Kvalitetan komad mesa koji je dobro termički obrađen je sam po sebi gastronomska gozba i ne zahteva mnogo priloga i soseva. Ali kuvanje dobrog odreska počinje mnogo pre nego što stavimo meso na tiganj.
Gde najčešće grešimo u pripremi ovog kulinarskog hita svih vremena?
Meso kupujemo tamo gde stignemo
Kupovinom mesa na rasprodaji u supermarketima štedi se novac, i u tome nema ništa loše. Međutim, ako želite da kupite dobar komad ciljano, a niste vešti u prepoznavanju finih nijansi – ipak potražite savet profesionalaca. Takođe, ako možete, izaberite mesare koje prodaju sveže i domaće organski uzgojeno meso.
Stavljate meso direktno u tepsiju iz frižidera
Ako želite lepu koricu na površini mesa, kao i sočnu ružičastu sredinu, najbolje bi bilo da meso „odmarate” na sobnoj temperaturi najmanje pola sata pre pečenja. Takođe, izuzetno je važno da tiganj bude dodatno vruća, jer meso bačeno na hladan tiganj dobija neprivlačnu sivu boju tokom kuvanja.
Ne držite se mere „prstohvat“ soli prilikom začinjavanja
Sočnu šniclu ne možete „posoliti“ iznutra, pa se nemojte stideti da začinite spolja. Prstohvat soli biće prava količina samo za veoma tanke odreske „na mah”.
Procenjujemo pipanjem
Iskusni majstori roštilja mogu dodirnuti komad mesa i po mekoći ili tvrdoći saznati da li je spreman za serviranje. Ako niste vešti da po osećaju prepoznate pravu toplotnu obradu – nabavite kuhinjski termometar, koji će vam uvek dati tačan odgovor.
Jedemo odmah nakon skidanja sa vatre
Svaki komad mesa treba da „odmara“ posle termičke obrade oko duplo duže nego što ste potrošili na njegovu pripremu. Za to vreme, sokovi u mesu se stabilizuju. Ako šniclu isečete prerano, sva ukusnost mesa će iscuriti na tanjir, umesto u vaša usta.
Evo hrane koju treba jesti i koju treba izbegavati ako imate česte infekcije bešike
Preuzmite android aplikaciju.