Njegova najčuvenija kreacija, automatska puška AK-47, izvedena iz inicijala njegovog imena i poslednje dve cifre godine kada je prototip završen.
Mihail Timofejevič Kalašnjikov, čije ime je postalo sinonim za jednu od najprepoznatljivijih i najrasprostranjenijih vrsta oružja u svetu, rođen je na današnji dan 1919. godine u selu Kurja, u tadašnjem Sovjetskom Savezu.
Od ranog detinjstva, Kalašnjikov je pokazivao interesovanje za mehaniku i tehnologiju. Tokom Drugog svetskog rata, kao mladi tenkovski komandir Crvene armije, Kalašnjikov je ranjen u bici. U bolnici je razmišljao o tome kako da napravi pouzdanu automatsku pušku, koja je laka za upotrebu i rukovanje, a može da pruži vatrenu zaštitu vojnicima.
Kalasnjikov, poznat i kao AK-47, predstavlja jedno od najprepoznatljivijih i najrasprostranjenijih vatrenih oružja u istoriji. Sa svojim jednostavnim dizajnom, pouzdanošću i pristupačnom cenom, automatska puška je postao simbol sukoba širom svet. Zapravo, ova puška je učestvovala u gotovo svim oružanim sukobima na svetu, od malih „čarki“ pa sve do ozbiljnih ratova i vojnih operacija.
Ak-47 je lak za održavanje i rukovanje, ima relativno malu cenu u odnosu na konkurente, pa je svoju popularnost stekao ne samo među vojnicima, već i među kriminalcima, kartelima, pobunjenicima, teroristima…
Optužbe za plagijat
Od kad je Ak-47 napravljen, njegov konstruktor je optuživan za plagijat. Naime, mnogi su prebacivali Kalašnjikovu da njegova puška nije „original“, već da je prekopirao i malo doradio nemačku jurišnu pušku Stg-44, sa kraja Drugog svetskog rata. Pogotovu u svetlu činjenice da su sovjetski borci obožavali ovu pušku i rado je koristili u borbama, kada su uspeli da je zarobe kao trofej.
AK-47 na našim prostorima
Prve puške AK-47, stigle su u Jugoslaviju, za tadašnju JNA, početkom 50-tih godina prošlog veka. Ubrzo, naša verzija čuvene puške, pod nazivom M-70, počela je da se proizvodi u fabrici Crvena zastava u Kragujevcu. Danas različite verzije puške AK-47 poseduju sve zemlje u našem okruženju, uključujući i Vojsku Srbije. Modernizovane i unapređene puške na bazi AK-47 i danas se proizvode u našoj namenskoj industriji.
O tome da je AK-47 najrasprostranjenija automatska puška na svetu, možda najbolje govore brojke. Prema procenama vojnih stručnjaka, širom sveta ima više od 100 miliona „originalnih“ AK-47 i još 200 miliona pušaka koje su pravljene po njenoj licenci!
Na zapadu su često navodili da bi Kalašnjikov kod njih bio milijarder i verovatno jedan od najbogatijih ljudi. Ipak, u svojoj domovini dobio je samo pohvale i gomilu ordenja…
Uprkos globalnom uticaju koji je AK-47 imao, Kalašnjikov je do kraja života ostao relativno skroman čovek. Iako je uživao poštovanje u svojoj domovini, često je isticao da je njegova prvobitna namera bila da pomogne u odbrani svoje zemlje, a ne da stvori oružje koje će biti korišćeno i postati simbol u međunarodnim konfliktima.
Blinken: Previše Palestinaca je poginulo u Gazi, moraju se smanjiti civilne žrtve
Preuzmite android aplikaciju.