Početna > Putovanja
Putovanja Svet

Najlepši religiozni objekti u Evropi

Evropa je dom mnogim impresivnim religioznim objektima koji ne samo da zadovoljavaju duhovne potrebe vernika, već i zadivljuju posetioce svojom arhitekturom, istorijom i kulturnim značajem. Danas vam predstavljamo neke od najlepših i najvažnijih verskih građevina u Evropi, koji su vredni posete bez obzira da li i u šta verujete. Ova mesta nisu samo verski centri, već su i kulturni simboli, te predstavljaju bogatstvo umetničke, istorijske i arhitektonske baštine Evrope. Svako od njih nudi jedinstven doživljaj koji omogućava duboko razumevanje verske i kulturne tradicije regije, kao i univerzalnih vrednosti.
Foto: Pixabay/Falco
Aja Sofija (Hagia Sophia), Istanbul, Turska

Aja Sofija – “sveta mudrost” je jedan od najpoznatijih i najvažnijih spomenika u istoriji arhitekture. Izgrađena u 6. veku kao hrišćanska crkva, kasnije pretvorena u džamiju i danas funkcioniše kao muzejski kompleks i džamija. Poznata je svojoj impozantnoj kupoli i smatrana arhitektonskim čudom svog vremenai, prepoznatljiva je po spoju hrišćanske i islamske umetnosti. Unutrašnjost je ukrašena zapanjujućim mozaicima koji prikazuju Hrista, Bogorodicu i druge hrišćanske svete figure, dok islamske kaligrafije i minberi odražavaju uticaj osmanske tradicije. Kombinacija ove dve religije čini Aju Sofiju jedinstvenim mestom, koje simbolizuje bogatstvo kulturnih i verskih tradicija Istanbula i celokupnog regiona.

Verovanje: Hrišćanstvo (Vizantijska pravoslavna crkva) i Islam.

Bazilika Svetog Petra, Vatikan, Italija
Foto: Pixabay/ martieda

Bazilika Svetog Petra je jedno od katolicima najvažnijih lokacija na svetu i dom pape. Građena od 1506. do 1626. godine, bazilika je ne samo verski centar, već i umetničko čudo. Unutrašnjost crkve krasi remek-delo Mikelanđela, skulptura Pietà, kao i Berninijev baldahin, smešten iznad papinskog oltara. Osim toga, impresivna kupola Bazilike, koja dominira Vatikanskim gradom, jedna je od najpoznatijih dela u arhitekturi Renesanse. Za vernike, ali i turiste, ovo je mesto duboke duhovnosti i istorijske važnosti.
Verovanje: Hrišćanstvo (Rimska katolička crkva).

Sagrada Familia, Barselona, Španija
Foto: Pixabay/Patrice audet

Sagrada Familia je najpoznatija građevina ekstravagantnog arihitekte Antonija Gaudija, ikona moderne arhitekture koja je već više od sto godina u fazi izgradnje. Od početka izgradnje 1882. godine, Sagrada Familia je postala simbol Barselone i Španije. Arhitektonska rešenja koja kombinuju gotičke i oblike inspirisane prirodom stvaraju jedinstveni vizuelni doživljaj. Šareno staklo u unutrašnjosti crkve stvara jedinstvene svetlosne efekte koji doprinose atmosferi mira i blaženosti unutar crkve. Sagrada Familia je jedinstveno umetnično delo prepuno simbola koje odražava posvećenost Bogu ali i prirodi i umetnosti.

Verovanje: Hrišćanstvo (Rimska katolička crkva).

Plava džamija (Sultanahmet džamija), Istanbul, Turska
Foto: Flickr/blieusong

Izgrađena između 1609. i 1616. godine, Plavi Džamija je jedan od najlepših primera osmanske arhitekture. Džamija je poznata po svojih šest minareta i impozantnim plavim pločicama koje ukrašavaju unutrašnjost. Prostor je ukrašen bogatim tepisima, dok svetlost kroz vitraje stvara magičnu atmosferu. Iako su njenih šest minareta izazvala polemiku u to vreme, danas je Plavi Džamija simbol Istanbula i verske lepotice u regionu. Kroz istoriju, ovo je bio centar molitve, ali i kulturnih događanja.

Verovanje: Islam (Sunitski islam).

Sveta Sofija, Kijev, Ukrajina
Foto: Wikimedia/rbrechko

Imenjakinja istanbulske Aje Sofije po kojoj je dobila ime, crkva Svete Sofije najelpša je crkva u Kijevu. Njeni mozaici i freske su originalni, datiraju iz 11. veka, dok su zlatne kupole i 76 metara visoka barokna zvonara su dodaci iz 18. veka. Penjanje na zvonik pruža veličanstven pogled na katedralu i panoramu Kijeva od 360 stepeni. U vizantijskom stilu arhitektura Svete Sofije nagoveštavala je novi verski i politički autoritet Kijeva. Katedrala je bila centar učenja i kulture, dom prve škole i biblioteke u Kijevskoj Rusiji. Bila je mesto krunisanja, kraljevskih ceremonija, potpisivanja sporazuma i prijema stranih dostojanstvenika.
Verovanje: Hrišćanstvo (Pravoslavna crkva).

Notr Dam, Pariz, Francuska

Ova lista ne bi bila kompletna bez katedrale Notr Dam, koja se baš danas otvara nakon što je stradala u strašnom požaru 2019. A potom bila rekonstruisana. Do danas je ostala jedan od najlepših primera gotičke arhitekture u svetu. Građena je između 1163. i 1345. godine, a postala je simbol Pariza. Izgrađena između 12. i 14. veka, Notr Dam predstavlja jedan od najfinijih primera francuske gotičke arhitekture.

Foto: Pixabay/edmondlafoto

Poznata je po impresivnim rozeta prozorima, složenim skulpturama i prepoznatljivim kulama dok je fasada katedrale ukrašena biblijskim scenama i svetiteljima, što pokazuje izuzetno zanatstvo. Notr Dam je bila svedok ključnih događaja u francuskoj istoriji, uključujući krunisanje Napoleona Bonapartea 1804. i kanonizaciju Jovanke Orleanke 1920. godine. Preživela je revolucije, ratove i brojne restauracije tokom vekova a 2019. i razorni požar. Ovekovečena u romanu Viktora Igoa Zvonar Bogorodičine crkve iz 1831. godine, katedrala je postala simbol Pariza i francuskog identiteta.
Verovanje: Hrišćanstvo (Rimska katolička crkva).

Autor teksta: N. K.

Marakeš: Grad čuda iz 1001 noći

Preuzmite android aplikaciju.