Mlevena junetina je neizostavan deo mnogih jela – od nje možete napraviti pljeskavice, ćufte i vekne. Ova vrsta mesa biće odlična ideja za razne sosove i variva. Ako želite da uživate u jelu na bazi junećeg mesa, važno je da meso pravilno skladištite.
Sirova mlevena govedina može da izdrži samo dan ili dva u frižideru. Ako ne planirate da iskoristite svo meso u tom kratkom periodu, važno je da ga zamrznete. Jedna od najvećih grešaka koju možete da napravite kada zamrzavate mlevenu govedinu je da je stavite u zamrzivač koji ne funkcioniše dobro.
Da bi se meso dobro zamrznulo i sprečilo širenje štetnih mikroorganizama u njemu, zamrzivač mora neprekidno da radi na -18 stepeni Celzijusa
. Ako niste sigurni da li vam zamrzivač radi ispravno, proverite termometrom. Pre nego što stavite meso u zamrzivač, podelite ga na manje porcije, odnosno količinu koja vam je potrebna za jedan obrok. Najgore što možete da uradite je da odmrznete meso, uzmete mali deo, a ostatak ponovo zamrznete.
Svaki deo mlevenog mesa umotajte u plastičnu i aluminijumsku foliju, a zatim u plastičnu kesu.
Označite datum kada ste zamrznuli meso.
Stručnjaci preporučuju da meso ne držite u frižideru duže od tri do četiri meseca. Posle ovog vremena gubi svoj kvalitet i ukus. U led možete staviti i već termički obrađeno mleveno meso, npr. Bolonjez sos. Pustite da kuvani sos od mesa dođe na sobnu temperaturu pre pakovanja u pojedinačne porcije i zamrzavanja.
A znate li kako da najbolje odmrznete mleveno meso?
Zamrznuti komad mesa stavite na tanjir ili u činiju i stavite u frižider na 24 sata i ostavite da se potpuno odmrzne pre nego što ga upotrebite za željeno jelo.
Obavezno stavite meso na tanjir ili u činiju da sprečite da tečnost od odmrzavanja kaplje na drugu hranu u frižideru.
U ovoj tečnosti se mogu naći štetne materije koje mogu da zagade hranu ako nije pravilno termički obrađena i da ugroze vaše zdravlje.
Preuzmite android aplikaciju.