Iako ne postoji jedinstven odgovor na pitanje koji jezici su najlakši ili najteži, jedan od najčešćih načina da se rangira je prema tome koliko je obično potrebno govornicima engleskog jezika da nauče određeni jezik.

Sistem rangiranja se sastoji od pet kategorija, rangiranih od najlakše do najteže na osnovu toga koliko sati učenja bi neko trebalo da postigne profesionalnu veštinu.
Kategorija I uključuje jezike za koje je obično potrebno oko 24-30 nedelja učenja, ili 600 do 750 sati nastave, da bi se dostigao nivo S-3/R-3, koji je otprilike ekvivalentan nivou B2/C1.
Ova grupa uključuje jezike kao što su danski, holandski, francuski, italijanski, norveški, portugalski, rumunski, španski i švedski.
Nemački jezik zahteva oko 30 nedelja ili 750 časova i klasifikovan je u posebnu kategoriju II.
U III kategoriju spadaju jezici za koje je potrebno 36 nedelja učenja, odnosno 900 radnih sati. Ovo su jezici sa lingvističkim i kulturnim razlikama u poređenju sa engleskim, kao što su indonežanski, malezijski i svahili.
Srpski je među težim jezicima Kategorija IV se odnosi na jezike sa još značajnijim lingvističkim i kulturnim razlikama u poređenju sa engleskim, za šta je potrebno oko 44 nedelje ili 1100 sati učenja.
Ova kategorija uključuje: albanski, amharski, jermenski, azerbejdžanski/azerbejdžanski, bengalski, bosanski, bugarski, burmanski, hrvatski, češki, estonski, finski, gruzijski, grčki, hebrejski, hindi, mađarski, islandski, kmerski, letonski, litvanski, makedonski, mongolski, nepalski, paštu, persijski, poljski, ruski, srpski, singalski, slovački, slovenački, tagaloški, tajlandski, turski, ukrajinski, urdu, uzbekistanski, vijetnamski, džosa (nigersko-kongo jezik), zulu.
Kategorija V, takođe poslednja, sadrži jezike koji su izuzetno teški za govornike engleskog i zahtevaju 88 nedelja ili 2200 sati učenja. Najviše truda je potrebno za arapski, japanski, korejski, kantonski (kineski) i mandarinski (kineski) jezik.
10 zanimljivih činjenica koje će vas iznenaditi: Kako miriše svemir?!
Preuzmite android aplikaciju.