Почетна > Србија
Србија

На Калемегдану обележено 158 година од предаје кључева града Београда

На Калемегдану је данас свечаном церемонијом, полагањем венаца и почасном паљбом Војске Србије обележено 158 година од предаје кључева града Београда које је турски командант Али-Риза паша дао кнезу Михаилу Обреновићу.
Фото: Танјуг

Свечаност је одржана у оквиру манифестације Дана Београда која је организована од 15. до 17. априла.

Почасна паљба Војске Србије уприличена је са Калемгданске терасе, а испред спомен обележја одиграна је драмско-сценска реконструкција примопредаје кључева, а клуб љубитеља историјског плеса је извео “Коло кнеза Михиала” и “Коло мајора Гавриловића”.

Заменица градоначелника Весна Видовић је са председником Савеза Удружења потомака ратника Србије 1914-1920 Иваном Стратимировићем положила венце са цвећем на спомен обележје примопредаје кључева.

Такође приређен је и свечани дефиле од Кнез Михаилове улице до Калемегдана, у коме су учествовали представници градске власти, припадници Војске Србије, оркестар и коњичка бригада Министарства унутрашњих послова Србије, као и питомци Војне академије.

Кнез Михаило Обреновић је у пролеће 1867. године од турског султана Абдула Азиза у Цариграду добио ферман о предаји Београда Кнежевини Србији, а који је 19. априла исте године свечано обнародован на Калемегдану.
Фото: Танјуг

Заменица градоначелника Видовић изјавила је да је тренутак предаје кључева града означио крај дугог периода туђе власти и симболички утврдио почетак самосталног пута српске државности.

Видовићева је казала да тај чин није био пука церемонија, већ врхунац вековне борбе за слободу, али и почетак нове одговорности, као и да кључеви који су тада предати нису отворили само капије града већ су отворили и врата националном препороду.

“Под кнезом Михаилом, Србија је направила кључне кораке ка модернизацији, образовању, правном уређењу, културној еманципацији и институционалној изградњи. Данас, када се осврнемо на тај историјски чин, подсећамо се да слобода није поклоњена, већ изборена, да је мир резултат мудрости, а напредак плод преданог и дугорочног рада”, казала је Видовићева.

Истакла је и да се данас обележава и дан када је први пут споменуто словенско име главног града у писму папе Јована ВИИИ бугарском кнезу Борису.

Додала је да је наша обавеза да чувамо сећање, да нам историја буде ослонац и истакла да очување културне баштине није само чин поштовања према прошлости, већ темељ на којем се гради идентитет будућности.
Фото: Танјуг

“Београд је увек био више од престонице. Он је био идеја слободе и трајања, идеја сусрета истока и запада, град који памти, али и град који ствара. На нама је да, као некада кнез Михаило, градимо велику будућност. На нама је да кључеве Београда – кључеве поверења, памћења и визије, чувамо достојно”, поручила је Видовићева.

Она је указала да је манифестација “Дани Београда”, установљена са идејом да нас подсети на најзначајније тренутке историје града и има посебно место у културном животу престонице.

“Под овогодишњим слоганом ‘Београду, с љубављу’, она нас подсећа да је љубав према граду, према његовој прошлости, садашњости и будућности, основ сваког напретка. У том духу, свим грађанима упућујем срдачне честитке поводом Дана Београда, са жељом да наш град настави да расте, да се развија и да буде место у којем се са поносом живи, ствара и памти”, рекла је Видовићева.

Фото: Танјуг

Отворена изложба „Трон“ српског уметника и модног фотографа Павела Суровог из Кисача у Пекингу

Преузмите андроид апликацију.