Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Најстарија британска компанија рудари злато из телевизора, лаптопова и телефона и прави луксузни накит

Званични произвођач британских новчића, Royal Mint најавио је да ће екстраховати одрживо злато из до 4.000 тона е-отпада годишње у новој фабрици у Јужном Велсу.
Фото: Pexels/Jill Burrow

Најстарија британска компанија представила је планове за претварање висококвалитетног одрживог злата екстрахованог из штампаних плоча телевизора, лаптопова и мобилних телефона у луксузни накит у новој фабрици.

Објекат од 3.700 квадратних метара ће користити патентирану „прву на свету“ технологију канадске фирме Excir за екстраховање злата из до 4.000 тона штампаних плоча пронађених у одбаченим електронским уређајима сваке године.

Фабрика је први пут применила иновативну технологију фирме Excir на индустријском нивоу и тврди да ће то понудити нови, одрживији начин за „ископавање“ висококвалитетног злата чистоће 999,9 за коришћење у луксузној колекцији накита.

Производи од злата добијеног из е-отпада које продаје Royal Mint укључују привеске, прстење и минђуше, као и наручене огрлице и „чокере“.

Драгоцени материјали из е-отпада вредни скоро милијарду фунти

Светски савет за злато процењује да је рециклирано злато око 10.000 пута мање интензивно у емисији гасова стаклене баште у поређењу са ископаним златом.

Према последњем Глобалном монитору е-отпада Уједињених нација, количина одбачене технологије такође расте за 2,6 милиона тона сваке године, са рекордних 62 милиона тона е-отпада произведених у 2022. години – што је повећање од 82% у односу на 2010.

Недавна студија непрофитне организације Material Focus је открила да би драгоцени материјали као што су злато, сребро и бакар садржани у милионима електричних предмета који се или гомилају, бацају, илегално извозе или краду могли додати 927 мил ГБП британској економији.

У Royal Mint-у истичу да се трансформишу за будућност, а отварање фабрике за опоравак племенитих метала означава кључни корак у том путовању.

– Не само да чувамо ограничене племените метале за будуће генерације, већ такође чувамо стручну израду по којој је Royal Mint познат стварањем нових радних места и прилика за обуку наших запослених. Имамо амбициозне планове, и поносна сам што чувамо Royal Mint за још 1.100 година – рекла је Ен Јесоп, извршна директорка компаније.

Пад у коришћењу готовине био је катализатор за иновације и диверсификацију у компанији. Royal Mint је такође активно ангажован у стварању прве индустријске Међународне организације за стандардизацију (ISO) за дефиницију рециклираног злата, помажући да се обезбеди јасноћа за индустрију, потрошаче и заинтересоване стране о томе како приступити изворима рециклираног злата.

Da li je zagađeni vazduh kriv za debljanje?

Преузмите андроид апликацију.