Početna > Zeleni grad

Zeleni grad Novi Sad

Najlon – Primer cirkularne ekonomije

U poslednje vreme, sve više čujemo termin „cirkularna ekonomija“ odnosno „zelena ekonomija“, a da li znamo šta to znači i na koji način je on vezan sa našom novosadskom Najlon pijacom? Možete li pretpostaviti da je Najlon pijaca zapravo glavni učesnik u cirkularnoj ekonomiji našeg grada?
Foto: Gradske info

Cirkularna ekonomija predstavlja regenerativni ekonomski sistem u okviru kojeg se proizvodni resursi, otpad, emisija otpada i energetski odliv bitno umanjuju usporavanjem, zaokruživanjem i produžavanjem energetskih i materijalnih ciklusa u proizvodnji.

To se ostvaruje pre svega osmišljavanjem i stvaranjem proizvoda na takav način da im se maksimalno produži životni vek, ali i održavanjem, servisiranjem i reciklažom.

Prekomerna potrošnja svakodnevnih predmeta i resursa koji se koriste za njihovu proizvodnju stvaraju izuzetno velik pritisak na životnu sredinu, a proračuni su da će se ovim tempom otpad do 2050. godine povećati za 70%.

Stoga, Evropska unija je 30. marta predložila nov skup mera i pravila u načinu ophođenja prema garderobi, pametnim telefonima i mnogim drugim svakodnevnim potreštinama kako bismo im produžili žiivotni vek.

Upravo iz tog razloga, produžavanje životnog veka proizvoda, Najlon pijaca igra ključnu ulogu u cirkularnoj ekonomiji grada Novog Sada.

Najlon pijaca je nastala sasvim spontano šezdesetih godina prošlog veka na desnoj strani Temerinskog puta. U početku, postojale su dve stidljive tezge na kojoj su se prodavale istrošena obuća i odeća, neispravni aparati i po koji nameštaj za dnevnu sobu.

Vremenom se pijaca pomerila na desnu stranu sentandrejskog puta, umnogostručila ponudu ali i tražnju polovne robe, automobila, nameštaja itd. Danas Najlon pijaca zauzima površinu od oko 38.000m2.

Od ukupno 2871 prodajnih mesta, 509 je predviđeno za prodaju polovnih automobila, a u izgrađenim objektima u okviru pijace nalazi se 25 poslovnih prostora i 3 rashladne vitrine.

Na osnovu ovoga, možemo zaključiti da je Najlon pijaca izrasla u pravi „buvljak“ i da praktično pomaže višestruko prodavcu, proizvodu ali i potrošaču.

Za sve što mislite da se ne može prodati, da ne postoji kupac i da je proizvod previše iskorišćen, Najlon pijaca je tu da vam dokaže suprotno. Od potpisanih ploča mega muzičkih zveda, preko prodaje samo leve patike, iskorišćenog parfema i bušnih tiganja, kupci se često odlučuju na ovu avanturu kad pri lepom vremenu uvide potrebu za biciklom jer se baš na Najlon pijaci često mogu naći jeftini polovni biciklovi.

Razvojnim programom Preduzeća predviđeno je da se u godinama koje slede ova pijaca u nekoliko faza potpuno modernizuje i postane ravnopravna svojim sadašnjim uzorima, čuvenim „šetalištima buva“ u Parizu, Rimu, Londonu…

O tome koliko se okolina ove pijace razvija, svedoči i to što se sa leve strane Sentandrejskog puta, u Primorskoj ulici, izgradio i Sentandrejski park uz pomoć NIS-a i Ekološkog udruženja „Zeleni Sad“, gde će stanovnici Slane bare uživati u košarkaškom terenu, dečijem igralištu i retkim prirodnim vrstama.

I za kraj, da li ste se nekada odvažili i otišli u vikend avanturu pronalaženja bicikla ili kojekakvog kućnog uređaja? Ako niste pronašli ono što Vas interesuje, onda preporučujemo da popijete barem kafu i pojedete jednu pljeskavicu ili pogačicu s čvarcima.

Raspisan konkurs za zelene programe i projekte na teritoriji grada

Preuzmite android aplikaciju.