Početna > Život i stil
Život i stil

Namirnice koje nikada ne treba konzumirati nakon isteklog roka trajanja

Ako slučajno nađete čašu jogurta duboko u svom frižideru i nemate pojma koliko dugo je tamo, prvo ćete proveriti datum odštampan na pakovanju. Ako je istekao, mogli biste se zapitati da li bi i dalje trebalo da ga jedete, posebno kada uzmete u obzir nova poskupljenja hrane.
Foto: Pixabay/itkannan4u

Da li je bezbedno jesti takvu hranu?

Zanimljivo je da datumi na pakovanju ne govore celu priču. Ljudi često te datume nazivaju „rokom trajanja“, ali ih zapravo određuje proizvođač i tiču se kvaliteta, a ne bezbednosti.

Boja, miris i ukus hrane se menjaju tokom vremena, tako da ove datume postavlja proizvođač da naznače kada je hranu najbolje za jelo.

Kako znate kada je vreme da bacite hranu?

Hlađenje hrane u frižideru ne ubija nastale bakterije, samo usporava njihovo razmnožavanje. To znači da bi rok trajanja vaše hrane mogao biti kraći nego što mislite. Mnogi faktori utiču na rok trajanja hrane, kao što je način na koji se postupalo sa njom pre nego što ste je kupili, kako je bila uskladištena u supermarketu i kako ste je držali kod kuće. Pošto je većina faktora van vaše kontrole, pravilno skladištenje kod kuće može pomoći da vaša hrana traje što je duže moguće.

Evo liste namirnica koje je najbolje ne konzumirati nakon isteka roka trajanja:

Mlečna formula za bebe

Ovo je najvažnija hrana na listi. To je jedini izvor ishrane za bebe hranjene formulama. Znamo da sadrži hranljive materije navedene prema datumu na pakovanju, a hranjenje formulom za bebe koja je istekla roka može dovesti do toga da beba izgubi važne hranljive materije.

Jaja

Jaja imaju rok trajanja od tri do pet nedelja. Čak i ako istekne rok trajanja, i dalje su u redu za jelo ako ste ih držali u frižideru. Ali bacite sva razbijena jaja zbog rizika od salmonele.

Mleko, pavlaka za kuvanje i šlag

Mlečni proizvodi sadrže proteine koji su dobar medij za rast bakterija. Ako razviju kiseli miris, promene boju ili se zgrušaju, bacite ih. Tipično, ove vrste mlečnih proizvoda traju nedelju dana nakon otvaranja. Sirovo nepasterizovano mleko ni pod kojim okolnostima nije bezbedno za potrošnju nakon isteka roka trajanja.

Jestiva ulja

Većina ulja će trajati godinu dana na polici i oko šest meseci nakon otvaranja. Držite ih dalje od toplote i svetlosti da biste produžili njihov životni vek. Kada počnu da se kvare, dobijaju užegao, gorak ukus i treba ih baciti.

Salata i kupus

Ako je mokro, ovo povrće će se brže pokvariti. U frižideru može trajati oko 5 dana.

Salame

Osim ako ne kupite prethodno upakovano delikatesno meso u hermetički zatvorenoj ambalaži, salama može da izdrži oko 3 do 5 dana u frižideru. Ne čekajte da postane ljigav ili smrdljiv – tada bi moglo biti kasno. Pokvareni delikatesi mogu sadržati listeriju, koja raste i na niskim temperaturama i može izazvati groznicu, bolove u mišićima, dijareju i ozbiljne komplikacije kod trudnica.

Bobičasto voće

Sveže bobice su pune antioksidanata, ali se mogu brzo pokvariti, pa ih iskoristite u roku od 3 do 5 dana od kupovine. Takođe možete da ih zamrznete do godinu dana ako nećete moći da ga pojedete odmah. Operite ih neposredno pre jela (oprane bobice koje vratite u frižider brže će se pokvariti).

Sveže meso

Veliki deo svežeg sirovog mesa koji se prodaje u prodavnicama je kontaminiran salmonelom, E. koli i drugim bakterijama koje mogu da izazovu bolesti koje se prenose hranom, tako da ga treba konzumirati ili zamrznuti do roka upotrebe – pre nego što se bakterije razmnože. Ali čak i pre isteka roka trajanja, morate biti oprezni i proveriti da li je meso pripremljeno na odgovarajućoj temperaturi. Mlevena govedina predstavlja najveći rizik, jer se njome više rukuje tokom obrade.

Namirnice koje će vam pomoći nakon konzumiranja preljute hrane

Preuzmite android aplikaciju.