Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 14. децембар

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1503 – Рођен је француски астролог Мишел де Нотр-Дам, познат као Нострадамус, најпознатији пророк у историји, аутор књиге “Пророчанства” (1555). Био је лични лекар француског краља Шарла IX и дворски астролог Катарине Медичи.

1799 – Умро је Џорџ Вашингтон, први председник САД (1789-97), који је у рату за независност од Енглеске (1775-83) командовао војском колониста. Одбивши да се трећи пут кандидује за председника, упутио је Американцима “Опроштајну беседу”.

1822 – У Верони је завршен Конгрес Свете Алијансе на којем је одлучено да се интервенише против грађанске револуције у Шпанији, док није прихваћено да се пружи помоћ Грчкој у борби за ослобођење од Отоманског царства.

1900 – Немачки физичар Макс Планк објавио је “квантну теорију”, према којој енергија радијације потиче из невидљивих делића, кванта, и није континуирана, како се раније мислило.

1911 – Норвешки истраживач Руал Амундсен постао је први човек који је стигао на Јужни пол, претекавши енглеског истраживача Роберта Скота, који је на Јужни пол стигао 18. јануара 1912.

1916 – Данци су гласали да се Западна Индија која је припадала Данској прода САД за 25 милиона долара.

1918 – У Великој Британији су први пут на изборима гласале жене и добиле право да се кандидују за посланике. Прва изабрана жена је била грофица Маркиевић, ирски националиста, али није могла да заузме своје место у Парламенту јер је била у затвору.

1927 – Велика Британија је признала независност Ирака и подржала његов пријем у Друштво народа.

1935 – Први председник Чехословачке Томаш Масарик (од 1918) поднео је оставку, а на положај шефа државе четири дана касније изабран је дотадашњи шеф дипломатије Едуард Бенеш.

1937 – Јапан је успоставио марионетску кинеску владу у Пекингу.

1939 – Друштво народа је искључило СССР из чланства због агресије на Финску.

1959 – Архиепископ Макариос III постао је изабрани лидер Кипра, а годину дана касније, пошто је Кипар добио независност од Велике Британије, и његов први председник.

1960 – Потписана је Париска конвенција о оснивању Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД). Конвенција је ступила на снагу у септембру 1961.

1962 – Кенет Каунда формирао је у Северној Родезији (Замбија) прву владу којом су доминирали Африканци.

1981 – Израел је анектирао Голанску висораван коју је преотео од Сирије у рату 1967.

1989 – Умро је руски нуклеарни физичар Андреј Дмитријевич Сахаров, борац за политичке слободе и људска права и противник нуклеарних експеримената. Добитник је Нобелове награде за мир 1975.

1989 – Опозициони лидер Патрисио Ајлвин је изабран за председника Чилеа на првим слободним изборима у тој земљи од 1970. Претходни демократски изабрани шеф државе, социјалиста Салвадор Аљенде убијен је у војном пучу 1973, а на власт је дошао генерал Августо Пиноче.

1994 – Председник Републике Српске Радован Караџић затражио је од бившег председника САД Џимија Картера да посредује ради постизања мира у Босни и Херцеговини.

1995 – У Јелисејској палати у Паризу потписан је мировни споразум о окончању 44-месечног рата у Босни, који је постигнут 21. новембра у Дејтону, САД. Споразум су потписали председници бивших југословенских република Хрватске, Босне и Херцеговине, и Србије, Фрањо Туђман и Алија Изетбеговић и Слободан Милошевић. Тим споразумом Босна и Херцеговина је подељена на два ентитета – Федерацију БиХ и Републику Српску, а надгледање спровођења мира поверено је снагама НАТО.

1998 – У оружаном нападу маскираних лица на кафић у центру Пећи на Косову убијена су шесторица младића српске националности.

1998 – У сукобу Војске Југославије и наоружаних Албанаца у близини Призрена погинуло је 36 Албанаца, а шесторица су рањена.

2001 – Писац и британски академик немачког порекла Винфриф Георг “Макс” Себалд, погинуо је у саобраћајној несрећи. Познат је по књигама које су се углавном базирале на трагичним догађајима протеклих 200 година.

2004 – Председник Француске Жак Ширак отворио је највиши мост на свету – Мило виадукт, висок 343 метра и дугачак 2,5 километара.

2010 – Високи комесаријат УН за избеглице (УНХЦР) обележио је 60 година постојања. Основан 1950. са 33 запослена и буџетом од 300.000 долара, Комесеријат је имао задатак да после Другог светског рата збрине два милиона избеглица. УНХЦР је 2010 године располагао буџетом већим од три милијарде долара и ангажовао је више од 6.000 људи који су се у 110 земаља бринули о 21 милион избеглица.

2013. – Умро Питер О’Тул, ирски позоришни, филмски и ТВ глумац, познат по улогама у филмовима “Лоренс од Арабије”, “Goodbye Mr Chips”, “The Ruling Class”, “Тhe Stunt Man” и “My Favourite Year”. Награду Оскар за животно дело добио је 2003. године.

2013 – Кинеска истраживачка свемирска летелица „Чанге-3“ слетела је на површину Месеца, чиме је Кина, после Русије и САД, постала трећа држава која је успела да пошаље лунарно возило на Месец. У саставу летелице је свемирски модул „Зец од жада“, задужен за тромесечна истраживања геолошке структуре и материја на површини Месеца.

2014 – Владајућа Либерално-демоктарска странка јапанског премијера Шинза Абеа освојила је убедљиву победу на ванредним парламентарним изборима.

2016 – Бугарска правница Екатерина Трендафилова именована је за првог председника Специјалног суда за Косово, са седиштем у Хагу, који ће судити за злочине Ослободилачке војске Косова (ОВК).

2016 – Руски председник Владимир Путин четврту годину за редом је први на ранг листи најмоћнијих људи на свету америчког часописа Форбс.

2018 – Скупштина Косова усвојила је три закона којим се Безбедносне снаге Косова трансформишу у Оружане снаге Косова без промене имена.

Na današnji dan, 13. decembar

 

Преузмите андроид апликацију.