Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 4. јул

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1190 – Енглески краљ Ричард Лављег Срца (Рицхард) и француски краљ Филип II кренули су у Трећи крсташки рат. Њима се у том рату придружио и немачко-римски цар Фридрих I Барбароса.

1631 – У Паризу је отворена агенција за запошљавање, прва у свету. 1753 – Рођен је француски проналазач Жан Пјер Франсоа Бланшар, који је 1785. с Џоном Џефрисом први прелетео канал Ламанш балоном.

1776 – На Континенталном конгресу у Филаделфији потписана је америчка Декларација о независности. Тај дан слави се у САД као Дан независности.

1799 – Рођен је шведско-норвешки краљ Оскар I, који је током владавине (1844-59) водио политику шведске неутралности и уједињења скандинавских земаља.

1807 – Рођен је италијански револуционар ђузепе Гарибалди, вођа покрета за независност и уједињење Италије. Легендарним походом са својим добровољцима („хиљаду црвених кошуља“) ослободио је 1860. Сицилију од власти Бурбона и у септембру тријумфално ушао у Напуљ. Изабран је за посланика Рима 1874, али је одбио почасти краља Виктора Емануела, титуле војводе и маршала.

1826 – У истом дану умрли су бивши председници САД Џон Адамс (1797-1801) и Томас Џеферсон (1801-09).

1848 – Објављен је „Комунистички манифест“ Карла Маркса и Фридриха Енгелса.

1848 – Умро је француски писац и дипломата Франсоа Рене Шатобријан. Сматра се творцем француског модерног књижевног стила и језика. Рафинирани стилиста у делу „Мемоари с ону страну гроба“, у политичким списима негира тековине француске буржоаске револуције и рационализам у филозофији.

1903 – Пуштен је у рад први пацифички телеграфски кабл, између Сан Франциска и Маниле.

1927 – Рођена је италијанска филмска глумица ђина Лолобриђида, прва звезда италијанске кинематографије после Другог светског рата („Фанфан Лала“, „Лепотице ноћи“, „Хлеб, љубав и машта“, „Провинцијалка“).

1934 – Умрла је француска научница пољског порекла Марија Кири Склодовска. Открила је радиоактивне елементе радијум и полонијум. Прву Нобелову награду за физику поделила је 1903. са супругом Пјером и Бекерелом, а другу за хемију добила је 1911.

1943 – Под неразјашњеним околностима у авионској несрећи у Гибралтару погинуо је пољски генерал и политичар Владислав Сикорски, шеф владе у емиграцији и током Другог светског рата врховни командант Пољских оружаних снага на Западу.

1946 – Филипини су стекли независност након 47 година владавине САД.

1976 – Израелски командоси упали су на аеродром Ентебе у Уганди и ослободили 102 таоца из француског путничког авиона који су отели арапски екстремисти. Погинули су четири командоса, седам од 10 отмичара и око 20 угандских војника.

1979 – Бивши председник Алжира Ахмед Бен Белапуштен је након 14 година из кућног притвора. Био је први председник независног Алжира (1963), а са власти га је уклонио Хуари Бумедијен државним ударом 1965.

1997 – Америчка васионска сонда „Патфајндер“ спуштена је на Марс.

1999 – Алжирски председник Абделазиз Бутефлика амнестирао је хиљаде муслиманских војних затвореника.

2000 – Умро је један од најславнијих пољских писаца и антикомуниста Густав Херлинг-Грудзински.

2001 – У циљу окончања 18-годишњег грађанског рата, током којег је животе изгубило близу два милиона људи, суданска влада прихватила је либијско-египатску мировну иницијативу. Међутим она није довела до прекида рата.

2001 – У авионској несрећи у Сибиру погинуло је 145 људи.

2008 – Авион кинеске компаније слетео је на међународни аеродром у Таојуану на северу Тајвана, чиме је званично, после скоро шест деценија, успостављен авионски саобраћај између Кине и Тајвана. Политички сукоби Кине и Тајвана трају од 1949. када су присталице старог режима „отцепиле“ Тајван од комунистичке Кине.

2011 – Преминуо је Ото фон Хабсбург, најстарији син последњег аустроугарског цара Карла Првог. Рођен 1912. био је сведок пада своје породице, која је била приморана да после Првог светског рата оде у изгнанство. Поседовао је немачко, аустријско и мађарско држављанство.

Peskov: Da bi Ukrajina sklopila mir, moraće da prihvati Ruske zahteve

Преузмите андроид апликацију.