Na kraju decembra prošle godine na teritoriji Grada Novog Sada registrovano je 12.970 nezaposlenih lica, što je za 0,3 odsto manje u odnosu na podatke iz decembra 2020. godinea kako je v. d. direktora Filijale Novi Sad Nacionalne službe za zapošljavanje Tatjana Vidović kazala za “Dnevnik”, više od polovine – 60 odsto nezaposlenih u Novom Sadu čine žene, dok je učešće mladih u ukupnoj nezaposlenosti 17 odsto.
Bez obzira što naša privreda već skoro dve godine posluje u otežanim uslovima usled pandemije, možemo da kažemo da smo u ovu godinu ušli sa jednom stabilnom slikom pokazatelja na tržištu rada, imajući u vidu da se broj nezaposlenih nije bitno promenio u odnosu na 2020. godinu – istakla je Vidović.
– Imamo optimistične podatke kada je u pitanju potražnja za radnicima u 2021. godini jer su poslodavci Filijali Novi Sad ispostavili zahteve za zapošljavanje više od 5.500 novih radnika, što je za oko 36 odsto više u odnosu na 2020. godinu – dodala je ona.
Prema obrazovnoj strukturi, podaci Filijale Novi Sad pokazuju da najveći deo nezaposlenih čine lica sa završenom srednjom školom, njih 48 odsto, potom slede visokoobrazovani kojih je 33 odsto, a najmanje je niskokvalifikovanih, čiji je udeo 19 odsto.
– U najtraženija zanimanja u Novom Sadu spadaju IT stručnjaci, inženjeri mašinstva i građevine sa odgovarajućim licencama, matematičari, profesori fizike, lekari s odgovarajućim specijalizacijama (anesteziolozi, internisti, ginekolozi, radiolozi), stručnjaci za finansije, odnosno računovođe – rekla je Vidović.
Dodala je da kada su u pitanju profili nižeg nivoa obrazovanja, velika potražnja vlada za operaterima na CNC mašinama, zavarivačima, knjigovođama, vozačima C, D i E kategorije, kuvarima, mesarima, pekarima, radnicima u oblasti građevinarstva, odnosno armiračima, tesarima, betonircima, zidarima, molerima, rukovaocima građevinskim mašinama.
Imamo optimistične podatke kada je u pitanju potražnja za radnicima u 2021. godini, jer su poslodavci Filijali Novi Sad ispostavili zahteve za zapošljavanje više od 5.500 novih radnika, što je 36 odsto više u odnosu na 2020. godinu, dodala je Tatjana.
Kako je Vidović objasnila, ono što je karakteristično za ovu i prethodnu godinu, koja je obeležena pandemijom koronavirusa, povećana je tražnja za određenim profilima u odnosu na raniji period, a u pitanju je medicinsko osoblje, laboranti, farmaceuti, negovatelji, higijeničari, kuriri-dostavljači i radnici u hemijskoj industriji.
– Sa druge strane, na evidenciji nezaposlenih se najduže zadržavaju ona lica čija su zanimanja na današnjem tržištu rada zastarela, poput pomoćnika daktilografa, daktilografa, upravnog tehničara i birotehničara – rekla je Vidović.
Kako ona kaže, do posla teže dolaze i osobe onih obrazovnih profila za koje postoji mnogo veća ponuda kandidata na tržištu rada od tražnje za njima. Takvi su ekonomski tehničari, maturanti gimnazije, kulturološki tehničari, hemijsko-tehnološki tehničari, mašinski tehničari, pravnici, ekonomisti i drugi profili društveno-humanističkog usmerenja.
Filijala Novi Sad NSZ će i u ovoj godini nastaviti da sprovodi sve mere i programe u skladu sa nacionalnim razvojnim ciljevima u oblasti zapošljavanja uz podršku Vlade Republike Srbije i Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, i u saradnji sa pokrajinskim i lokalnim institucijama intenzivno raditi na smanjenju nezaposlenosti i otvaranju novih radnih mesta, kazala je sagovornica.
Šansa za mlade
I ove godine, akcenat će biti na teže zapošljivim kategorijama stanovništva, promociji i razvoju preduzetništva, usklađivanju ponuda i potražnje na tržištu rada kroz programe sticanja praktičnih znanja, prekvalifikacija i drugih vidova obučavanja nezaposlenih lica, rekla je Vidović.
– Poseban akcenat ćemo staviti na zapošljavanje mladih i njihovu brzu integraciju u tržište rada kroz program pripravnika i stručne prakse, kako bi oni dobili šansu da što pre nakon školovanja pronađu posao u svojoj struci i rade ono za šta su se školovali – objasnila je ona. – Takođe, cilj nam je da povećamo učešće OSI lica i korisnika socijalne novčane pomoći u mere aktivne politike zapošljavanja, uzimajući u obzir njihovo obrazovanje, znanje i veštine, kako bi efekti njihove uključenosti u tržište rada bili veći.
Budžet Nacionalne službe za zapošljavanje za realizaciju ovih mera će biti veći za oko 800 miliona dinara u odnosu na prošlogodišnji i iznosiće 6 milijardi i 550 miliona dinara, što će omogućiti veći obuhvat nezaposlenih u merama, naglasila je Vidović.
Kako je dodala, planirano je da se ove godine u programe direktnih podsticaja za zapošljavanje uključi 1.115 nezaposlenih sa evidencije Filijale Novi Sad, a s tim u skladu, objavljeno je 12 javnih poziva i konkursa na koje se poslodavci i nezaposleni već mogu prijavljivati.
Više od polovine nezaposlenih u Novom Sadu čine žene, a najveći deo nezaposlenih čine oni sa završenom srednjom školom, njih 48 odsto, potom slede visokoobrazovani, kojih je 33 odsto, a najmanje je niskokvalifikovanih, čiji je udeo 19 odsto
Kako smo ranije pisali, novosadski Sajam zapošljavanja koji je trebao da bude održan u septembru je zbog nepovoljne epidemiološke situacije otkazan.
Ipak, u planu su dva sajma zapošljavanja ove godine. Kako je Vidović rekla, Filijala Novi Sad, u saradnji sa Gradom Novim Sadom, planira da ih održi, ali će se o njihovom formatu i vremenu održavanja odlučivati u skladu sa razvojem epidemiološke situacije.
SAKSS dodelio priznanja najboljima, nagrađeni i najbrži Novosađani
Preuzmite android aplikaciju.