Početna > Život i stil
Život i stil

Najčešće greške koji svi pravimo kod pranja veša, a da ih nismo svesni

Neke nisu dobre za veš, dok su druge pogubne za mašinu za pranje.
Foto: Pexels/Engin Akyurt

Mnoge stvari radimo po navici, a tako je i kada peremo veš. Međutim, nismo ni svesni da pravimo brojne greške. Ešli Irdejl iz australijske potrošačke firme “Choice” otkrio je da postoji mala razlika između pranja u hladnoj i toploj vodi, te da omekšivač ne pomaže u čišćenju veša.

A ovo su najčešće greške koje pravimo kad peremo veš i njih bi, prema rečima stručnjaka, trebalo da ispravimo.

Omekšivač tkanine
Foto: Pexels/Rodnae Productions

Milioni ljudi vole da koriste omekšivač kako bi njihova odeća mirisala sveže, ali Ešli savetuje da to probate da izbegnete. Rekao je da to ni na koji način ne doprinosi pranju.

Tečnost vremenom može dovesti do nakupljanja sapuna u mašini i može se smanjiti upijanje, što nikako nije dobro prilikom pranja peškira.

– Iako neki omekšivači na pakovanjima imaju slike slatkih beba, apsolutno su veliko “ne” za dečiju odeću za spavanje – objasnio je.

Pogrešno punjenje mašine
Foto: Pexels/Kampus production

Jedna od najvećih grešaka je prekomerno ili nedovoljno punjenje mašine za veš.

– Ako perete premalo odeće bez veze trošite deterdžent, vodu i energiju, a mašinu ne upotrebljavate efikasno. Ako, pak, napunite mašinu sa previše rublja odeća vam se neće oprati kako treba, a i smanjićete životni vek mašine – pojašnjava.

Odeća treba biti ravnomerno raspoređena i ne sme da ispuni ceo prostor.

Osetljive stvari trebate prati u vrećici za pranje

Ako osetljivo rublje ne perete u vrećici, ono bi vrlo brzo moglo da se ošteti ili rastegne.

– Na primer, kopče na grudnjacima mogu da oštete druge predmete tokom pranja – govori Ešli te dodaje da bi to moglo da dovede i do toga da se vaše omiljeno donje rublje vrlo brzo uništi.

Zašto ne treba prati veš na 30 i 40 stepeni

Foto: Pexels/Rafael Gonzales
Zatvaranje vrata mašine za veš

Iako mnogi zatvaraju vrata, odnosno poklopac mašine za veš nakon završenog pranja, Ešli kaže kako je to greška koja može dovesti do pojave buđi.

– Vrata nakon upotrebe ostavite otvorena kako bi se mašina potpuno osušila. Time ćete izbeći stvaranje neprijatnih mirisa i buđi – kaže ovaj stručnjak za The Sun.

Dodajte aspirin u vašu veš mašinu

Preuzmite android aplikaciju.