Početna > Život i stil
Život i stil

Najgora hrana za štitnu žlezdu

Štitna žlezda je veoma važna i nalazi se na dnu vrata.
Foto: Pixabay/905513

Ona proizvodi hormone važne za mnoge sisteme u telu, uključujući hormone koji kontrolišu metabolizam – proces u kome se hrana koju unosite u telo pretvara u energiju.

Ako patite od bolesti štitne žlezde, to je upravo zato što ona proizvodi previše ili premalo ovih hormona.

Postoji nekoliko tipova bolesti štitne žlezde, kao što su hipertireoza, hipotireoza, tiroiditis i Hašimotov tiroiditis, a sve to može biti uzrokovano raznim stvarima, kao što je nedostatak joda ili čak genetika. Najčešće stanje neaktivna štitna žlezda ili hipotireoza.

Višak težine je često primarni neželjeni efekat hipotireoze. Ukoliko primetite da se naglo ugojite, posebno ako to nije u skladu sa vašom ishranom i navikama u vežbanju, važno je da se konsultujete sa lekarom o analizi koju bi eventualno trebalo da uradite.

Ono što jedete može imati veliki uticaj na stanje štitaste žlezde, najgora hrana koju možete konzumirati ako su vam dijagnostikovani problemi sa štitnom žlezdom je ona koja sadrži goitrogene.

Takva hrana sadrži jedinjenje goitrin, koje može da ometa sintezu tiroidnih hormona, uz nedostatak joda.

Goitrogeni se mogu naći u brokoliju, karfiolu i kupusu, kao i u soji i prosu.

Da biste se oslobodili mogućih negativnih efekata povrća, možete ih jednostavno zagrejati. Zagrevanje eliminiše goitrogenu aktivnost. Ako jedete ovo povrće i soju umereno, to nije problem, ali većina dijetetičara savetuje da u potpunosti izbacite proso iz ishrane ako imate problema sa štitnom žlezdom.

Istraživači su otkrili da uravnotežena ishrana igra važnu ulogu u rešavanju problema sa štitnom žlezdom.

Salata od samo dva sastojka sprečava nastanak krvnih ugrušaka

Preuzmite android aplikaciju.