ћемо овде покушати да приближимо друге земље и њихову културу испијања овог напитка.

Србија – домаћа кафа
Фото: Pixabay/Photo Mix

Начин припреме кафе у Србији је следећи: стави се вода да проври, склони се са ватре па се дода најситније самлевена кафа, промеша се и врати на ринглу док се не подигне пена. Кафа се потом сипа у шољице, а по жељи се додаје шећер. 

Босна и Херцеговина –црна кафа

Иако је у основи исти начин припремања као и у Србији,  у Босни се још увек задржао стари начин припремања кафе где се она  не кува већ пече. У једној џезви се вода загрева, а у другој је већ насута ручно млевена кафа.

Фото: Pixabay/Okan Caliskan

Када се рингла загреје ставља се џезва са кафом, мало се загреје, а затим се прелива водом из друге џезве док се не подигне пена. Кафа се пије из шољица без ручке – филџана. Уз њу се служе шећер, ратлук или орах. 

Турска – турска кафа

Иако се термин турска кафа одомаћио на читавом Балкану, те постао синоним за црну домаћу кафу, у Турској се ипак више пије црни чај.

Фото: Градске инфо/М.М.

Традиционално, турска кафа без пене је неприхватљива. У турску кафу никако немојте додавати млеко нити шећер након кувања. A ова кафа се увек послужује уз чашу воде и ратлук.

Када сте у Истанбулу обавезно потражите кафу припремљену у врелом песку (џезва се ставља у врео песак у дубину од неколико центиметара да проври).

Аустрија –  mélange

Беч је рај за све љубитеље кафе. Потпуни ужитак у укусу овог горког напитка допуниће класична музика. Данас још увек у Бечу можете наићи на локале који не пружају услугу интернета, јер се подразумева да у чину испијања кафе уживате уз штампано издање новина и слушање класичне музике. 

Фото: Unsplash/Vanesa Conunaese

Када сте у  Бечу обавезно пробајте кафу меланж или једноставно Бечку кафу. Ова кафа највише личи на италијански капућино, те ако сте љубитељ истог, у Бечу наручите ипак меланж, јер капућино није оно што очекујете. 

Меланж се спрема тако што се преко еспресо кафе сипа топло млеко и млечна пена, а врло често ће додати и шлаг, цимет, каранфилић. Да ли уз бечку кафу боље иде штрудла од јабука или сахер торта, то остављамо вама да процените?

Шпанија – cortado, carajillo, bombon

Као што је опште познато, Шпанија је дуго времена била под арапским утицајем, што се примећује не само у архитектури, већ и у гастрономији. Када сте у Шпанији, заборавите стандардне називе напитака од кафе, који се темеље на италијанској подели.

Ова сунцем окупана земља, једна је од ретких где се зрна кафе пеку помешана са шећером (шећер се на високој температури карамелизује те зрнима даје црну боју и посебан укус). У супермаркетима у Шпанији осим обичне кафе (café natural)  можете купити мешавину обичне и кафе печене са шећером (café de mezcla), као и кафу у целости обрађену на поменути начин (café torrefacto). 

Фото: Градске инфо/М.М.

Кафа cortado је кафа послужена са мало млека. На шпанском језику реч cortar значи пресећи , те тако у буквалном смислу је ово кафа пресечена млеком. У Шпанији када наручите кафу са млеком, добићете типични дужи еспресо са млеком, док  cortado садржи врло мало млека. 

Carajillo кафа је кафа са мало алкохола, обично је у питању рум, али се често стављају и друге врсте.

Кафа bombon је идеална за љубитеље слатке кафе. Ова врста кафе се прави са кондезованим слатким млеком и обично се служи у провидној шољи да би слојеви настали мешањем млека и кафе дошли до изражаја. 

Далеки Исток – Yuenyeung

Познато је да се на Далеком Истоку много више пије чај, и то зелени, него ли кафа. Наравно, под утицајем глобаизације велики кафе ланци са Запада имају своје локале и на Далеком Истоку.

Али, ово је само утицало на настанак новог пића – мешавине зеленог чаја, кафе, млека. Овај напитак најчешће се прави тако што се помешају 30% црне кафе и 70% мешавине чаја и млека. 

Грчка – Frappe
Фото: Pexels/Arif Syuhada

Топло време, плаво море и фрапе – синоними за Грчку. У овим топлим данима препоручујемо да у велику чашу сипате кашикицу инстант кафе, прелијете водом и добро умутите. Ставите лед и хладно млеко, а по жељи додајте лед. 

Коју год кафу да изаберете, уживајте!

 

Kakvu kafu pijete može da utiče na to koliko ćete da smršate

Преузмите андроид апликацију.