Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 14. април

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1629 – Рођен је холандски математичар и астроном Кристијан Хајгенс. Открио је прстен око Сатурна и конструисао часовник с клатном.

1759 – У Лондону је умро немачки композитор Георг Фридрих Хендл. Његов велики опус садржи опере, ораторијуме и велики број композиција за оркестар, а најпознатији су ораторијуми „Месија“, „Израел у Египту“ и „Саул“.

1849 – На иницијативу револуционарног лидера Лајоша Кошута, Мађарска је прогласила независност од Аустрије.

1865 – Председник САД Абрахам Линколн смртно је рањен у атентату неколико дана по завршетку грађанског рата. На њега је у ложи вашингтонског позоришта пуцао Џон Бут. Линколн је умро дан касније, а нови председник постао је Ендрју Џонсон.

1883 – Рођен је писац Сима Пандуровић, један од оснивача српске модерне.

1900 – Председник Француске Емил Лубе отворио је у Паризу Међународну изложбу која је, на 315 хектара, била највећа те врсте у историји Европе.

1904 – Рођен је енглески позоришни и филмски глумац Сер Џон Гилгуд. Славу је стекао улогама Шекспирових јунака, а филмску награду Оскар добио је 1981, за улогу у филму „Артур“.

1907 – Рођен је Франсоа Дивалије који је, уз надимак „Папа Док“, био председник-диктатор Хаитија од 1957. до смрти 1971.

1914 – Умро је амерички филозоф и логичар Чарлс Сандерс Пирс, оснивач прагматизма, правца који је касније развио Вилијам Џејмс.

1917 – Умро је пољски лекар Лудовик Лазар Заменхоф, изумитељ есперанта, комбинације низа светских језика. Под псеудонимом Др Есперанто издао је 1887. године уџбеник новоствореног језика „Лингво Интернациа“.

1930 – Песник Владимир Владимирович Мајаковски, један од утемељивача руског футуризма, аутор лирских поема „Облак у панталонама“ и „Флаута кичма“, извршио је самоубиство у Москви.

1931 – У Шпанији је проглашена република, после абдикације и бекства краља Алфонса III у иностранство. Републику је 1939, после трогодишњег грађанског рата, укинуо генерал Франциско Франко.

1945 – Савезничке трупе су ухапсиле немачког дипломату и политичара Франца фон Папена и изручиле га суду за ратне злочине у Другом светском рату, у Нирнбергу. Ослобођен кривице, у Немачкој је касније осуђен на осам година затвора, али је пуштен већ 1949.

1969 – Умро је књижевни историчар Петар Колендић, професор Београдског универзитета и члан Српске академије наука и уметности, познат по студијама и расправама о старој дубровачкој и далматинској књижевности.

1975 – У Сикиму (североисточна Индија) је укинута монархија и проглашена република. Сиким је постао 22. држава Индијске Уније.

1986 – Умрла је француска књижевница Симон де Бовоар, животна сапутница Жан Пол Сартра. Њена књига „Други пол“ била је инспирација феминистичког покрета.

1988 – Авганистан и Пакистан су у Женеви потписали споразум о Авганистану, а СССР и САД дали изјаве о немешању. Споразумом су предвиђени повратак авганистанских избеглица из Пакистана и повлачење совјетских трупа из Авганистана.

1994 – Два америчка борбена авиона Ф-15 грешком су, изнад северног Ирака, оборила два америчка хеликоптера, усмртивши свих 26 људи у њима.

1995 – Светска здравствена организација саопштила је да је за око милион људи у бившој Југославији потребна медицинска помоћ због психолошких траума изазваних ратом.

1999 – Најмање 75 људи је погинуло, а 25 је тешко рањено у Метохији у две избегличке колоне које су ракетирали авиони НАТО.

1999 – Пакистан је извршио пробу балистичке ракете домета 2.000 километара, способну да носи нуклеарне пројектиле.

2000 – Митингом у центру Београда, под геслом „Стоп терору – за демократске изборе“, опозиција је почела координирану акцију за демократске промене у земљи.

2003 – У близини Багдада америчке специјалне снаге ухапсиле су бившег лидера палестинског герилског покрета Абу Абаса, оптуженг да је организовао отмицу италијанског путничког брода „Акиле Лауро“ 1985. године и за убиство Американца јеврејског порекла Леона Клингхофера који је бачен у Средоземно море.

2006 – Умро је Бери Нелсон, глумац који је први тумачио лик чувеног британског агента 007 Џејмса Бонда у ТВ адаптацији „Казино Ројала“ 1954. године.

2009 – Из САД је за Немачку депортован Џон Демјањук, бивши чувар у нацистичком логору смрти у Пољској, осумњичен за убиство 29.000 Јевреја током Другог светског рата.

2010 – У јаком земљотресу у Кини, магнитуде 7,1 степен Рихтерове скале, погинуло је 2.183 особа, повређено 12.135, а 84 су нестале.

2010 – Хрватски председник Иво Јосиповић приликом званичне посете Босни и Херцеговини, извинио за учешће Хрватске у политици која је деведесетих година прошлог века покушавала да подели БиХ и позвао цео регион на сарадњу.

2014 – Исламистичка организација Боко Харам („Западно образовање је грешно“) отела је више од 200 девојчица из једне школе у граду Чибок (Нигерија).

2018 – Сједињене Америчке Државе, Велика Британија и Француска здружено су извеле ваздушне ударе 105 пројектила на циљеве у Сирији, а у Дамску је дејствовала првотивваздушна одбрана. Савет безбедности УН није усвојио руски предлог резолуције која би осудила ове нападе.

Iran počinje da proizvodi delove za obogaćivanje uranijuma

 

Преузмите андроид апликацију.