Pročitajte najzanimljivije događaje koji su se odigrali na današnji dan.
1074 – Boreći se protiv kršenja celibata, papa Grgur VII naredio je da svi oženjeni rimokatolički sveštenici budu ekskomunicirani.
1495 – Tokom opsade Napulja, u vojsci francuskog kralja Šarla III pojavila se epidemija sifilisa koja se brzo proširila na ostale evropske zemlje. Smatra se da su, dotad nepoznatu bolest, doneli Kolumbovi moreplovci s Novog kontinenta.
1661 – Umro je kardinal Žil Mazaren, francuski političar italijanskog porekla. Posle smrti kardinala Rišeljea 1642. postao je ministar za vreme regentstva kraljice Ane i kao jedan od najveštijih diplomata svoga doba, učvrstio temelje na kojima je Luj XIV gradio hegemonističku politiku Francuske prema Evropi.
1796 – Napoleon Bonaparta oženio je Žozefinu Boarne, udovicu bivšeg francuskog oficira koji je giljotiniran za vreme Francuske revolucije.
1814 – Rodjen je ukrajinski pisac i slikar Taras Ševčenko, najveći ukrajinski pesnik 19. veka, romantičar i revolucionar. Poezijom inspirisanom narodnim stvaralaštvom razvio je književni ukrajinski jezik i otvorio puteve novoj ukrajinskoj poeziji (zbirka pesama „Kobzar“, poema „Hajdamaki“).
1831 – Kralj Luj Filip osnovao je Francusku Legiju stranaca sa sedištem u Alžiru.
1862 – Tokom Američkog gradjanskog rata dogodio se prvi sukob oklopnih brodova „Monitor“, armije Unije i broda Konfederalne vojske „Merimak“. U četvoročasovnoj bici nijedan brod nije oštećen.
1888 – Umro je Vilhelm I, pruski kralj od 1861, koji je uz pomoć moćnog kancelara Ota fon Bizmarka 1871. ujedinio 25 nemačkih država u Nemačko Carstvo i proglasio se carem.
1890 – Rodjen je ruski državnik Vjačeslav Mihajlovič Molotov, šef sovjetske diplomatije od 1939. do 1949. i od 1953. do 1956, glavni pregovarač s nacističkom Nemačkom u pripremi sovjetsko-nemačkog pakta o nenapadanju u avgustu 1939. Nakon 30 godina koje je proveo u najvišem partijskom i državnom vrhu u vreme Staljinove diktature, isključen je iz Centralnog komiteta Komunističke partije i smenjen sa svih funkcija u junu 1957.
1924 – Italija je anektirala Rijeku, koja je od potpisivanja jugoslovensko-italijanskog ugovora u Rapalu u novembru 1920. imala status nezavisnog grada.
1942 – Japanske invazione snage su u Drugom svetskom ratu okončale zauzimanje indonežanskog ostrva Java, tada pod holandskom kolonijalnom vlašću.
1943 – Rodjen je američki velemajstor Robert Bobi Fišer, prvi Amerikanac koji je osvojio titulu svetskog prvaka u šahu. Šampionsku titulu stekao je pobedivši 1972. u Rejkjaviku ruskog velemajstora Borisa Spaskog, a izgubio je bez meča 1975, kada je odbio da prihvati uslove Medjunarodne šahovske federacije, pa je za prvaka sveta proglašen ruski velemajstor Anatolij Karpov.
1989 – Vlasti u Varšavi zvanično su optužile sovjetske službe bezbednosti za likvidaciju više od 4.200 poljskih oficira u Katinskoj šumi u proleće 1940.
1991 – U Beogradu su održane prve velike antirežimske demonstracije. Policija je grubom silom rasturila demonstrante, nakon čega je centar grada zaposela vojska s tenkovima. Tokom demonstracija na kojima je učestvovalo desetine hiljada gradjana, poginuli su učenik Branivoj Milinović i policajac Nedeljko Kosović, a više stotina gradjana je povredjeno. Proteste zbog brutalnosti policije nastavili su narednih dana beogradski studenti.
1992 – Umro je bivši premijer Izraela Menahem Begin. Lider ilegalne cionističke grupe „Irgun Cevai Leumi“ četrdesetih, a nakon osnivanja Izraela 1948. šef desničarske partije „Likud“, potpisao je 1997. u Kemp Dejvidu mirovni ugovor s egipatskim predsednikom Anvarom el Sadatom, za šta je s egipatskim predsednikom podelio Nobelovu nagradu za mir 1978.
1994 – Teroristi Irske republikanske armije su izveli prvi u seriji minobacačkih napada na londonski aerodrom „Hitrou“.
1994 – Američki pesnik, pripovedač i romanopisac Čarls Bukovski umro je u San Pedru. Poznat po eksplicitnom, sirovom, ponekad i vulgarnom književnom izrazu najčešće je pričao o simpatičnim gubitnicima sa margina društva. Najpoznatiji njegovi romani su „Zabeleške starog pokvarenjaka“, „Bludni sin“, „Šekspir ovo nikad nije radio“ i zbirke kratke proze „Djavo je bio vruć“ i „Priče o običnom ludilu“.
1999 – Iranski predsednik Mohamad Hatami doputovao je u Italiju, što je bila prva poseta šefa iranske države jednoj zapadnoj zemlji od islamske revolucije 1979. Tokom trodnevne posete Hatami se susreo i sa poglavarom Rimokatoličke crkve Jovanom Pavlom II u Vatikanu, kao najviši iranski verski lider koji je posetio papu.
2002 – Ponovo je otvoren tunel Mon Blan u Alpima, nakon velikog požara 1999. kada je poginulo 39 osoba.
2003 – Tajlandska policija je saopštila da je u tromesečnoj akciji, koja je sprovedena širom zemlje u potrazi za proizvodjačima i dilerima sintetičke droge ubijeno više od 2.200 ljudi.
2003 – U Havani, glavnom gradu Kube, Evropska unija je otvorila diplomatsko predstavništvo.
2008 – Na parlamentarnim izborima u Španiji pobedila je vladajuća Socijalistička partija.
2015 – Švajcarski avion „Solar impuls 2“, koji leti isključivo na solarni pogon, poleteo je iz Abu Dabija na put oko sveta bez ijedne kapi goriva. Svet je obišao u 16 etapa i ponovo sleteo u Abu Dabi 26. jula 2016.
2017 – Masovni pokušaj bekstva iz očajnih uslova doveo je do požara u domu za nezbrinutu decu u Gvatemali u kojem su poginule 33 devojčice.
2017 – Donald Tusk izabran je na novi dvoipogodišnji mandat za predsednika Evropskog saveta, uprkos protivljenju Poljske čiji je državljanin.
“Njujork tajms” bez dopisnika iz Rusije prvi put od 1921. godine
Preuzmite android aplikaciju.