Đura Jakšić bio je srpski slikar, pesnik, pripovedač, učitelj, a u svakom smislu te reči – umetnik. Svoje misli neretko je pretvarao u pripovetke, slike, ali i poeziju, a nekada su se te umetnosti i preplitale.
Tako je nastala slika „Devojka u plavom“
Kada je imao samo 23. godine, Đura Jakšić se zaljubio u konobaricu kafane „Kod belog krsta“ u Kikindi. Dolazio je u kafanu, odbijao da ga usluži bilo ko osim nje, ali nikada joj nije formalno prišao. Crtao je i skicirao, što je kasnije pretočio u jednu od njegovih najpoznatijih slika.
„Devojka u plavom“ nije mit, njeno ime je bilo Emilija Mila Popović. Otišla je sa Novosađaninom Đorđem Rajkovićem, koji je bio glumac, a „slomljeno srce“ koje je ostavila Jakšiću inspirisalo ga je i na pisanje pesme „Mila“.
„Vina, Milo!“ — orilo se
Dok je Mila ovde bila.
Sad se Mila izgubila:
Tuđe ruke vino nose.
Ana toči, Ana služi,
Al’ za Milom srce tuži.
Slika „Devojka u plavom“ izložena je u Galeriji srpske umetnosti 18. i 19. veka u okviru stalne postavke Narodnog muzeja.
Manje poznati „Takovski ustanak“
Opštepoznati umetnički prikaz Drugog srpskog ustanka pripada Paji Jovanoviću, ali svoju verziju naslikao je i Đura Jakšić.
Kao i mnogi intelektualci njegovog doba, Jakšić je imao čvrst nacionalni duh, a poštovao je i voleo lozu Obrenovića.
Milanu Obrenoviću posvetio je zbirku poezije, a Miloša Obrenovića je, osim kroz portret, oslikao i kao vođu Takovskog ustanka. Slika je nastala neposredno pred Đurinu smrt, dvadesetak godina pre poznate slike Paje Jovanovića.
Ova slika takođe se danas čuva u Narodnom muzeju u Beogradu.
„Sveti Georgije pešak“ sa aždajom
Sveti Georgije na slikama, često ikonama, uvek je prikazivan na konju sa kopljem kojim ubija aždaju. Ipak, na platnu Đure Jakšića isti junak naslikan je nešto drugačije.
Prepoznatljivu scenu ubijanja „zmaja“ promenio je izbacivanjem konja iz kompozicije, dok je Sveti Goergije, sada na nogama, „uslikan“ u momentu kada izvlači svoje koplje iz aždaje, a ne u toku napada.
Ova slika je, kao i prethodne dve, u Narodnom muzeju u Beogradu.
Car Dušan i Kraljević Marko – „stanovnici“ Novog Sada
Već se iz prethodnih slika i priča moglo zaključiti da je Đura Jakšić bio veliki rodoljub. Osim istorije bliske njegovom vremenu, oslikaovao je i istoriju koja mu je bila daleka.
Tako su njegove slike bile i portreti epskih ličnosti srpske istorije, kao što su, između ostalih Car Dušan i Kraljević Marko. Obe slike nastale su 1857. godine, godinu dana nakon što je došao u Novi Sad.
Jedna prostorija kafane bila je pretvorena u jednu od prvih galerija slika u Novom Sadu. Nazvana „Miletićeva dvorana“, ova soba bila je ukrašena najviše slikama Đure Jakšića, među kojima je, veruje se, bila i slika „Car Dušan“.
Danas se u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu čuvaju Jakšićeve slike „Car Dušan“, „Kraljević Marko“, „Ustanak Crnogoraca“ i „Mileva Protić Kocić iz Požarevca“.
Galerija Matice srpske nalazi se na Trgu galerija 1, radnim danima radi od 10 do 20 časova, petkom od 10 do 22 časa, a vikendom od 10 do 18 časova. Više informacija možete naći na sajtu Galerije Matice srpske.
Preuzmite android aplikaciju.