Početna > Putovanja
Putovanja

Najbolje evropske destinacije za ljubitelje vina

Ukoliko ste ljubitelj vina, u Evropi postoji pregršt destinacija koje su vredne posete. Od crvenog vina bogatog ukusa iz sunčanog Portugala, preko šampanjca iz Francuske, proseka iz Italije, pa sve do Gruzije sa svojim vinima iz amfore, teško je odabrati.
Foto: Unsplash/Karsten Wurth

Budući da je enološki turizam sve popularniji, u vinskim regijama danas osim brojnih opcija za degustaciju postoje i razni interaktivni muzeji, tako da su ova putovanja ne samo okrenuta hedonizmu, već mogu biti i edukativna.
Krenite, naravno, od naših Sremskih Karlovaca i istražite ukuse grašca i tamjanike, a ukoliko ste ih već obišli i spremni ste za druge vinske avanture, predlažemo vam pet evropskih destinacija koje vinoljupci ne bi trebalo da propuste.

Portugal – Douro

Portugal je poznat po brojnim autohtonim sortama grožđa i vinskim regionima raznolikih karakteristika od kojih su dva pod UNESSO zaštitom. Ponuda vina je toliko velika da se to odražava i na cene, te Portugal važi za zemlju u kojoj je odnos cene i kvaliteta vina vrlo dobar.

Da li će vam se više dopasti jedinstveno vino sa ostrva Piko spravljeno od grožđa koje je raslo u vulkanskoj lavi ili ono iz pitome regije Alentežo, stvar je ukusa. Međutim, oko desertnog vina “Porto” iz regije uz obale reke Doro, konsenzus je skoro pa stoprocentan.

Foto: Shutterstock/Hermitis

Danas svetski poznato, nastalo je sasvim slučajno. Engleska je tradicionalno uvozila vino od Francuza, međutim, kako su u 17. i 18. veku međusobno ratovali, potražili su alternativu. Tako su se Britanci okrenuli vinu iz Portugala, međutim ono u to vreme nije moglo da “preživi” dugu vožnju brodom do Engleske.

Legenda kaže da je u vino dodat brendi kako bi se kvalitet duže održao, a Englezima se ovakvo piće dopalo. Ostalo je istorija. Ojačano vino je geografski zaštićeno, a danas se proizvodi u više varijacija, ukljući tauni, rubi, i u novije vreme roze i belo.

La Rioha – Španija

Malena regija Rioha sa svojih sedam dolina dom je nekih od najboljih španskih vina, a proslavila se zahvaljujući vrhunskoj sorti Tempraniljo. Ovdašnja vina važe za elegantna, snažna i sočna, ali u isto vreme odišu aromama šumskog voća. Najbolji način da se degustiraju je uz tapas u Lagronju, glavnom gradu regije na severu Španije.

Alternativno, Lagronjo vredi posetiti 21. septembra, u vreme festivala berbe, kada se gazi grožđe uz razne ceremonije. Drugi interesantan festival je “Haro”, u istoimanom gradu, koji je organizovan 29. juna u čast Sv. Pedra. Proslava počinje procesijom koju vodi gradonačelnik na konju, nastavlja se misom, a završava se tako što se učesnici prskaju – vinom.

Bordo – Francuska

Jedinstvena kombinacija toplije klime i zemljišta bogata peskom čini da neke od najtraženijih vrsta grožđa odlično uspevaju u regiji Bordo, na jugozapadu Francuske.

Foto: Shutterstock/Whatafoto

Ova vina pretežno su crna, a sorte koja je zaštitni znak regije je kaberne sovinjon, otporno grožđe koje je nastalo slučajnim ukrštanjem crnog kaberne frank i belog sovinjon blank. Danas je ova sorta jedna od najpopularnijih na svetu.

Vinari iz okoline Bordoa otišli su korak dalje i uparili kaberne sovinjon sa sortom merlo, te dobili čuvenu mešavinu po kojoj se regija proslavila. Iako naizgled neobična, u ovakvoj kombinaciji obe sorte daju ono najbolje od sebe, te je rezultat fantastičan. Zato se neretko ovakva vina nađu na listama najskupljih na svetu.

Tik uz obalu Atlantika, regija ima atraktivnu geografiju i prirodne lepote, a mogućnost posete brojnim proizvođačima vina i degustacije čini ovu destinaciju dodatno interesantnom, posebno što se većina vina proizvodi na velelpnim imanjima (“château“).

Putovanje regijom Bordo ostaje zapamćeno po notama crne ribizle, mente i duvana koji su karakteristični za neka od najpoznatijih ondašnjih vina.

Toskana – Italija
Foto: Shutterstock/Gaspar Janos

Osim po bajkovitim selima, zelenim i osunačnim pejzažima, i velelepnim gradovima Firenci i Sieni, italijanska regija Toskana poznata je i po odličnim crnim vinima, od kojih je većina bazirano na sorti sanđioveze za koju se pretpostavlja da datira još od 16. veka.

Sanđioveze je za gajenje komplikovana sorta, a vremenom je razvila mnogo stilova što je, uz različite mikroklime u Toskani baza za raznovrsnost stilova vina. Neka su sveža i lagana, druga bogata i kompleksna, te će svaki vinoljubac naći ponešto za sebe.

Tokaji – Mađarska

Uprkos dominaciji juga Evrope kad su vina u pitanju, postoji i nama vrlo bliski region iz kog dolaze prvoklasna vina – Tokaji na severu Mađarske. Ponekad nepravedno potcenjena, ova regija ima više od hiljadu godina staru vinsku tradiciju, a čitav region prepoznat je kao UNESCO svetska baština.

Foto: Unsplash/Maja Petric

Idealno mesto za početak vinske avanture u komšijskoj zemlji je podnožje Zemplen planina, u gradu Tokaj koji je dom slatkom desertnom vinu Tokaji Aszu.

O kvalitetu ovih vina postoje legende, od kojih jenda kaže da je francuski kralj Luj XIV i pored svih francuskih vina upravo vino iz Tokaji regije nazvao “kraljevskim”. Prema drugoj popularnoj priči, austrougarski car Franc Jozef je engleskoj kraljici Viktoriji slao po dvanaest boca “tokajca” svake godine za rođendan. Viktorija je, do svog 81. i poslednjeg rođendana ukupno primila čak 972 boce Francovog omiljenog vina.

Autor teksta: N. Košta

Gradovi koji nisu prestonice, ali su vredni posete

Preuzmite android aplikaciju.