Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 22. децембар

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

640 – Сарацени су заузели Александрију, две године након почетка инвазије на Египат.

1639 – Рођен је француски песник и драмски писац Жан Расин, истакнути представник класицизма, који је до савршенства довео француску трагедију. Од 1667. био је дворски историограф Луја XIV (“Андромаха”, “Федра”, “Британикус”, “Берениса”, “Митридат”, “Аталија”).

1666 – Умро је италијански сликар Гверчино, припадник болоњске сликарске школе, водећи барокни мајстор. Посебно је познат по композицији “Аурора” у римској палати Касино Лудовизи.

1790 – Руске трупе под командом Александра Суворова преузеле су од Турака град Исмаил, важну луку у делти Дунава.

1858 – Рођен је Дјакомо Пучини, уз Вердија, најзначајнији италијански оперски композитор. Опером “Боеми” створио је прототип италијанске опере лирско-сентименталног, грађанског карактера с краја 19. века (“Тоска”, “Мадам Батерфлај”, “Турнадот”, “Манон Леско”).

1880 – Умрла је енглеска књижевница Мери Ен Еванс позната као Џорџ Елиот, један од утемељивача енглеског психолошко-социјалног романа (“Сајлас Марнер”, “Воденица на Флоси”).

1894 – Француски артиљеријски капетан Алфред Драјфус осуђен је на доживотну робију на основу лажне оптужбе да је Немцима продавао војне тајне и послат у затвор на Дјаволска острва у Француској Гијани. Под притиском јавног мњења у које је био укључен и књижевник Емил Зола рехабилитован је 1906.

1917 – У Брест-Литовску су у Првом светском рату отпочели мировни преговори сила Осовине и нове руске владе успостављене Октобарском револуцијом. Силе Антанте нису прихватиле позив Русије да учествују у тим преговорима који су завршени у марту 1918. потписивањем веома неповољног мировног уговора за Русију.

1941 – У месту Рудо у Босни у Другом светском рату основана је Прва пролетерска бригада Народноослободилачке војске Југославије. После рата тај датум је слављен као Дан Југословенске народне армије.

1942 – Амерички бомбардери напали су главни град Бурме Рангун који су у Другом светском рату окупирали Јапанци.

1956 – Последњи британски и француски војници напустили су египатски лучки град Порт Саид након завршетка Суецког рата.

1968 – Северна Кореја ослободила је, након 11 месеци заробљеништва, 82 члана посаде америчког шпијунског брода “Пуебло”.

1969 – Умро је амерички филмски режисер аустријског порекла Џозеф фон Штернберг, познат по филму “Плави анђео” у којем је светску славу стекла глумица Марлен Дитрих (“Мароко”, “Шангај експрес”, “Макао”).

1975 – Након 20-часовне опсаде седишта ОПЕЦ у Бечу, палестински терористи су са таоцима одлетели авионом који им је уступила аустријска влада у правцу Блиског Истока.

1979 – Умро је амерички филмски продуцент Дерил Френсис Занук, оснивач филмске компаније “Твенти сенчери фокс” (1933) и продуцент низа значајних филмова као што су “Плодови гнева”, “Све о Еви”, “Вива Запата!”, “Најдужи дан”, “Корени неба”, “Млади господин Линколн”.

1988 – Јужна Африка, Куба и Ангола потписале су у УН споразум којим је Намибија, последња колонија у Африци добила независност. Та бивша немачка колонија, од Првог светског рата била је под управом Јужне Африке.

1989 – У страху од побуњеног народа председник Румуније Николае Чаушеску побегао је са супругом Еленом хеликоптером из Букурешта, чиме је окончана његова 24-годишња диктаторска владавина. Ухваћени су и три дана касније стрељани у месту Трговиште.

1989 – Умро је ирски писац Семјуел Бекет, уз Јонеска и Женеа најзначајнији представник “театра апсурда”. Његове драме, синтеза песимизма, апсурда и нихилизма, извршиле су огроман утицај на развој модерног европског позоришног израза. Добитник је Нобелове награде за књижевност 1969. (“Чекајуцхи Годоа”, “Крај игре”, “Срећни дани”).

1990 – Лидер синдикалног покрета “Солидарност” Лех Валенса преузео је, после изборне победе, дужност председника Пољске.

1990 – Сабор Хрватске усвојио је нови Устав којим је Република Хрватска проглашена “националном државом хрватског народа”.

1993 – Јужноафрички парламент састављен од белаца окончао је еру апартхејда, изгласавши већином од 237 према 45 прелазни Устав земље, што је омогућило одржавање првих сверасних избора у Јужној Африци.

1993 – Алина Фернандес Ревуелта, ћерка кубанског председника Фидела Кастра, напустила је Кубу и добила политички азил у САД.

1993 – Умро је југословенски писац и ликовни критичар Ото Бихаљи Мерин који је с братом Павлом 1928. основао издавачку кућу “Нолит” и уређивао књижевно-политички часопис “Нова литература”. (роман “Довиђења у октобру”, есеји и уметничка критика “Освајање неба”, “Градитељи модерне мисли”, “Продори модерне уметности”).

1994 – Италијански премијер Силвио Берлускони, због оптужби за корупцију, поднео је оставку седам месеци након што је дошао на чело коалиционе конзервативне владе, 53. од Другог светског рата.

1996 – Герилци перуанског левичарског покрета “Тупак Амару” су “божићњим гестом”, како су га назвали, ослободили 225 талаца у јапанској амбасади у Лими, а задржали још 140.

1996 – Преминуо је Миодраг Мића Поповић, сликар, ликовни критичар, писац, филмски режисер и академик.

2000 – Светска здравствена организација упозорила је на могућност ширења болести “лудих крава” изван Европе. Болест која се сматра вероватним узроком нове варијанте смртоносне Кројцфелт-Јакобове болести мозга код људи, откривена је 1986. у Великој Британији.

2002 – Умро је Дезмонд Хојт бивши председник Гвајане, који је на челу државе био од 1985 до 1992. и спровео транзицију у земљи.

2004 – Усвајањем Закона о дискриминацији у Француској је и званично забрањен сексистички и анти-хомосексуални говор.

2009 – Председник Србије Борис Тадић предао је у Стокхолму захтев за кандидатуру Србије за чланство у ЕУ шведском премијеру Фредерику Рејнфелту, чија је земља председавала ЕУ у том шестомесечном периоду.

2014 – Умро је Џо Кокер , британски поп и блуз певач, познат по дубоком, храпавом гласу. У каријери дугој више од 40 година снимио је 40 албума, имао низ турнеја широм света и изнедрио многе хитове, од којих су најпознатији “You Are So Beautifull“, “Unchain my heart” и “Up Where We Belong” – тема из филма “Официр и џентлмен” – као и интерпретација песме Битлса “With A Little Help From My Freinds“.

2016 – Одласком последњег конвоја аутобуса са побуњеницима и цивилима из Алепа, сиријска војска је успоставила пуну контролу над тим градом, некада највећим и економски најважнијим у Сирији.

2019 – На изборима у Авганистану актуелни председник Ашраф Гани је освојио други мандат.

Na današnji dan, 21. decembar

 

Преузмите андроид апликацију.