Početna > Srbija
Srbija

Na današnji dan pre 125 godina rođena je jedna od najvećih srpskih pesnikinja

Stihovi o mučkom stradanju čete đaka u Kragujevcu, 21. oktobra 1941. koji govore o bolu jednog naroda opevala je čuvena srpska pesnikinja Desanka Maksimović.
Foto: Wikimedia Commons/Ljubivoje Ršumović

Ova pesnikinja, čiji se brojni stihovi uvek rado pominju, rođena je baš na današnji dan pre tačno 125 godina.

Desanka Maksimović – vesnik najlepše poezije

Desanka Maksimović, najpoznatija srpska pesnikinja rođena je na današnji dan, 1898. godine u Divcima kod Valjeva. Svoje srednjoškolsko obrazovanje stekla je u Valjevskoj gimnaziji, a dalje usmerenje bilo je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Fakultetsku diplomu stekla je iz oblasti svetske književnosti, opšte istorije i istorije književnosti.

Kao profesor radila je u školama širom današnje zemlje, a tokom Drugog svetskog rata privremeno je bila van nastave. Iako se penzionisala 1953. godine Desanka je poživela još punih 40 godina te je umrla u 95. godini života, u februaru mesecu 1993 godine.

Za vreme svog života Desanka je uspela da načini tako velike korake za srpsku književnost svojim radom i zalaganjima da je i danas pamte kao pesnikinju sa najlepšim i najemotivnijim stihovima.

Pored toga što je njena poezija jedna od najdivnijih i što je imala vaspitačku uloge kao profesor,ona je bila i član Srpske akademije nauka i umetnosti.

Za svog života napisala je preko 50 knjiga poezije, a dobitnica je brojnih nagrada poput Vukove, Njegoševe, Sedmojulske, Zmajeve, nagradom Zlatni venac, Mlado pokoljenje. Zatim je odlikovana Ordenom Republike sa zlatnim vencom.

Tokom svog života dobila je titulu počasnog građanina Valjeva, a nakon njene smrti pristigle su zahvale za celukopan njen doprinos tokom života.

Nakon njenog života, osnovana je Zadužbina Desanke Maksimović koja dodeljuje nagradu „Desanka Maksimović“. Zadužbina je osnovana od strane Vlade Srbije, odmah nakon njene smrti. Unesko je 1998. godine proglasio Desanku Maksimović kao ličnost kulture. Spomenik Desanke Maksimović je 2007. godine napravljen u Tašmajdanskom parku, a veliki broj školskih institucija, domova, udruženja nosi naziv po ovoj čuvenoj pesnikinji.

Pesme koje se pamte

O poeziji Desanke Maksimović svedoče ne samo brojna priznanja, već i uspomene ali recitacije tih divnih stihova. U njenim stihovima pronađene su ljubavne, rodoljubive, porodične, prijateljske i sve druge vrednosti života o kojima vredi pevati. Pisala je i za stare i za mlade. Ostavljala je utisak da kroz pesme govori tako jasno, a opet tako duboko.

Svaki njen stih donosio je jednu višu emociju, emociju posle koje je bilo nemoguće ostati ravnodušan ili pobeći.

Kao što je na početku rečeno, neverovatni stihove čuvene pesme pod nazivom „Krvava bajka“ i sada su jedni od najbolnijih ikada napisanih stihova, a koji su pisani na osnovu stvarnog događaja koji je zadesio tužnom sudbinom tri stotine učenika. Napisana dirljivo i iz ugla profesora, vaspitača i žene uzdrmala je svakoga, pa čak i onoga koji bi  pomislio da može da ostane jak.  Stihovi ove pesme smatraju se za jednim od najvećim u našem stvaralaštvu:

Bilo je to u nekoj zemlji seljaka
na brdovitom Balkanu
umrla je junačkom smrću
četa đaka
u istom danu

A pedeset i pet minuta
pre smrtnog trena
sedela je u đačkoj klupi
četa malena
i iste zadatke teške
rešavala: koliko može
putnik ako ide peške…
i tako redom

Pored krvave bajke, Desanka je napisla i niz drugih dirljivih pesama, poput one koju svi znamo, a koja peva o najdivnijim ljudskim osećanjima.

Verovatno će svako brzo pogoditi da je u pitanju pesma „Strepnja“:

Ne, nemoj mi prići! Hoću izdaleka
da volim i želim oka tvoja dva.
Jer sreća je lepa samo dok se čeka,
dok od sebe samo nagoveštaj da.

Tu je i pesma „Po rastanku„:

Reci mi sad, kada me ne voliš više;
kad ti se prošloj ruga nova sreća;
i kad se dani koji nekad biše
duša ti samo, kad me vidiš, seća –
reci, da l’ te je moja
radost bolela
jednom, kad nisam više
tebe volela?

Mogle bi se tako u nedogled ređati divne pesme Desanke Maksimović, za čije stihove se ne može naći mana, a od kojih se nije lako rastati. Ipak, danas, na dan njenog rođenja, od kojeg je prošlo punih 125 godina, može se reći da zaborava nema.

Divna poezija Desanke Maksimović, bez obzira koliko je ona danas popularna, ostaje da živi i da traje samo iz jednog razloga – jer je jedinstvena, neprevaziđena i večna.

Da li znate kako je Jovan Jovanović dobio nadimak Zmaj?

Preuzmite android aplikaciju.