U Srbiji je organizovano Prvo nacionalno ocenjivanje meda, a prvu nagradu poneo je despotovački bagremov med pčelara Saše Jovanovića.
Drugoplasirani med stiže iz Stamnice kod Petrovca na Mlavi, a od gloga su ga napravile pčele Gorana Miljkovića.
Treće mesto podeljeno je između dva pčelara. Nagradu je dobio bagremov med Zorana Krstića iz Vlasotinca, a nagrađen je i med iz okoline Novog Sada, pošto je treće mesto osvojio lipov med pčelara Gorana Miljanovića iz Čerevića kod Beočina, nedaleko od Novog Sada.
Ovo je bilo prvo zvanično nacionalno ocenjivanje meda u Srbiji, a organizovano je od strane Saveza pčelarskih organizacija Srbije i Srpskog društva za testiranje i ocenjivanje meda.
Kako se med ocenjuje na ovakvom takmičenju?
„Med je ocenjivan pre svega uzimajući u obzir generalnu prezentaciju meda, vizuelnu procenu, procenu mirisa, procenu ukusa, procenu teksture i na kraju ukupan utisak, sve to naravno je moralo da odgovara vrsti meda koja je ispitivana, jer čistoća sortnog ukusa recimo najbolje govori o umešnosti pčelara da dođe do meda sa minimalnim učešćem nektara drugih biljaka. Podsetićemo vas da recimo bagremov med iz Srbije veoma često u laboratorijama ne može da prođe olfaktornu analizu, jednostavno zato što ima voćni ukus, odnosno pčelar je dozvolio svojom tehnikom pčelarenja da deo voćnog meda uđe u bagremov med“, saopštavili su organizatori.
Nagrađeni pčelari svoja priznanja dobiće na otvaranju „Slatkog sajma“ 10. februara.
„Slatki sajam“ je međunarodna manifestacija koju organizuje Savez pčelarskih organizacija Srbije, a posetioci imaju priliku da vide kompleksan prodajni, izložbeni, obrazovni, promotivni, privredni i turistički sadržaj i program. Sajam je prilika da se, pored meda i drugih pčelinjih proizvoda, po najpovoljnijim uslovima nabavi i kompletna pčelarska oprema i repromaterijali.
Skijalište na Fruškoj gori: Projekat koji Novosađani žele, ili ne? (ANKETA)
Preuzmite android aplikaciju.