Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Намирнице које ће детоксиковати ваш организам

Бели шећер, производи од белог брашна, со и нездраве масноће посебно су штетни за организам.
Фото: Pexels/Calab Oquendo

Ако желите да детоксикујете ваш организам, за почетак је потребно да не смањујете број оброка, већ их поделите на више мањих порција и редукујте унос рафиниране хране богате сувишним масноћама и калоријама, као што су колачи, масна и слана печења те калоричне салате с преливима и додацима попут млека и мајонеза.

Бели шећер, производи од белог брашна, со и нездраве масноће посебно су штетни за наш организам, јер стварају слуз у телу, дебљају нас и оптерећују пробаву. За таквим намирницама посежемо најчешће када смо веома гладни и више нам није важно шта ћемо да поједемо.

На пример, за доручак узмите неку воћку или овсену кашу са сувим воћем која ће подстаћи пробаву и елиминисати штетне ствари, а опет ћете дуго бити сити, јер ће се спори угљени хидрати из каше и воћа полако ослобађати до ручка.

Фото: Unsplash/Melissa Belanger

За ужину се препоручује да се конзумира нека воћка, воћни сок или лагани јогурт, а за ручак и вечеру кувано немасно месо или риба, лагана супа, пуно салате и скроман додатак угљених хидрата.

Осећате ли, након што сте пуно јели, умор, болове у мишићима, имате проблеме с лошом пробавом, појавиле су се алергије, грчеви, напади жучног камена, болне менструације, перут а и вага је показала који килограм вишка, свакако, вам је потребна детоксикација.

Постоје разни програми детоксикације у трајању од једног дана па до неколико седмица. Уколико сте почетник, најбоље је кренути од једноставне детоксикације.

Овакво отклањање штетних ствари није захтевно, попратних симптома готово да и нема, а програм се може спроводити кад год осетите потребу.

Фото: Pexels/kaboompics.com
Дијета за детоксикацију:

*Устајање – чаша топле воде и сок од пола лимуна

*Доручак – једна чинија разног воћа и кашика овсених пахуљица

*Ужина – једна воћка као што је наранџа, јабука, крушка, грејп

*Ручак – једна чинија куваног поврћа и меса (риба), кашика интегрални пиринач или кромпир

*Ужина – једна сирова или кувана шаргарепа или мања цвекла, целер, броколи

*Вечера – исто као и ручак

*Важно је пити пуно негазиране воде и биљне чајеве, приближно 2 литра дневно.