Početna > Svet
Svet

Najpoznatiji američki lekar odlazi u penziju

Brinuo se o naciji tokom epidemije virusa korona, najširoj javnosti je postao poznat po sukobima sa Donaldom Trampom, a sad doktor Entoni Fauči (81) odlazi u penziju nakon što se pola veka starao o javnom zdravlju u Americi.
Foto: PrtSc/Sky News Australia/YouTube

Najpoznatiji američki lekar objavio je da će u decembru podneti ostavku na mesto savetnika šefa Bele kuće i direktora Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti, na čijem čelu se nalazio 38 godina. Kako je i pre toga radio u javnom zdravstvu, Fauči je u federalnoj vladi proveo 50 godina. Objavio je da je vreme za „novu etapu u karijeri”, ali nije otkrio šta su mu planovi.

Reč je o jednoj od najznačajnijih ličnosti u američkom zdravstvu i za vreme ranijih epidemija kao što su epidemija side, sarsa, ebole kao i za vreme napada antraksom početkom dvehiljaditih, prenosi AP. Predsednik Džozef Bajden je zahvalio Faučiju, odavši mu priznanje za to što se posvetio zdravlju američke nacije.

Fauči je savetovao sedmoricu američkih predsednika, ali je postao prepoznatljiv širom sveta kad je počeo da se za vreme epidemije korone suprotstavlja tadašnjem šefu administracije Donaldu Trampu.

Iako je bio savetnik Bele kuće, Fauči nije uspevao da ubedi Trampa da daje izjave usklađene s naučnim saznanjima o kovidu-19. Njih dvojica su najčešće imali suprotstavljene stavove o tome šta treba raditi, što je zbunjivalo javnost. Tramp je kasnije otvoreno govorio o tome da se oglušivao o Faučijeve savete i da je namerno radio sve suprotno.

Dok je Tramp tvrdio da je kovid-19 poput gripa i da Amerikanci treba da se vrate uobičajenom životu, Fauči je tražio da se nose maske i radi i uči od kuće.

U leto 2020. Tramp je brinuo da ekonomija neće moći da se oporavi od zatvaranja i da će zbog toga izgubiti izbore pa je tražio da se sve vrati na staro. Fauči je upozoravao da nikako ne treba ići tim putem jer se ne vidi ni početak kraja pandemije. Nisu se slagali ni oko toga kako Amerika stoji u poređenju s drugim zemljama. Fauči se pozivao na podatke koji su ukazivali na to da su Sjedinjene Države crni rekorder, ali je Tramp to poricao, navodeći da druge vlade lažiraju podatke o zaraženima i preminulima.

Tadašnji predsednik je ubrzo skrajnuo Faučija i prestao da ga zove na sastanke i konferencije za štampu, ali se direktor Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti i dalje pojavljivao u medijima. Upućivao je Amerikance na to da moraju da drže odstojanje, izbegavaju javna okupljanja i da se vakcinišu. Dok je prvi čovek vlade poručivao sunarodnicima da slobodno uzimaju „hidroksihlorikin” jer ga i on sam preventivno pije, Fauči je alarmirao ljude da nikako sami sebe ne leče, posebno ne ovim antimalarikom. Tramp se kasnije zarazio koronom i lečio u bolnici, a mediji su nedavno saznali da je njegova administracija prikrivala koliko je njegovo stanje tada bilo ozbiljno.

Američki lider ne da nije slušao Faučija već je protiv njega vodio i kampanju. Podsećao je javnost na greške koje je ovaj lekar pravio na početku epidemije. Kako je javljao CNN, Trampova administracija je upućivala građane na prve dane krize kad je Fauči netačno tvrdio da virus nije toliko zarazan i da ne treba nositi maske.

Bik upao u izraelsku banku

Preuzmite android aplikaciju.