Настава на већини факултета Универзитета у Новом Саду за око 50 хиљада студената почела је уз комбиновани модел.
Искуство из претходних семестара наставницима је помогло да се организују у виртуелном простору и студентима понуде квалитетне садржаје.
Међутим, највећи изазов, као и претходне године, је извођење практичне наставе.
Студенти бруцоши и они на вишим годинама заступају став да непосредна настава нема алтернативу.
Прве две недеље, на Факултету техничких наука настава се одвија путем интернета.
После тог периода, уз препоруке Наставничког већа факултета и ресорног министарства, биће донета одлука за нови модел наставе, објашњава продекан за наставу ФТН професор доктор Александар Купусинац.
Он очекује да ће бити реализован комбиновани модел наставе у којем ће мање групе студијских програма имати наставу уживо, док ће веће наставу слушати путем интернета.
Прошлогодишња искуства су веома позитивна, истиче Купусинац.
Комбиновану наставу похађају и студенти Филозофског факултета.
Рад са студентима у згради факултета биће организован искључиво у мањим групама, напомиње продекан за наставу тог факултета професор доктор Јасмина Коџопељић.
На основу анализе успешности и пролазности студената у настави на даљину уочено је да нема разлике у оценама, освојеним бодовима и обезбеђивању услова за упис у наредну годину у односу на школске године пре пандемије.
Вежбе за студенте Технолошког факултета биће организоване у лабораторијама факултета уз поштовање противепидемијских мера, каже продекан за наставу професор доктор Марина Шћибан.
Специфичност по питању одвијања практичне наставе имају студенти Медицинског факултета.
За ову годину предвиђено је да у својим базама у којима се одржавају вежбе, Клинички центар Војводине и три Института у Сремској Каменици практичну наставу похађају студенти под одређеним условима, истиче продекан за наставу професор доктор Зоран Комазец.
Комазец додаје да је одлука о начину извођења практичне наставе у клиникама и институтима једногласно донета у Заједници медицинских факултета Србије, истичући значај безбедности пацијената у спречавању ширењу заразе вирусом корона и да ни у једном моменту нема дискриминације студената.
На основу прошлогодишњег искуства настава путем интернета није у потпуности задовољила критеријуме ни наставника нити студената Медицинског факултета.
Разлог јесу специфичности различитих.
Међутим, на основу теста ретенције знања која се уобичајено даје студентима четврте, односно шесте године, ниво успешности је једнак оном пре пандемије, наводи Комазец.
Највећи изазов био је недостатак практичне наставе.
Да се не би поновио сценарио од прошле године, када студенти нису имали услове за праксу у болницама и клиникама, Заједница Медицинских факултета је одлучила да такав вид наставе могу да похађају студенти који су вакцинисани, или имају ПЦР или антигентски тест.
На Универзитет у Новом Саду у школској 2021/2022. години уписано је око 16 хиљада две стотине студената, од тога осам хиљада три стотине ће се школовати из буџета, док ће њих око седам хиљада осам стотина своје студије платити из сопствених средстава.
Pitamo studente: Zašto ste upisali Filozofski fakultet u Novom Sadu? (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.