Duško Radović (1922-1984) je ostavio neizbrisiv trag u kulturi bivše Jugoslavije i postao sinonim za duhovitost, mudrost i ljubav prema Beogradu. Napustio nas je na današnji dan, 16. avgusta, pre 40 godina.
Rođen 29. novembra 1922. godine u Nišu, Radović je tokom svoje bogate karijere stvorio dela koja su obeležila generacije. Njegova poezija za decu, u kojoj je uspeo da spoji jednostavnost izraza sa dubokim porukama, ostala je omiljena među najmlađima, ali i odraslima. Njegova najpoznatija dela uključuju “Kapetan Džon Piplifoks”, “Poštovana deco”, “Smešne reči”, “Na slovo, na slovo”, i “Beograde, dobro jutro 1”.
Međutim, Radović je bio mnogo više od pesnika. Njegov rad u medijima, posebno na Radio Beogradu, ostao je upamćen po emisiji “Beograde, dobro jutro”, u kojoj je svakog jutra, od 1976. do 1983. godine, izgovarao mudre, ironične i često duhovite opaske o svakodnevnom životu, ljubavi, društvu i politici. Njegovi aforizmi, jednostavni a duboki, postali su deo svakodnevnog govora, a mnogi od njih i danas su aktuelni.
Njegova pisana reč namenjena deci donela je ono što su autori knjige „Pisci za decu i mlade” nazvali „drugačijim tretmanom deteta”. Radović je bio predvodnik novog talasa u našem stvaralaštvu, te ga karakterišu kao čoveka „blistavog dara, životne mudrosti, vedrog i pametnog rukopisa”.
U svojim aforizmima, Duško Radović je često kritikovao roditelje i stajao u zaštitu dece, sa rečenicama kao što su: „Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer su ovi drugi razlozi gluplji.”
Njegov rad kao glavnog urednika „Pionirskih novina”, urednika programa za decu Radio Beograda, urednika Programa za decu Televizije Beograd, urednika lista „Poletarac”, novinara „Borbe”, kao i urednika Studija B, ostavio je dubok trag u srpskim medijima.
Ljudi ga pamte upravo po radio emisiji Prvog programa Studija B i čuvenim rečima „Beograde, dobro jutro” koje su označavale početak novog dana. Emisija je sa emitovanjem počela u julu 1975. godine i do samog kraja nije promenila formu niti vreme početka – tačno u 7 i 15 ujutru. Beograđani su visoko cenili „jutarnju gimnastiku” moždanih vijuga koju je Radović vešto dostizao iz zgrade „Beograđanke”.
Isticao je važnost ljubavi i brige za bližnje, što se ogledalo i u njegovim rečima koje su sklopile mnoge brakove.
„Brak se uređuje zakonom samo onda kad ne može drugačije. Zbog toga ne dozvolite da vam zakon uređuje brak. Uredite ga sami, lepše i humanije nego što bilo koji drugi zakon to može predvideti.”
„Budite ljubomorni, ne jedno na drugo, već na svoj brak.”
Pored toga, tokom snimanja filma po njegovom tekstu „Kako su se volele dve budale”, Milena Dravić i Dragan Nikolić su krunisali svoju dvogodišnju vezu brakom koji je trajao više od 40 godina.
Duško Radović ostaje zauvek upamćen kao majstor reči, humora i dubokih životnih pouka koje su i danas aktuelne.
Vlasnik Mete je primio upozorenje članova Kongresa zbog reklama za ilegalne droge
Preuzmite android aplikaciju.