Većina svedske populacije se prilikom upoznavanja ili pozdravljanja, rukuje.
Za naše krajeve možda jeste karakterističan zagrljaj prilikom susreta. Može se reći da smo narod koji voli da se grli. Međutim, prilikom upoznavanja ili poslovnih susreta rukovanje je nezaobilazno.
Pružanje desne ruke, kao znak dobrih namera datira iz prošlih vremena. To su bila vremena kada se oružije lako potezalo, te se pokazivanje desne, slobodne ruke, tumačilo kao poruka „nemam oružije“,“nemam loše namere“.
Rukovanje iako traje svega nekoliko sekundi, ono može mnogo reći o nama. Kako stručnjaci navode, samo rukovanje ne bi trebalo da bude duže od tri sekunde. Sve preko toga se smatra neprikladnim.
Zato obratite pažnju kako se rukujete, ali isto tako na koji način se rukuju vaše kolege, poslovni partneri, ali i osobe iz vašeg privatnog života.
Načini rukovanja ostavljaju snažan utisak, a mogu da se dožive na tri osnovna načina, a odnosi se na to da li želimo ostaviti osećaj nadmoći, da li nadmoć prepuštamo drugima ili način rukovanje kada želimo ostaviti osećaj ravnopravnosti. Sva tri osećaja direktno su povezana sa položajem dlana pri rukovanju.
Rukovanje sa oba dlana
Ovaj način rukovanja je poznat kao „političko rukovanje“ ili „rukavica“. Kada neko, prilikom rukovanja, drugim dlanom poklopi vaš dlan, on želi da vam saopšti da ste vredni njegovog poštovanjai da želi dozu bliskosti sa vama. Ovakav način rukovanja izbegavajte pri prvom susretu, jer ćete tako ostaviti utisak ulizice.
Položaj dlana otkriva da li želite nadmoć
Najčešći način rukovanja jeste ispruženih dlanoava, kada vam je dlan pod pravim uglom u odnosu na podlogu. To je znak da ne lažete i da ste ravnopravni. Kada vam neko pruža ruku sa dlanom okrenutim na dole, znajte da želi ostaviti utisak nadmoći i dominacije. Nasuprot tome, dlan okrenut na gore znak je da osoba koja pruža dlan na taj način prepušta kontrolu osobi sa kojom se rukuje.
Izbegavajte mek stisak ruke
Najgori utisak prilikom upoznavanja, čini se da ostavlja mek, mlitav stisak ruke. Ovaj beživotan način rukovanja šalje signale o karakteru te osobe, koji je najverovatnije isti kao i sam stisak ruke. Najverovatnije je reč o osobi koja je nezainteresovana i bez mogućnosti da preuzme odgovornost i akciju.
Spustite na zemlju osobu koja želi dominirati
Kako stručnjaci kažu, ako osoba šalje znake da želi biti dominantna nad vama, prilikom rukovanja možete iskoračiti jednom nogom napred. Tako ćete na neki način „zauzeti“ njegov prostor. Takođe, prilikom rukovanja, ako uhvatite njegov zglob šake, razoružaćete i najdominantnijeg „agresivca“.
Ko prvi treba da pruži ruku
Kao što smo rekli, rukovanje traje oko tri sekunde. Položaj dlana treba da je u visini lakta, a stisak treba da bude ni previše jak, ali nikako mek. Nedopustivo je da se tokom rukovanja, suprotna ruka, najčešće leva, drži u džepu. I naravno prilikom rukovanja, nemojte gledati u stranu, već isključivo gledajte osobu sa kojim se rukujete u oči.
Inicijator rukovanja treba da bude starija osoba mlađoj, žena muškarcu, ali se ženi ostavlja mogućnost odabira da li će se pozdraviti rukovanjem, samo osmehom ili klimanjem glave. Kada je poslovno okruženje u pitanju to uvek treba da bude nadređeni. On treba da pruži ruku niže pozicioniranoj osobi.
Ukoliko ste u inostranstvu, obratite pažnju i uskladite se sa kulturom i običajima te zemlje.
Ako ste u Rusiji, znajte da oni vole čvrst stisak ruke i nipošto se nemojte rukovati u rukavicama. U Latinskoj Americi vodite računa da ne istrgnete brzo ruku, jer oni to tumače kao odbijanje. Austrijanci baš vole da se rukuju, oni to čine čak i sa decom.
Ukoliko ste u Japanu, prepustite domaćinu da inicira rukovanje. Isto vodite računa o dubini naklona koji je karakterističan za ovu zemlju.
Dame koje posete arapske zemlje treba da sačekaju da sagovornik prvi pruži ruku. Ove zemlje su vrlo konzervativne kada je ophođenje prema ženama u pitanju. Često muškarci ne žele da se rukuju sa ženama.
Preuzmite android aplikaciju.