Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 30. децембар

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1691 – Умро је енглески хемичар и физичар Роберт Бојл који је први уочио разлику између хемијских елемената и спојева и поставио закон о односу притиска и запремине. Изоловао је метил алкохол и ацетон.

1803 – Бивша француска колонија Луизијана коју је те исте године француски цар Наполеон I продао Американцима, ушла је у састав САД. Тиме је скоро удвостручена тадашња територија САД.

1864 – Рођен је српски сликар Марко Мурат, један од оснивача уметничког друштва „Лада“ 1904. у Београду. Најуспешнијим његовим делима сматрају се пејсажи у којима приказује аутентичну атмосферу Далмације („Шипанска лука“, „Пролеће у Шипану“…).

1865 – У Бомбају је рођен енглески писац Рађард Киплинг мајстор кратких прича у којима је приказао живот у Индији. Добитник је Нобелове награде за књижевност 1907. („Књига о џунгли“, „Храбри капетан“, „Ким“, „Приче за децу“…).

1886 – Немачка и Португал потписали су споразум којим су одредиле границе између Анголе и немачке Југозападне Африке (Намибија).

1903 – У пожару у чикашком позоришту „Ириквои“ погинуло је 588 људи.

1906 – Рођен је Керол Рид, уз Дејвида Лина, водећи британски филмски режисер после Другог светског рата („Звезде гледају с неба“, „Трећи човек“, „Наш човек у Хавани“, „Агонија и екстаза“…). Добитник је Оскара за мјузикл „Оливер“.

1915 – Немачка подморница је код Крита у Првом светском рату торпедовала британски путнички брод „Персија“. Погинуло је 330 од 501 путника и члана посаде.

1916 – У Петрограду је убијен и бачен у реку Неву калуђер мистик Григориј Јефимович Распућин, веома утицајна личност на двору руског цара Николаја II Романова и миљеник царице Александре. Убиство је извршила група официра који су његовом смрћу желели да спасу углед монархије.

1922 – Званично је основан СССР (Савез Совјетских Социјалистичких Република), стварањем конфедерације Русије, Белорусије, Украјине и Транскавкаске Федерације.

1933 – Припадник румунске организације „Гвоздена гарда“ убио је премијера Јона Дуку. На место премијера дошао је профашиста Георге Тартареску, који је потом Румунију приближио силама Осовине.

1944 – Умро је француски писац и музиколог Ромен Ролан, космополит, пацифиста, често називан француским Толстојем и савешћу свога времена. Његов књижевни опус садржи 75 књига из различитих области, а најпознатији су романи „Жан Кристоф“, „Кола Брењан“ и романсиране биографије. Добитник је Нобелове награде за књижевност 1915.

1947 – Румунски краљ Михал И абдицирао је под притиском комуниста који су потом прогласили Народну Републику Румунију.

1968 – Умро је норвешки државник Тригве Ли, први генерални секретар УН, од 1946. до 1952. Пре Другог светског рата био је секретар Социјалистичке партије Норвешке и министар правосуђа, а после немачке инвазије на Норвешку 1940. шеф дипломатије у избегличкој влади у Лондону.

1988 – Југословенски премијер Бранко Микулић и његова влада поднели су оставку због бројних критика да влада није у стању да реши економску кризу у земљи.

1990 – Власти Албаније су први пут дозволиле Јеврејима исељавање у Израел.

1991 – На састанку у главном граду Белорусије Минску лидери Заједнице Независних Држава (ЗНД), настале после распада СССР-а, нису успели да се договоре о заједничкој војсци, па је свим бившим совјетским републикама препуштено да формирају сопствене оружане снаге.

1993 – Израел и Ватикан су, после два миленијума углавном непријатељских односа римокатоличке цркве и Јевреја, потписали споразум о међусобном признавању и успостављању пуних дипломатских односа.

1997 – Кина и Јужна Африка су потписале споразум о успостављању дипломатских односа од 1. јануара 1998.

2000 – Генерал Омар ел-Башир изабран је по други пут за председника Судана и обећао да ће наставити напоре за успостављење мира у земљи у којој је око два милиона људи погинуло у сукобима у грађанском рату или умрло од глади. Ел-Башир је дошао на власт државним ударом 1989, а победио је на изборима 1995. године.

2003 – Бивши председик Камбоџе и лидер Црвених кмера Кије Сампан, један од главних присталица Пола Пота, признао је да су током њихове владавине (1975-1979) у Камбоџи почињени злочини и масакри. За време тог режима погинуло је око 1.700.000 грађана Камбоџе, од којих су многи погубљени, а велики број њих умро је од глади и болести.

2006 – Бивши ирачки председник Садам Хусеин је обешен пошто га је Специјални ирачки суд прогласио кривим за злочине против човечности.

2008 – Белгијски краљ Алберт Други именовао је за премијера белгијског политичара из редова фламанских демохришћана Хермана Ван Ромпеја.

2013 – У експлозији тролејбуса у Волгограду, граду на југу Русије 14 људи је погинуло, а 28 повређено. Дан раније 18 особа је погинуло у самоубилачком нападу на железничку станицу у истом граду.

2013 – Умро је Љубомир Тадић, филозоф, професор Београдског универзитета, један од оснивача Демократске странке, оснивач и председник Друштва српско-јеврејског пријатељства, академик.

2015 – Од почетка године у Европу је бродом стигло 1.000.573 миграната од чега је 844.176 дошло у Грчку, а 152.700 у Италију. Копном у Европу је дошло још 34.215 миграната.

2018 – На парламентарним изборима у Бангладешу бирачи су одлучили да премијерки Шеик Хасини повере трећи узастопни мандат. Изборну кампању су обележиле оптужбе опозиције да су хиљаде противника Хасине ухапшене, а медији су јавили да је 16 особа убијено у насиљу повезаном с изборима.

Na današnji dan, 29. decembar

 

Преузмите андроид апликацију.