Цене нафте су порасле данас на азијском трговању услед забринутости због поремећаја у снабдевању и растућих тензија у Источној Европи и на Блиском истоку, што ионако натегнуту ситуацију с тржишном понудом додатно погоршава.
Фјучерси северноморске нафте Брент (уговори за испоруку у будућности по унапред договореној цени) порасли су за 81 цент или 0,9 посто, на 88,70 долара по барелу на трговању до 03:44 часа по средњоевропском времену, преокренувши губитак од 0,6 одсто забележен у петак, извештава Ројтерс.
Фјучерси америчке сирове нафте WTI ојачали су за 72 цента, такође за 0,9 процената, на 85,86 долара по барелу, након пада у петак за 0,5 одсто.
Прошла седмица је била пета узастопна у којој су цене оба типа нафте порасле и то за око 2,0 процента, достижући највиши ниво од октобра 2014, док од почетка 2022. године бележе раст од преко 10 посто због недовољне понуде.
Бојазан купаца од прекида испорука у Источној Европи подгрејала је информација да су Сједињене Државе наложиле у недељу повратак у домовину члановима породица запослених у америчкој амбасади у Украјини, наводећи као разлог континуирану претњу војном акцијом из Русије.
New York Times је касно у недељу известио да амерички председник Џо Бајден разматра распоређивање неколико хиљада америчких војника у земље савезнице НАТО-а у источној Европи и на Балтику.
На Блиском истоку, Министарство одбране Уједињених Арапских Емирата саопштило је да су јутрос пресретнуте и уништене две балистичке ракете које су јеменски Хути испалили на ту заливску земљу, и да није било жртава, преноси Ројтерс позивајући се на тамошњу државну новинска агенција ВАМ.
Група ОПЕК+, коју чине чланице Организације земаља извозница нафте (ОПЕК), Русија и други произвођачи изван нафтног картела, с тешком муком настоји да оствари циљано месечно повећање производње од 400.000 барела дневно (бпд) због поремећаја или прекида пумпања у појединим државама.
Преузмите андроид апликацију.