Početna > Život i stil
Život i stil

Na koje se sve načine vezujemo za izabranog partnera?

Svi smo se nekada zapitali zašto smo određene osobe birali za svoje partnere, kakvi su nas privlačili ili nervirali, kojim ponašanjima smo zadržavali partnere, a kojim smo ih udaljavali od sebe. Odgovore na ova pitanja nam daje Teorija afektivne vezanosti.
Foto: Unsplash/Candice Picard

Kada posmatramo partnerske odnose, možemo da primetimo različite stilove vezivanja. U zavisnosti od obrasca koji je osoba imala u detinjstvu sa primarnom figurnom privrženosti – majkom, najčešće će se taj obrazac manifestovati i u odraslom dobu. Teorija partnerske afektivne vezanosti razlikuje četiri stila vezanosti – sigurni, izbegavajući, preokupirani i anskiozni stil.


Sigurni stil afektivne vezanosti

Osobe koje su razvile ovaj stil najčešće imaju duge, stabilne veze, ispoljavaju veće zadovoljstvo vezom i otvorene su za seksualno istraživanje, ali samo sa jednim partnerom, sa kojim su dugo u vezi. Imaju visoko samopouzdanje, realnu sliku o sebi i drugima, sposobne su da naprave balans između stepena vezivanja i nezavisnosti ,a konflikte rešavaju konstruktivno.


Izbegavajući stil afektivne vezanosti

Ovaj stil karakteriše smanjeno interesovanje za veze, naročito za duge veze. Osobe sa ovim obrascom vezivanja su sklonije vezama “na jednu noć”. Imaju visoko samopouzdanje, ali uz naglašenu potrebu za autonomijom, više se bave svojim potrebama i oslanjaju na sebe, retko traže podršku partnera. Plaše se vezivanja i teško ispoljavaju emocije.


Preokupirani stil afektivne vezanosti

Osobe koje su razvile ovaj stil imaju povišenu anksioznost u vezama, često su preokupirane svojim partnerom i manje su zadovoljne vezom. Za razliku od sigurnih i izbegavajućih, oni češće iskuse strastvenu ljubav i skloniji su opsesivnom i zavisnom stilu ljubavi. Skloni su idealizaciji partnera, a raskid teško doživljavaju, stoga često ostaju u nekom odnosu, iako su nesrećni.


Anksiozni stil afektivne vezanosti

Osobe sa ovim stilom afektivne vezanosti pokazuju strah od gubitka partnera, ali istovremeno izbegavaju zbližavanje. Zbog toga su njihove partnerske veze retke ili haotične. Imaju nisko samopouzdanje, te problem u komunikaciji sa partnerom, a u odnosu su pasivni i zavisni od druge osobe. Skloni su da za sve probleme krive sebe, a imaju strah da neće naći drugog partnera, te ostaju u nezadovoljavajućoj vezi.


Koji stilovi idu jedan sa drugim?
Foto: Pexels/J. Carter

Što se tiče stilova koji “idu zajedno”, rađena su brojna istraživanja. Anksiozne i izbegavajuće osobe najčešće postaju parovi, jer se obe uklapaju u šemu one druge osobe: anksiozne osobe očekuju da će se u većoj meri posvetiti vezi nego partner, a izbegavajuće osobe očekuju da neće mnogo ulagati u svoju vezu, koliko će ulagati druga osoba. Najčešće ovakve veze nisu srećne, ali mogu da funkcionišu neko vreme, i to u zavisnosti od toga ko je anksiozni, a ko izbegavajući tip.

Ako je žena anksiozna, a muškarac izbjegavajući tip, ta veza može da bude stabilna, jer ispunjavaju polne stereotipe (žene su privrženije, ulažu mnogo energije, dok su muškarci oni koji ulažu manje energije nego žene, pokazuju manje emocija u odnosu, itd). Međutim, ako je žena izbegavajući tip, a muškarac ankiozni, takve veze traju mnogo kraće, jer svaki od partnera smatra ponašanje drugog negativnim, jer odstupa od stereotipnih obrazaca.

Prema istraživanjima, osobe koje su u najranijem detinjstvu ostvarile sigurnu afektivnu vezanost sa svojim roditeljima, ostvariće i sigurne i stabilne veze u odraslom dobu. Za razliku od obrazaca nesigurne vezanosti, partneri sa obrascem sigurne vezanosti su otvoreniji, pristupačniji, zadovoljniji partnerskim odnosom i nisu skloni emocionalnim “ispadima”.

Ukoliko želite da ostvarite stabilnu vezu, u kojoj ćete se osećati sigurno i voljeno, birajte osobu koja ima razvijen siguran obrazac, naročito ukoliko vi imate neki od nesigurnih obrazaca.

Na taj način možete korigovati svoj stil vezivanja i pomeriti ga ka sigurnom obrascu. Sa ovim pomeranjem povećava se i stepen zadovoljstva, ne samo u romantičnoj vezi, već i u ostalim sferama funkcionisanja, jer stabilan i zadovoljavajući ljubavni odnos značajno doprinosi ukupnom kvalitetu života.

Evo šta su pozitivne strane raskida veze

Preuzmite android aplikaciju.