Почетна > Свет
Свет

На састанку са Бајденом Си оценио: Односи САД и Кине су остали стабилни

Током сусрета на маргинама самита АПЕЦ у Перуу, председник Кине Си Ђинпинг рекао је одлазећем председнику САД Џозефу Бајдену да су кинеско-амерички односи у последње четири године прошли кроз успоне и падове, али да су обе стране биле ангажоване у дијалогу и сарадњи, истакавши да су односи у целини остали стабилни.
Фото: Танјуг/(Leah Millis/Pool Photo via AP

Под вођством двојице председника, две стране су кроз консултације усвојиле низ смерница за кинеско-америчке односе, а двојица председника су заједнички вратила дијалог и сарадњу између Кине и САД на прави пут, рекао је Си, преноси кинеска државна новинска агенција Синхуа.

Констатовано је да је више од 20 механизама за комуникацију поново покренуто или успостављено и да су остварени позитивни резултати у областима као што су дипломатија, безбедност, економија, трговина, фискална питања, финансије, војска, борба против наркотика, спровођење закона, пољопривреда, климатске промене и размена међу људима.

Кинески председник је рекао свом америчком колеги да питања Тајвана, демократије, људских права и права на развој представљају „црвене линије“ за Кину, које се не смеју прекорачити.

Си је упозорио да Сједињене Америчке Државе не смеју да се мешају у билатералне спорове око острва Тајван и гребена у Јужном кинеском мору, али ни да „помажу или подстичу провокације“ у том региону.

„Кина и Сједињене Америчке Државе би могле да имају несугласице или чак доживе погоршање односа услед међусобног ривалства, али би могле да постигну и значајан напредак ако се узајамно понашају као партнери и пријатељи“, закључио је Си.

Како је раније јавио АП, Си је пренео Бајдену да је Пекинг спреман да сарађује са наредном администрацијом новоизабраног америчког председника Доналда Трампа.

Председник САД Џозеф Бајден и кинески председник Си Ђинпинг сагласили су се током сусрета у Перуу да би о коришћењу нуклеарног оружја требало да одлучују људи, а не вештачка интелигенција (АИ).

„Двојица лидера су потврдила потребу да се задржи људска контрола над одлуком о коришћењу нуклеарног оружја“, наводи се у саопштењу Беле куће, пренео је раније Ројтерс.

Током разговора двојице председника наглашена је потреба да се пажљиво размотре потенцијални ризици и да се развој технологије вештачке интелигенције у војним подручјима спроводи на разуман и одговоран начин.

Ово је први пут да су председници Сједињених Америчких Држава и Кине дали овакву заједничку изјаву, примећује Ројтерс.

Бајден је изразио задовољство због дугогодишњег партнерства са Сијем, али је признао да се они нису увек слагали, истакавши да је “искрена и отворена“ међусобна комуникација спречила сукоб између САД и Кине.

Сусрет Бајдена и Си Ђинпинга на маргинама самита АПЕЦ у Перуу био је Бајденов последњи састанак са Сијем у својству председника САД.

Jevrejski ekstremisti: Trampov izbor radikalnih saradnika je „tim iz snova“

Преузмите андроид апликацију.