Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
49. п.н.е. – Гај Јулије Цезар изговорио је чувену реченицу „Алеа иацта ест“ (Коцка је бачена) и прешао реку Рубикон (по једној варијанти данашња речица Фиумицино у горњој Италији, по другој Писатело код Равене, граница измедју Италије и Галије), што је означило ново раздобље у историји Римског царства – почео је градјански рат против Помпеја и Сената који је завршен уводјењем Цезарове диктатуре. Припадници републиканске опозиције убили су Цезара 44. п.н.е.
1356 – На државном сабору у Нирнбергу прихваћен је главни део Златне буле цара Карла IV, великог уставног закона немачке царевине, који је у својим основама трајао до 1806.
1778 – Умро је шведски природњак Карл фон Лине. Увео је бинарну номенклатуру по којој свака биљка и животиња има назив рода и врсте. Оснивач је Природњачког музеја у Упсали и први председник Шведске академије наука (1973).
1863 – У Лондону је отворена прва линија подземне железнице у свету.
1882 – Почео је херцеговачко-бокељски устанак Срба и муслимана против Аустро-Угарске, као одговор на увођења закона о војној обавези и регрутовања. Устанак, који је потајно подржала Црна Гора, угушен је после неколико месеци.
1889 – Француска је успоставила протекторат над Обалом Слоноваче.
1890 – Умро је српски писац и лекар Лаза Лазаревић, који се с девет приповедака, колико је укупно написао, сврстао међу најзначајније прозне ствараоце српске књижевности. Сматра се творцем српске психолошке приповетке и једним од најбољих стилиста („Први пут с оцем на јутрење“, „Све ће то народ позлатити“, „Ветар“, „На бунару“, „Школска икона“, „У добри час хајдуци“, „Вертер“, „Швабица“, „Он зна све“).
1909 – Рођен је српски физичар и хемичар Павле Савић, који је светски реноме стекао када је са Иреном Жолио Кири (Ирене Јолиот Цурие) 1937. и 1938. у Паризу открио изотопе познатих елемената бомбардовањем атома урана спорим неутронима. Од 1947. руководио је изградњом Нуклеарног института у Винчи и до 1960. био директор института. Од 1971. до 1981. био је председник Српске академије наука и уметности.
1917 – Умро је Фредерик Коди, познат као Бафало Бил, поштански јахач „Пони експреса“, водич и трагач у америчкој војсци, плаћени борац против Индијанаца, професионални ловац на биволе и бизоне. Године 1883, легендарна личност америчке историје организовао је ревију каубојских вештина „Ревија дивљег запада“, у којој је наступао као главна звезда. Касније је наступао и у Европи и гостовао је и у Србији.
1920 – У Женеви је изабрано веће Лиге народа које су чинили Француска, Италија, Јапан, Велика Британија. Касније су чланице Већа постале Немачка и СССР. Због политичког неуспеха Лига народа је престала да постоји 1939, мада је формално укинута 1946, када је у Лондону одржана прва седница Генералне скупштине УН.
1922 – Артур Грифит је постао први председник Ирске после стицања независности те земље од Велике Британије.
1934 – У Немачкој је погубљен Маринус ван дер Лубе, након што је проглашен кривим за потпаљивање Рајхстага 27. фебруара 1933.
1969 – Шведска је као прва западна земља успоставила дипломатске односе са Северним Вијетнамом.
1971 – Умрла је француска модна креаторка Габријела „Коко“ Шанел, једна од најчувенијих у 20. веку која је готово шест деценија суверено владала високом париском модом.
1996 – Израел је пустио из затвора стотине Палестинаца, неколико дана уочи првих палестинских националних избора у Гази и на Западној обали.
1997 – Арнолдо Алеман постао је председник Никарагве у првој демократској и мирној смени власти у модерној историји те земље.
1997 – Током антивладиних протеста у Софији демонстранти су пробили полицијски кордон, упали у зграду парламента и демолирали је.
2001 – Бивша председница Републике Српске Биљана Плавшић добровољно се предала Међународном суду у Хагу пред којим је оптужена за геноцид и друге злочине почињене 1991-92. током Босанског рата. Након признања кривице осуђена је 27. фебруара 2003. на 11 година затвора.
2002 – Израелски тенкови и булдожери сравнили су 73 палестинске куће у Рафи, након напада наоружаних Палестинаца на израелске војнике.
2007 – Умро је италијански филмски продуцент Карло Понти, који је радио са низом најпознатијих редитеља, као што су Федерико Фелини, Жан-Лик Годар и Дејвид Лин. Током 50-то годишње каријере био је продуцент више од 260 филмова.
2009 – Умро је Жорж Кравен творац највеће француске филмске награде Цезар.
2011 – Умро је некадашњи прослављени стрелац и југословенски репрезентативац Боривоје Костић. Са селекцијом Југославије освојио је златну медаљу на Олимпијским играма 1960. године у Риму.
2013 – Чилеански сликар, вајар и керамичар Хорхе Селарон пронађен је мртав на чувеним степеницама (Есцадариа Селарон) у Рио де Жанеиру, које је овај уметник декорисао последњих двадесетак година и које су једна од најпрепознатљивијих атракција тог бразилског града.
2015 – Умро је филмски редитељ Франческо Роси, један од најзначајнијих италијанских аутора друге половине 20. века, представник послератног неореализма. Његови најпознатији филмови су „Руке над градом“, „The Mattei Affair“, „Salvatore Giuliano“.
2016 – Умро је Дејвид Боуви британски рок музичар, певач, композитор и глумац. Познат је по вештим музичким фузијама, као и по неколико алтер ега: Зиггy Стардуст, Аладдин Сане и Тхин Wхите Дуке. Светску славу стекао је албумима „Хункy Дорy“ и „Успон и пад Зигија Стардаста и паука са Марса“. Два дана раније, 8.јануара, на Боувијев 69. рођендан, објављен је његов опроштајни албум, Blackstar.
Преузмите андроид апликацију.