На Дивчибарама је данас одржан форум “Топлота из дубина – Геотермална енергија за здравију и приступачнију будућност”, који је окупио стручњаке, доносиоце одлука, представнике локалне самоуправе, научне заједнице, инвеститоре и иноваторе, као и представнике дипломатског кора, који су дискутовали о предностима коришћења геотермалне енергије, улози приватног сектора и регулаторног оквира у развоју пројеката геотермалне енергије, као и о геотермалним потенцијалима у Србији и Ваљеву.

Циљ овог скупа у организацији Факултета за примењену екологију “Футура” је био да, у светлу све израженијих изазова попут загађења ваздуха, растућих трошкова грејања и климатских промена, пружи увид у савремене могућности коришћења геотермалне енергије, као и да укаже на будуће правце научног, технолошког и инвестиционог развоја овог одрживог извора енергије.
Говорници су истакли да је геотермална енергија обновљиви вид чисте енергије, који је доступан 24 сата, потпуно независан од климатскох утицаја или било каквих других утицаја, локално расположив и обновљив ресурс.
“У Ваљеву је урађена студија за територију града Ваљева, тачније оцена геотермалних потенцијалности, са циљем да се дефинише да ли постоје геотермалне воде, на којим дубинама, која температура, које количине, како би онда могли да схватимо за шта могу да се користе”, казала је професорка Рударско – геолошког факултета у Београду Ана Врањеш.
Она је истакла да геотермална енергија може да се користи за производњу топлотне енергије, али и за хлађење објеката, као и за производњу електричне енергије.
“Најширу примену данас имамо у топлификацији објеката како стамбених, тако и индустријских и јавних објеката. С тим у вези град Ваљево је изабран као један од важнијих центара да видимо да ли можемо и на који начин да користимо обновљиву енергију и на тај начин поспешимо и климатски ефекат, а то је да немамо никакав негативан утицај када користимо геотермалну енергију, као и да немамо емисију штетних гасова”, истакла је Врањеш.
Амбасадор Чешке Јан Бонди сматра да је тема везана за геотермалне изворе нешто што Србија и његова земља могу заједнички да поделе.
“Ово није само инспирација већ и сарадња, поготову што је Геотермални институт у Прагу веома развијен и већ има сарадњу са универзитетима у Србији. Када је реч о Ваљеву, терен је веома сличан оном у Чешкој. Наша прва искуства о овоме везана су за простор Карлових Вари и Маријанске и Франтишкове Лазње где имамо геотермални парк који би могао бити инспирација Ваљеву и овом региону. То је едукативни систем из кога се може научити како без бојазни од геотермалних активности, стећи предности и која је улога геотермалне енергије у нашој будућности”, рекао је он.
Бонди је додао и да жели активно да учествује у овом пројекту на коме би радили експерти из обе земље.
Амбасадорка Канаде Мишел Камерон је истакла да је њено присуство данашњем форуму везано за промоцију канадских вредности, а то су здрава средина и здравље људи што овај пројекат то управо омогућава.
“Као амбасадор где год да сам, увек желим најбоље земљи у којој се налазим. Кад год имам могућност да промовишем зелену енергију или чисте технологије бићу ту, зато што знам да то доприноси развоју локалне економије, чистијем ваздуху, бољем здрављу људи, а то су канадске вредности – промовисање здраве средине и здравље”, рекла је она.
Како је навела, геотермална енергија може да обезбеди енергију било да се она користи као електрична или топлотна и тако помогне људима да дишу чист ваздух и током грејне сезоне.
“Она омогућава и да се мање ослањамо на фосилна горива, доприноси смањењу загађења ваздуха и ствара могућност нових радних места у локалној заједници. Дакле, ово је пројекат који је близак моме срцу и канадским вредностима”, рекла је Камерон.
Заменик градоначелника Ваљева Ђорђе Милановић истакао је да је за ову локалну самоуправу веома занимљива могућност коришћења геотермалних потенцијала.
“С обзиром на то да су истраживања показала да се на неких од 900 до 1.000 метара налази вода температуре од 41 до 60 степени, и било би идеално да ваљевска топлана користи тај геотермални потенцијал. Самим тим грађани би имали јефтиније грејање, а мислим да би се и партнеру који би с нама путем, приватног партнерства ушао у ту причу, инвестиција брзо исплатила, јер аутоматски утичемо на аеро загђење, добијамо чистији ваздух, а то је оно што је од кључног значаја за град Ваљево”, рекао је он.
Милановић је додао и да град Ваљево нема адекватну халу спортова, али нема ни затворен базен, размишља се о коришћењу овиг геотермалног потенцијала.
Он је нагласио и да град не би могао сам да финансира такву инвестицију те да би била потребна подршка Владе Србије кроз ресорно министарство или неки међународни партнери.
Александар Палковски из компаније “Палковски” која је и покровитељ данашњег форума, мишљења је да је геотермална енергија огромна шанса за одрживи развој, смањење аерозагађења, али и цене грејања за локално становништво и све партнере у овом послу.
“Ово је изузетно важна могућност за Србију и Ваљево да крену путем обновљиве енергије ка одрживој економији. Мишљења смо да је ово победнички сценарио како за нас као компанију тако и за локалну заједницу и њене грађане”, рекао је он.
Подсетио је и да је Палковски група породично предузеће које послује са локалним али и глобалним експертима користећи најбоље технологије како би били сигурни да наши партнери и локална заједница али и држава могу да осете пре свега бенефите.
“Наши планови у скорој будућности су да почнемо са истраживањем геотермалних потенцијала у региону, посебно у Ваљеву. То је важан први корак ка могућности искоришћења геотермалног потенцијала за производњу топлотне енергије у Ваљеву”, поручио је Палковски.
Тамара Вучић са новоименованим конзулом Србије у Грацу Георгом Куршелом
Преузмите андроид апликацију.