Grozničava nastojanja kupaca na globalnim tržištima nafte da obezbede dovoljne količine ovog energenta zbog straha od potencijalne nestašice izazvala je danas eksploziju cena „crnog zlata“.
Nakon što je prošle nedelje porasla za 21 odsto, evropska nafta Brent je jutros nastavila uspon usled rizika da će Sjedinjene Države i Evropa uvesti sankcije na izvoz ruske nafte.
Na ranom azijskom trgovanju, cena Brenta je porasla za 18 procenata ili za 11,84 dolara, na 129,8 dolara po barelu, dok je američka sirova nafta WTI ojačala za 10,29 dolara na 126 dolara, prema podacima sa portala oilprice.com, koji prati cene na nftnim tržištima u realnom vremenu.
„Ako Zapad zabrani veći deo ruskog izvoza energije, to bi bio veliki šok za globalna tržišta“, kaže glavni ekonomista Benk ov Amerika (BofA) Itan Haris, prenosi Rojters.
On procenjuje da bi gubitak od 5,0 miliona barela iz Rusije mogao da dovede do udvostručenja cene nafte na 200 dolara po barelu i do smanjenja svetskog ekonomskog rasta.
Haris ističe da je, pored nafte, divlji rast cena zahvatio sva robna tržišta kakav se ne pamti bilo koje godine od 1915. naovamo. U prilog tome navodi da je prošle nedelje nikl skočio za 19 odsto, aluminijum za 15 procenata, cink za 12, a bakar za 8,0 posto, dok je pšenica na terminskom tržištu uzletela za 60 posto, a kukuruz za 15 procenata.
To će, kaže ekspert iz BofA, samo doprineti uzlaznom kretanju globalne inflacije.
Japan razgovara sa SAD i EU o sankcijama za rusku naftu
Japan razgovara sa Sjedinjenim Državama i evropskim zemljama o mogućoj zabrani uvoza ruske nafte, izvestila je danas agencija Kjodo, napominjućio da je Rusija peti najveći snabdevač Japana sirovom naftom.
Kjodo podseća da je američki državni sekretar Antoni Blinken izjavio u nedelju da SAD i evropski saveznici istražuju tu mogućnost, prenosi Rojters.
Generalni sekretar japanske vlade Hirokazu Macuno odbio je da komentariše vest o razgovorima Tokija sa Sjedinjenim Državama o potencijalnom embargu na uvoz ruske nafte.
Rusija je imala prošle godine udeo od 3,63 posto u ukupnom japanskom uvozu sirove nafte.
Iako se ne očekuje da će sankcije uvedene Rusiji direktno uticati na sposobnost Japana da obezbedi stabilno snabdevanje tečnim prirodnim gasom (TPG), one bi mogle indirektno da utiču na projekte vezane za energetiku, izjavio je ministar industrije Koiči Hagijuda.
„Pažljivo ćemo pratiti (događaje)“, rekao je on u parlamentu, dodajući da će Japan dejstvovati na odgovarajući način u korak sa Grupom sedam.
Japanska vlada i kompanije poseduju vlasničke udele u projektima nafte i tečnog prirodnog gasa u Rusiji, među kojima su dva projekta na ostrvu Sahalin iz kojih su izlazak najavili američki i britanski partneri, Ekson Mobajl i Šel, navodi Rojters.
Preuzmite android aplikaciju.