Такозване добре бактерије или пробиотици у цревима прерађују храну, али и потискују штетне врсте бактерија и вируса и разграђују токсичне материје.
За здравље и виталност неопходна је уравнотежена цревна микрофлора. Због неправилне исхране, стреса, лекова (посебно антибиотика) и нездравих навика као што су пушење и прекомерна конзумација алкохола, равнотежа цревне микрофлоре је често нарушена.
Доведите своју цревну микрофлору у равнотежу циљаном исхраном.
Јогурт
Свакако, широј јавности најпознатији извор пробиотика је овај укусни млечни производ. Истраживања су показала да пробиотици чак помажу у ублажавању симптома нетолеранције на лактозу. Такође, помажу код проблема са гасовима, дијареје и других тегоба пробавног система. Ако баш желите, можете да платите више за јогурт који садржи специфичне пробиотике, али је довољно да конзумирате производ на коме пише да садржи „активне бактеријске културе“.
Кисели купус
Кисели купус или сирови купус богат је витамином Ц, као и пробиотицима, без којих би наше варење престало да функционише. Исхрана богата киселим купусом препоручује се особама које пате од гастроинтестиналних тегоба и не могу да сваре млечне производе, попут јогурта.
Кефир
Према легенди, пастири у планинама Кавказа, који деле југоисточну Европу од Азије, открили су да је млеко које су носили са собом ферментисало у пенушаво пиће. Густ, кремаст и зачињен попут јогурта, кефир садржи јединствене сојеве пробиотичких бактерија и неколико корисних врста квасца.
Преузмите андроид апликацију.