Postoji mnogo faktora koji mogu uticati na naše probavno i crevno zdravlje, uključujući našu genetiku, način na koji smo se rađali i upotrebu određenih lekova.
Kada je u pitanju naša ishrana, određeni izbori hrane mogu značajno podržati zdravlje naših creva, dok drugi mogu ometati ovaj zdravstveni aspekt.
Generalno, ishrana bogata ultra-prerađenom hranom, ishrana sa malo voća i povrća i uključivanje velikih količina alkohola u ishranu mogu negativno uticati na zdravlje creva. S druge strane, ishrana bogata proizvodima, biljnim izvorima proteina, nezasićenim mastima (kao što su avokado i maslinovo ulje) i izvorima vlakana povezana je sa pozitivnim efektima na zdravlje creva. Fermentisana hrana može da obezbedi telu probiotike, ili korisne bakterije, koje takođe mogu pomoći da se podrže ciljevi zdravlja creva.
Kefir
Kefir je fermentisani mlečni napitak koji sadrži bakterije mlečne kiseline, što ga čini izvorom progutanih mikroorganizama koji mogu blagotvorno regulisati zdravlje creva, pa čak i lečiti ili sprečiti zapaljenske bolesti creva. Ovaj proizvod može pozitivno da utiče na ravnotežu crevnog mikrobioma i promoviše antiinflamatorno dejstvo – dva aspekta koji mogu da podrže zdravlje creva. Podaci su pokazali povećanje količine korisnih bakterija u crevima nakon redovnog konzumiranja kefira. Dakle, iako povremeno ispijanje kefira može biti prijatno, da biste iskoristili prednosti ovog fermentisanog napitka, preporučuje se da to postane deo vaše svakodnevne rutine.
Suve suve
šljive Postoji razlog zašto su suve šljive tako popularne u staračkim domovima – odlične su za varenje. Jedna porcija suvih šljiva sadrži tri grama rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana, koja mogu pomoći u održavanju zdravlja probave. Pokazalo se da suve šljive značajno povećavaju težinu i učestalost stolice. Jedna studija, koja je procenjivala četrdeset ljudi sa konstipacijom tokom 8 nedelja, pokazala je da je konzumacija 50 grama suvih šljiva svakog dana (oko 4-6 suvih šljiva) rezultirala poboljšanom konzistencijom i učestalošću pražnjenja creva u poređenju sa konzumacijom vlakana psilijuma.
Banana
Kao i mnoga voća, banane su izvor vlakana, koja su hranljivi sastojak superhrane koji može pomoći u održavanju varenja i zdrave crevne mikrobiote kroz redovno pražnjenje creva. Ako ste ljubitelj blago nezrelih banana (poznatih kao one sa blago zelenom korom), znajte da dobijate dodatnu količinu prebiotičkih vlakana kada se odlučite za ovo voće. Prebiotici deluju kao „gorivo“ za probiotske bakterije, pomažući da vaša mikrobiota bude zdrava.
Preuzmite android aplikaciju.