Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 9. децембар

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1594 – Рођен је краљ Шведске Густав II Адолф, велики војсковођа, војни и државни реформатор. Успешно је окончао ратове с Данском, Пољском и Русијом и осигурао доминацију Шведске на Балтику. У Тридесетогодишњем рату (од 1630) нанео је низ пораза католичким снагама грофа Тилија. Погинуо је у новембру 1632. у бици код Лицена, у којој је његова војска потукла армију немачког генерала Валенштајна.

1608 – Рођен је Џон Милтон који се сматра највећим енглеским песником уз Шекспира. Присталица Оливера Кромвела и грађанске револуције, постао је 1649. у Кромвеловој влади секретар за латински и почео да пише политичке, религиозне и филозофске памфлете. Своја најбоља дела написао је у време рестаурације када је био слеп, сиромашан и разочаран у политику и друштво (“Изгубљени рај”, “Поново задобијени рај”, “Самсон Борац”).

1641 – Умро је фламански сликар Антон ван Дајк портретиста, дворски сликар енглеског краља Чарлса I од 1632.

1824 – У перуанском рату за независност снаге јужноамеричког револуционара Симона Боливара поразиле су шпанску армију у бици код Ајакуча у Перуу, пресудној за стицање независности Перуа.

1886 – Рођен је Американац Кларенс Бирдсеј проналазач дубоког замрзавања за одржавање намирница. Претпоставља се да је за свој проналазак користио искуство домородаца са Аљаске.

1905 – У Дрездену је изведена премијера опере једночинке “Салома” Ричарда Штрауса, по причи Оскара Вајлда. Публика се згражача над скаредношћу представе.

1905 – Француска је донела декрет о раздвајању државе и цркве.

1910 – Умро је писац Лаза Костић, који је у поезију унео нове и смеле облике и обогатио српски књижевни језик новим изразима. Био је зачетник српске авангардне лирике, а неколико његових песама је међу најбољим из периода српског романтизма (“Санта Мариа делла Салуте”, драме “Максим Црнојевић”, “Пера Сегединац”).

1917 – Турске трупе су Британцима у Првом светском рату предале Јерусалим који је под турском доминацијом био од 1517.

1926 – Рођен је Шпанац Луис Мигел Лукас “Домингин”, један од најуспешнијих бораца с биковима у 20. веку. Његова вештина инспирисала је америчког писца Ернеста Хемингвеја.

1941 – Кина је у Другом светском рату објавила рат Јапану, Немачкој и Италији.

1961 – Афричка држава Тангањика, на челу с премијером Џулијусом Њеререом, стекла је независност у оквиру Британског комонвелта. На исти дан 1962. Тангањика је постала република.

1985 – Бивши председник Аргентине, генерал Хорхе Видела и његов следбеник, члан војне хунте адмирал Емилио Масера, осуђени су на доживотни затвор због учешћа у “Прљавом рату” против градске гериле и политичких противника (1976-82) током којег је нестало 9.000 људи.

1985 – Генерална скупштина УН је једногласно прихватила резолуцију којом се сви акти тероризма осуђују као криминал.

1987 – Протестима на подручју Газе почела је прва “Интифада” – побуна Палестинаца против израелске окупације. Устанак је потом захватио Западну обалу и Јерусалем.

1990 – Лех Валенса, бивши лидер синдиката “Солидарност”, победио је на председничким изборима у Пољској.

1990 – Социјалистичка партија Србије (преименован Савез комуниста Србије), победила је на првим вишестраначким изборима у Србији после 45 година владавине Савеза комуниста, а за председника Србије је изабран њен лидер Слободан Милошевић.

1992 – Поштујући санкције УН против СР Југославије, Светска фудбалска федерација је забранила југословенској репрезентацији да учествује у квалификацијама за Светско првенство у САД 1994.

1994 – Партија “Шин фејн”, политичко крило Ирске републиканске армије, први пут је после више од 70 година почела мировне преговоре с британском владом.

1995 – Врховни суд Пољске је потврдио победу Александра Квашњевског на новембарским председничким изборима и одбацио жалбу присталица његовог пораженог ривала Леха Валенсе.

1996 – УН су одобриле примену дуго одлаганог споразума с Ираком о продаји ограничених количина нафте за храну, чиме се Ирак вратио на светско тржиште нафте први пут од инвазије на Кувајт 1990.

1999 – Српске власти осудиле су председницу Лиге албанских жена, песникињу Фљору Бровину, на 12 година затвора. Бровина је пуштена на слободу 2000. по одласку Слободана Милошевића с власти.

2000 – СР Југославија и бивша југословенска република Словенија успоставиле су дипломатске односе.

2002 – Америчка авионска компанија “Јунајтед Ерлајнс” је поднела захтев за банкрот, што је био највећи случај банкротства у историји авиоиндустрије.

2002 – Индонежанска влада и представници ослободилачког покрета Ацех потписали су примирје после 26 година немира у којима у истоименој покрајини погинуло 30.000 људи.

2005 – Умро је француски сликар, припадник соц-реализма Борис Таслицки који је, ризикујући смрт, цртао портрете на папирићима које је крао као затвореник у нацистичким концентрационим логорима.

2010 – Умро је један од најистакнутијих италијанских модних креатора, Фаусто Сарли аутор одеће звезда италијанског филма и телевизије, а био је чувен и по колекцији венчаница.

2010 – Умро је џез саксофониста Џејмс Муди који је снимио више од 50 соло-албума и свирао с Дизијем Гилепсијем, Квинсијем Џонсом и Лајонелом Хамптоном. Добитник је Греми и бројних других награда.

2013 – Осјечки Жупанијски суд осудио је Владимира Миланковића на осам година затвора, због ратних злочина против цивилног становништва и ратних заробљеника на подручју Сиска 1991. и 1992. Другооптуженог Драгу Бошњака суд је ослободио оптужбе.

2015 – Више од 9.000 људи је погинуло од априла 2014. у оружаном сукобу с проруским сепартистима на истоку Украјине, саопштиле су Уједињене нације (УН).

2017 – Хуан Карлос Меса, један од најтраженијих трговаца дрогом за чије хапшење су САД понудиле награду од два милиона долара, ухапшен је у Колумбији.

Na današnji dan, 8. decembar

 

Преузмите андроид апликацију.