Početna > Srbija
Srbija

Najzanimljiviji muzeji u Srbiji: PTT muzej

U današnje vreme su sve popularniji neobični muzeji. U Srbiji se beleži čak 160 različitih muzeja od kojih je oko 50-ak na prostoru našeg glavnog grada.
Foto: Vikimedija/Jakša Vlahović

Sigurno ste nekada želeli da pogledate nešto zanimljivo i drugačije, naš predlog za muzejski obilazak ovaj put neće biti Muzej iluzija kao ni Muzej čokolade, već PTT muzej, odnosno Poštansko Telegrafsko Telefonski Muzejkoji se nalazi u Beogradu na adresi Majke Jevrosime 13.

Kako je nastao PTT muzej?

PTT muzej je otvoren 31. jula 1923. godine u sklopu javnog preduzeća „Pošta Srbije“  i kako stoji na sajtu PTT Muzeja, nastao je sa incijativom da se očuvaju i zaštite predmeti i podaci u vezi sa istorijom srpke pošte.

Foto: PrtSc/Instagram/posta.rs
Ovaj muzej poseduje podatke o svim predmetima, markicama, albumima i nekadašnjim eksponatima u telegrafskom, telefonskom i poštanskom sistemu na teritoriji Republike Srbije. Eksponati PTT muzeja datiraju iz 1887. godine.

U sklopu PTT muzeja postoje različite zbirke, PTT biblioteka, ali takođe se ovde organizuju i izložbe, kao i različite aktivnosti, poput radionica za najmlađe, edukacija, tribina, itd.

Zbirke PTT muzeja

Zbirke PTT muzeja dele se na poštansku, tehničku i filatelističku.

U poštanskoj zbirci PTT muzeja možete se upoznati sa svim dokumentima i eksponatima vezanim za poštanski saobraćaj, poput starih markica, žigova, kasa, tabli i rekonstrukcijama starih poštanskih puteva.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli JP Pošta Srbije (@posta.rs)

 

Ovde se takođe mogu naći neke od najzanimljivijih insotranih pisama.

Zbirka je posebno zanimljiva jer se može videti kako se razvijao i menjao stil poštara, od poštanskih torbi, poštanskih znački i uniformi. Tako da i sami nakon ove posete možete presuditi koji vam se dizajn najviše dopadao.

Tu su, takođe, i predmeti vezani za sam prostor pošte, poput kasa i sandučića. U poštanskoj zbirci se nalaze i makete poštanskih prevoznih sredstava, prvi električni uređaji kao i poštanski vagoni.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli JP Pošta Srbije (@posta.rs)

 

Tehnička zbirkaPTT muzeja prikazuje tehnički deo Pošte Srbije, odnosno istorijski razvoj mašina i aparata za telekomunikaciju. Ovde će vas sigurno oduševiti i nostalgično vratiti u prošlost pogled na prvi telefon, radio ili računar.

Foto: PrtSc/Instagram/posta.rs
Na sajtu PTT muzeja stoji da je u ovoj zbirci najvredniji eksponati onaj poput Morzeovog telegrama – prvog elektromagnetskog telegrama, iz 1837. godine, a koji se u Srbiji počeo koristiti 1855. godine i gde je prva poruka stigla iz Beča, u Beograd, u martu 1855. godine.

U ovoj zbrici se nalazi i prvi Simensov telefonski aparat, ali i makete optičkih telegrafa u Srbiji.

Možda ste po nazivu već pretpostavili da se Filatelistička zbirkaPTT muzeja,  bavi poštanskim markicama jer je filatelizam ljubav prema skupljanju poštanskih markica.

Foto: PrtSc/Instagram/posta.rs

Ovde ćete pronaći prvu poštansku marku, ali i markice iz različitih istorijskih perioda Srbije, od Kraljevine Srbije do Kraljevine Jugoslavije.

Poštanske markice ove PTT zbirke sadrže i markice drugih zemalja, koje su članovi Svetskog poštanskog saveza ili su imali saradnju sa našom državom, takav primer je nedavno izdato specijalno filatelističko izdanje markice u čast 105 godina diplomatskih odnosa Republike Srbije i Kraljevine Danske.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli JP Pošta Srbije (@posta.rs)


Takođe markice koje se nalaze u zbirci su i poštanske markice napravljene u čast neke ličnosti, kulturne ustanove, događaja itd.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli JP Pošta Srbije (@posta.rs)

Biblioteka PTT muzeja

BibliotekaPTT muzeja čini jedinstvenu građu poštanske literature sa preko 18.000 izdanja. Tu spadaju stručne, ali i serijske publikacije poput prvog PTT vesnika – časopisa koji je izlazio od 1889. godine pa sve do 2005. godine.

Foto: PrtSc/PTT Muzej
Ovde se nalaze veoma retka i stara izdanja knjiga poput „Serbski sekretar“ iz 1802. godine. Ovde se nalaze telefonski imenici, pravilnici, posebni akti.

Biblioteka je besplatna i svaki dan u čitaonici biblioteke se mogu čitati knjige, dok  elektronski možete pogledati katalogizaciju ove čitalačke riznice.

Ostale aktivnosti muzeja i posete

Muzej često, osim izložbenog i literarnog opusa, priređuje i aktivnosti u kojima edukuje najmlađe o različitim istorijskim događajima Republike Srbije, organizuje radionice za decu poput radionica pravljenja prazničnih čestitki, ali i organizuje različite konkurse za preduzetnike, likovne konkurse, foto konkurse itd.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli JP Pošta Srbije (@posta.rs)

 

U muzeju možete pronaći i tribine poput: „Kultura putem pošte“ koja se tradicionalno obeležava već godinama, uvek sa nekom drugačijom tematikom.

Muzej radi svaki dan osim ponedeljka, a ulaz u muzej je besplatan!

Ukoliko ipak niste u prilici da muzej posetite uživo, možete virtuelno obići muzej putem linka http://www.pttmuzej.rs/VR/index.html.

Značaj PTT muzeja

Poštansko Telegrafsko Telefonski Muzej za Republiku Srbiju predstavlja veliko kulturno dobro. Osim što se može pohvaliti krajnje zanimljivom ponudom eksponata i spisa, istorijski predstavlja veliki civilizacijski i patriotski spomen.

Kada su 1872. godine u Nemačkoj i Rusiji osnovani prvi poštanski muzeji, inicijativa se vrlo brzo javila i kod nas.

1887. doneti su propisi o sakupljanju eksponata za PTT muzej koji će da svedoči budućim naraštajima, ne samo o razvitku telekomunikacija i razvitku Pošte Srbije, već i o bogatoj kulturnoj, istorijskoj, diplomatskoj i institutivnoj državi, narodu, pojedincima koji su bili, i koji jesu od velikog značaja.

Ali i najvažnije o pomenu jednog bogatog sadržaja srpskog roda koji postoji u svim oblicima.

Autor teksta: Maja Bulović

Stanislav Krakov: srpski književnik, novinar i filmski reditelj međuratnog perioda

Preuzmite android aplikaciju.