Почетна > Србија
Србија

Највећа суша у последњих пет векова?

Заједнички истраживачки центар Европске комисије упозорио је да би суша која тренутно погађа Европу могла бити најгора у последњих 500 година.
суша
Фото: Pixabay

У Војводини се бележи дефицит падавина уз умерену до екстремну сушу. Војводина представља једно од најбогатијих подручја Републике Србије по воденим површинама и водним токовима. Највећи хидрографски потенцијал у средној Европи, а самим тим и у Војводини чини река Дунав, као најважнија водена саобраћајница.

У Србији суша највише погађа пољопривредну производњу, речни саобраћај и водоснабдевање. У пољопривреди Србије појава суше води и до промене у снабдевању и потражњи за пољопривредним производима на тржишту, као и до промене цена.

Суша која је претходних месеци погодила Европу донела је бројне проблеме старом континенту. Пресушили су многи извори воде, а низак водостај великих пловних река отежава транспорт робе.

На Дунаву ових дана могу видети невероватне слике. Он се толико повукао у Војводини да је за собом оставио бројна острва и пешчане спрудове. Највише их има код Новог Сада.

суша
Фото: Војводина уживо/Ђорђе Радивојевић

Пешчани спродови нису новина, али Новосађани не памте да их је некада било толико. То је ових дана привукло бројне купаче. Корито најдуже европске реке, код Баноштору, већим делом се може прегазити, јер се вода драстично повукла.

На обалама су сада остали насукани чамци, али и огромне количине отпада посебно у већим градовима. Дунав је у Србији на историјском минимуму био 1909. године када је код Бездана измерено -146 центиметара, а у исто време у Новом Саду је био на -134 центиметра. Садашње вредности на тим мерним станицама су – 70 на Бездану и 10 центиметара код Новог Сада.

Највеће индустрије користе речни саобраћај

Републички хидрометеоролошки завод издао је хидролошко упозорење да ће се на Дунаву и Сави водостаји наредних дана кретати испод ниских пловидбених нивоа. Дунав није једина река која се ових дана бори са ниским водостајем. Рајна има сличних проблема, а предузећа која зависе од транспорта робе упозоравају да им прети затварање производње ако теретни бродови не буду могли да плове.

Низак водостај река представља проблем за европске економије, јер су највећи корисници речног саобраћаја уједно и највеће индустрије, као што су грађевинска, хемијска, нафтна индустрија, индустрија челика, пољопривреда.

Било какво ограничење или потпуна обустава пловидне би довела до озбиљног негативног ефекта на цео процес производње, јер се тиме отежава транспорт и допремање сировина као и готовог производа.

У Војводини су све учесталије суше, а зависно о интензитету и трајању могу значајно смањити приносе пољопривредних култура. Стручњаци се слажу да је у климатским условима Војводине суша честа појава која доводи до смањења приноса гајених биљака. Проценат смањења приноса креће се од неколико до 50%, а у годинама са екстремном сушом може ићи и до 80-100%.

Истраживања показују да последњих неколико деценија долази до повећања учесталости појаве суше и ова природна појава постаје све важнија за стратешки развој земље. Важност праћења суше је посебно неопходна за земље чија је економска одрживост јако везана за пољопривреду што је случај у нашој земљи где је пољопривреда једна од основних делатности.

суша
Фото: Pixabay

Постоје различити типови суша, нас тренутно погађа Метеоролошка суша, која директно утиче на пољопривредну и хидролошку сушу. Што Метеоролошка суша дуже траје тиме се повећавају проблеми са пољопривредом и водопривредом.

Фото: Printscreen

Што се тиче наводњавање у сушним периодима још од 14.07.2022. ступила је на снагу забрана наводњавања из акумулација Моравица, Зобнатица и Сава. Отежавајућа околност је чињеница да се ни једна од ових акумалација не може допуњавати водом из природних водотока или каналске мреже, већ количина воде директно зависи од метеоролошких услова, односно од падавина.

Имајући ово у виду, али и све учесталије и интензивније сушне периоде, ЈВП „Воде Војводине“ у последње време улаже знатно више средстава у изградњу или реконструкцију система за наводњавање.

Тренутно се из ХС ДТД, регионалних и двонаменских система наводњава око 70.000 хектара пољопривредног земљишта и без обзира на изузетно сушан период и високе температуре, наводњавање из каналске мреже је стабилно.

Do petka visoke temperature, za vikend lokalne nepogode

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке