Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
1536 – Француски краљ Франсоа I ушао је у савез с турским султаном Сулејманом I да би се супротставио Хабсбурговцима.
1746 – Рођен је пољски национални јунак Тадеуш Кошћушко, борац против поделе Пољске и вођа устанка против Руса 1794. Учествовао је у Америчком рату за независност од 1776. и био ађутант Џорџа Вашингтона.
1783 – Велика Британија је у Паризу потписала споразум о признању САД, чиме је окончан осмогодишњи британско-амерички рат, познат као Амерички рат за независност.
1789 – За првог председника САД изабран је Џорџ Вашингтон, који је у рату за независност од Велике Британије (1775-83) командовао војском колониста. Био је председник осам година и повукао се из политике 1797. одбивши да се трећи пут кандидује за шефа државе.
1897 – Рођен је немачки политичар и економиста Лудвиг Ерхард, западнонемачки канцелар од 1963. до 1966, поборник неолибералне економије и главни творац немачког „привредног чуда“.
1900 – Рођен је француски писац Жак Превер, „песник љубави, пријатељства и среће“, аутор чувене „Барбаре“, веома популаран међу младима педесетих година 20. века. Познат је и по сценаријима за филмове Марсела Карнеа „Обала у магли“, „Хотел Север“, „Деца раја“, „Љубавници из Вероне“.
1901 – Умро је српски политичар, новинар и писац Светозар Милетић, вођа Срба у Војводини у борби за национална права у Аустро-Угарској. Био је градоначелник Новог Сада (1861) и предводник либералне струје на Благовештенском сабору (1861). Покренуо је чувени лист „Застава“, водеће гласило војвођанских Срба.
1904 – Јапанска ратна морнарица је блокирала руску далекоисточну луку Порт Артур, што је означило почетак руско-јапанског рата.
1938 – Адолф Хитлер је преузео ресор министра рата нацистичке Немачке, а за шефа дипломатије је именовао Јоахима фон Рибентропа.
1945 – У месту Јалта на Криму састали су се британски премијер Черчил, председник САД Рузвелт и совјетски лидер Стаљин да би се договорили о акцијама за завршетак Другог светског рата и плановима у послератном периоду. Сматра се да је на тој конференцији договорена подела „сфера утицаја“ тадашњих светских сила, што је касније довело до хладног рата између комунистичког Истока и капиталистичког Запада.
1946 – Бивши председник српске владе генерал Милан Недић извршио је самоубиство током истражног поступка. Недић је био оптужен за издају и ратне злочине у окупираној Србији у Другом светском рату.
1961 – У Анголи је почео устанак против португалске колонијалне власти. Ослободилачки рат окончан је 1974, а у октобру 1975. Ангола је стекла независност.
1966 – Приликом пада јапанског путничког авиона „Боинг 727“ у Токијски залив, погинула су 133 путника и члана посаде.
1972 – Велика Британија и девет других земаља признало је Источни Пакистан као независну државу Бангладеш.
1974 – Гренада је стекла независност у оквиру Британског комонвелта.
1976 – У Гватемали је у земљотресу погинуло 23.000 људи, а милион и по је остало без домова.
1976 – Главни град Мозамбика Лоренсо Маркеш је преименован у Мапуто.
1980 – Умро је српски сликар Стојан Аралица, члан Српске академије наука и уметности, један од водећих уметника српског сликарства 20. века.
1989 – У оружаној побуни оборен је диктатор Парагваја Алфредо Штреснер, који је владао 35 година. У побуни је погинуло више од 300 људи, углавном војника. Нови председник Парагваја постао је генерал Андрес Родригес.
1994 – Током босанског рата у сарајевском предграђу Добриња девет људи је погинуло и 15 рањено од артиљеријске гранате. Међу настрадалима који су чекали у реду за хуманитарну помоћ, било је и троје деце.
1997 – У снажној олуји сударила су се два војна израелска транспортна хеликоптера типа „CH53 Сикорски“ који су превозили елитне јединице. Погинула су 73 војника.
1998 – У земљотресу који је погодио област Рустака у северној авганистанској провинцији Тахар погинуло је најмање 4.500 људи.
2000 – Формирање нове аустријске коалиционе владе са екстремно десничарском Слободарском странком Јерга Хајдера изазвало је протесте у Бечу и другим местима у Аустрији. Израелски амбасадор напустио је Беч, а Европска унија је увела политичке санкције Аустрији.
2003 – Оба већа југословенског парламента изгласали су Уставну повељу и Закон о њеном спровођењу, чиме је престала да постоји Савезна Република Југославија. Нова држава добила је име Државна заједница Србија и Црна Гора.
2004 – Пакистански врхунски нуклеарни физичар Абдул Кадир Кан прихватио је пуну одговорност за одавање података о нуклеарној технологији Ирану, Либији и Северној Кореји и затражио од нације да му опрости.
2005 – Умро је амерички глумац и борац за грађанска права Оси Дејвис који је срушио баријере афричко-америчким уметницима и постао један од најпризнатијих карактерних глумаца у САД.
2005 – У 99. години умро је Макс Шмелинг – боксерска легенда, који је титулу светског првака освојио 1930. победом над Џекијем Шарком. Шмелинг је први Немац и Европљанин светски шампион у боксу. Из ринга се повукао с 43 године и 56 победа (39 нокаута), 10 ремија и четири пораза.
2006 – За мандатара нове владе Републике Српске именован је Милорад Додик, лидер Савеза независних социјалдемократа.
2009 – Ултраконзервативном бискупу Ричарду Вилијамсону који је негирао холокауст Ватикан је наредио да „недвосмислено и јавно“ повуче своју изјаву уколико жели да остане бискуп Римокатоличке цркве.
2012 – У Савету безбедности Уједињених нација Русија и Кина су уложиле вето на арапско-европску резолуцију, којом је захтевано да председник Сирије Башар ал Асад напусти власт због крвавог гушења народних протеста.
2018 – Више од 100.000 људи учествовало је на протесту у Атини због могућег компромиса Грчке у спору око назива Македоније.
2018 – Никос Анастасијадес, актуелни председник Кипра, освојио је други председнички мандат.
Преузмите андроид апликацију.