Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 11. октобар

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1521 – Папа Лав X доделио је енглеском краљу Хенрију VIII титулу “Бранитеља вере” пошто је краљ објавио књигу у којој је осудио идеје верског реформатора Мартина Лутер. Хенри VIII је 12 година касније оспорио ауторитет римокатоличке цркве, а 1534. се прогласио поглаваром англиканске цркве.

1531 – Војска швајцарских католичких кантона поразила је код Капела снаге града Цириха и његових протестантских савезника. У бици је погинуо и протестантски верски реформатор Улрих Звингли, један од највећих теолога реформације.

1579 – У Цариграду је убијен турски државник и војсковођа пореклом из Босне Мехмед-паша Соколовић. Прославио се у многим ратовима, обновио је турску флоту уништену у бици код Лепанта 1571, а од 1566. био је велики везир. Атентат је извршио један дервиш.

1806 – Рођен је Александар Карађорђевић, син вође Првог српског устанка Карађорђа, српски кнез од 1842. до 1858. Током његове владавине покренуте су озбиљне реформе у Србији и модернизација земље. На престо су га довели уставобранитељи после свргавања кнеза Михаила Обреновића.

1851 – Рођен је композитор и хоровођа Јосиф Маринковић, један од најзначајнијих представника српске романтичарске музике. Увео је у српску музику хор и соло песму са клавирском пратњом (“Кола”, “Народни збор”, “Јуначки поклич”, “Чежња”).

1899 – Почео је Бурски рат између јужноафричких бурских држава Трансвал и Оранж и Велике Британије. По завршетку рата 1902. године, бурске државе су стављене под британску власт, а 1910. ушле су у Јужноафрички Савез (касније Јужнофричка Република), британски доминион.

1939 – Група америчких научника, међу којима и Алберт Ајнштајн, обавестили су председника САД Френклина Д. Рузвелта (Роосевелт) о могућности производње атомске бомбе.

1962 – Папа Јован XXIII отворио је у базилици Светог Петра у Риму Други ватикански сабор, први такав скуп од 1870. Сабор је трајао до 1965. и најавио је значајне реформе католичке цркве у њеном прилагођавању модерном свету.

1963 – Умрла је француска певачица Едит Пјаф, звезда кабареа и француске шансоне, најпопуларнија певачица педесетих година 20. века.

1963 – Умро је француски писац, сликар и режисер Жан Кокто, који је прошао све фазе модерне уметности – кубизам, дадаизам, надреализам… Због разноврсности свог опуса и артистичког универзализма важи за једног од корифеја француског духа (роман “Страшна деца”, позоришни комади “Орфеј” и “Антигона”, филмови “Лепотица и звер” и “Орфејев тестамент”).

1976 – У Кини је под оптужбом за заверу ухапшена “четворчлана банда” – удовица Мао Цедунга Дјанг Цхинг и три бивша висока функционера.

1977 – У атентату је убијен председник Северног Јемена, пуковник Ибрахим ал Хамди.

1980 – Двојица совјетских космонаута окончали су дотад најдужу мисију у космосу. У броду “Саљут 6” они су провели у свемиру 185 дана.

1985 – Четири америчка ловца пресрела су египатски авион са отмичарима италијанског путничког брода “Акиле Лауро” и приморали га да слети на Сицилију, где су отмичари ухапшени. Отмичари су се 9. октобра предали египатским властима које су им одобриле да одлете у Тунис.

1988 – Говор папе Јована Павла II прекинут је у Европском парламенту у Стразбуру када је британски посланик из Северне Ирске, протестантски свештеник Јан Пејзли, почео да узвикује “антихрист”, развивши транспарент на којем је писало “Јован Павле II – антихрист”.

1993 – У атентату у Ослу тешко је рањен Вилијам Нигард, норвешки издавач “Сатанских стихова” Салмана Рушдија, британског писца индијског порекла, којег је ирански верски вођа Хомеини осудио на смрт.

1998 – Ни након седмочасовних разговора у седмој рунди преговора, председник СР Југославије Слободан Милошевић и специјални амерички изасланик Ричард Холбрук нису постигли договор око решавања косовске кризе на основу резолуције УН од 23. септембра. Поред претњи војном интервенцијом НАТО-а, Милошевић је одбио Верификациону мисију која би пратила спровођење резолуције.

1999 – У Приштини је убијен Бугарин Валентин Крумов, као прва жртва међу припадницима међународних мировних снага које су у јуну 1999. распоређене на Косову.

2000 – Умро је Доналд Дјуар, председник шкотског парламента конституисаног 1999. први пут након 292 године.

2004 – Министри спољних послова Европске уније одлучили су да Либији укину ембарго на оружје, уведен 1986, чиме је прихваћено одрицање Триполија од оружја за масовно уништење.

2008 – Умро је фотограф Вилијам Клакстон познат по изражајним портретима џез музичара као што је Чет Бејкер (Цхет Бакер). Славу је стекао снимцима Боба Дилана и Френка Синатре, Џони Мичела и Тома Џонса.

2010 – При пуцању складишта с токсичним црвеним муљем код града Ајка у Мађарској погинуло је седам, а повређено 120 грађана. Муљ је био врло алкалан, пХ вредности 13 и са штетним елементима живе, арсена и хрома.

2013 – Умро је бивши СС капетан Ерих Прибке, један од последњих живих нацистичких злочинаца, који је 1998. осуђен на доживотни затвор.

Orban: Budućnost centralne Evorope zavisi od savezništva

 

Преузмите андроид апликацију.