Početna > Život i stil
Život i stil

Najčešće greške koje pravimo kada uključujemo veš mašinu! Promenite to što pre!

Verovatno ste bar jednom napravili ove greške u pranju veša, a možda ih još uvek radite. Oni su najčešći i prema mišljenju stručnjaka trebalo bi da ih ispravite.
Foto: Pixabay/JillWellington

Odeća će duže zadržati oblik i boju i sporije se habati ako je perete na nižim temperaturama.

Osim toga, topla ili hladna voda može da se nosi sa prljavštinom jednako dobro kao i vruća ako imate dobru mašinu za pranje veša i deterdžent.

Samo stvari kao što su posteljina ili krpe mogu se prati na 90 stepeni radi dezinfekcije. Sve ostalo može da se pere na nižim temperaturama.

Previše deterdženta ili omekšivača

Višak deterdženta može začepiti dozator deterdženta i izazvati neprijatne mirise, a previše omekšivača otežava pranje veša. Pažljivo pročitajte doze navedene na pakovanju i ne zaboravite da koristite mernu čašu.

Koristite omekšivač za svu odeću

Osim što tkaninu čini baršunastom, omekšivač olakšava peglanje. Međutim, sposobnost upijanja tečnosti se vremenom smanjuje, pa je bolje da je ne koristite za pranje peškira, sportske odeće ili drugih predmeta od mikrovlakana, elastana ili spandeksa.

Nepravilno sušenje

Nepravilno sušenje utiče na vašu odeću jednako loše kao i nepravilno pranje. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da izbegnete greške:

Nemojte previše koristiti automatsko sušenje: stvari se brže troše i gube boju. Nemojte ga koristiti za suvu i osetljivu tkaninu.
Ne kačite pletene i vunene predmete na žicu jer će izgubiti oblik. Osušite ih na peškiru na horizontalnoj površini. Pre vešanja, protresite veš kako biste izbegli gužvanje

Loše održavanje mašine za pranje veša

Prljavština, ostaci deterdženta i sve što se nakupi u mašini za pranje veša pre ili kasnije će završiti na vašoj odeći, što će dovesti do neprijatnih mirisa i belih mrlja. Da biste to sprečili, sledite nekoliko jednostavnih pravila održavanja:

Ispraznite mašinu za pranje veša nakon svakog pranja.Posle svakog pranja, uklonite preostali deterdžent sa gume na vratima.

Redovno sušite odeljak za deterdžent.

Jednom mesečno pokrenite mašinu na „praznu“ sa deterdžentom i dezinfekcionim sredstvom.

Koja je idealna temperatura sobe za bebu? Na šta obavezno treba obratiti pažnju

Preuzmite android aplikaciju.