Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Na dan rođenja čuvenog srpskog naučnika – kako Novosađani odaju počast slavnom Srbinu

Mihajlo Pupin jedan je od najistaknutijih Srba u istoriji. Ovaj slavni naučnik jedan je od najvećih imena u Srbiji, ali i u Americi gde je stvarao i radio tokom svog života.
Foto: Wikimedia Commons/Marina Bulatović
Mihajlo Pupin – jedan od najvećih Srba i naučnika svoga vremena

Po poreklu Banaćin, Mihajlo Pupin rođen je na današnji dan, 9. oktobra, 1854. godine. Njegovi preci potekli su iz sela Idvor, gde je i sam Mihajlo rođen. Kasnije će se u punom nazivu imena i prezimena ovog čuvenog srpskog naučnika, zapaziti i prirodata izdvedenica od reči Idvor(ski) pa će puno ime i prezime Mihajla Pupina biti Mihajlo Idvorski Pupin.

Mihajlo je svoje obrazovanje započeo u Srbiji. Gimnazija mu je pomogla da unapredi svoje znanja, ali da se istakne među drugima, tako da je, zahvaljujući učenju i stipendijama, Pupin početkom 80-ih godina 19. veka otišao na školovanje u Prag, a kratko nakon toga, zauvek se preselio za Ameriku.

Amerika se za Pupina ispostavila kao dobra odluka, jer je upravo tu Mihajlo doživeo svoje slavne uspehe. Školovao se na Univerzitetu Kolumbija, a školovanje je započeo tek sa 25 godina kada je stekao dovoljno uslova za upis.

Nakon završenih studija u roku, Mihajlo se pokazao iz matematike, s toga nije ni čudo što se upravo dalje odlučio školovati u toj branši, ali u Evropi i to na Kembridžu. Doktorsku distertaciju odbranio je u Berlinu.

Njegova najveća dostignuća oblikovala su se u polju elektrotehnike, a najviše u domenu telekomunikacije jer je upravo zahvaljujući njegovom izumu električnog strujnog kola sa podešavanjem u rezonanci nastao čuveni i svima poznat radio aparat.

„Pupinova teorija“ je sinonim za teoriju koju je Mihajlo Pupin iznedrio, a tiče se rešenja problema prostiranja telefonskih struja. Tada je izumeo induktivne kalemove koji su u njegovu čast nazvani Pupinovi kalemovi, a proces uključivanja u liniju pupinizacija. Zahvaljujući ovoj Pupinovom rešenju izum prvih telefona je bio moguć, kao i telefonski saobraćaj širom sveta.

Mihajlo Pupin je bio jedan od osnivača NASE, redovan profesor na Univerzitetu u Kolumbiji, počasan konzul Kraljevine Jugoslavije u SAD-u, dobitnik Pulicerove nagrade, predsednik Instituta radio inženjera, predsednik Američkog institutaAmeričkog društva za unapređenje nauke, član Francuske akademije nauke, kao i član Srpske kraljevske akademije.

Poznat je bio i zbog svog odnosa prema Srbiji i poreklu. Iz želje da pomogne mladim naučnicima iz Srbije početkom 20. veka osnovao je nekoliko fondova koji su stipendirali mlade. U Americi je osnovao Savez Sjedinjenih Srba – SLOGA, koja je kasnije prerasla u Srpski narodni savez. Bio je osnivač i Srpskog drušva za pomoć deci, organizacije za pomoć dobrovoljcima i još mnogo drugoga.

Mihajlo Pupin je u svetu ostao upamćen po izuzetnom naučnom doprinosu. Za Srbe on je ostao upamćen kao izuzetan čovek, patriota pre svega pa onda naučnik. Želja da pomogne svom narodu bez obzira na prepreke, činile su ga posebnim. O njegovoj ličnosti svedoče brojni omaži posvećeni njemu, širom naše zemlje.

Skoro u svakom gradu pronaći će se neka informacija o ovom plemenitom naučniku, a u Novom Sadu i više njih.

Novosađani u slavu Pupinu

U Novom Sadu sa mnogo pažnje se govori o ovom čuvenom Srbinu.

Još uvek je u gradu jedan od omiljenih murala, upravo onaj posvećen Pupinu, na Bulevaru Mihajla Pupina.

Foto: Gradske info

Bulevar Mihajla Pupina poneo je ovaj naziv još pre skoro tri decenije.

Foto: Gradske info

Na istom ovom Bulevaru, gde je smešten i mural, nalazi se i spomenik Mihajla Pupina, visok skoro 3 metra.

Foto: Wikimedia Commons/Mister No

Pored toga, na ovom Bulevaru smestili su se i „Pupin bar“, ali i Hotel „Pupin“.

Foto: Gradske info

Dve škole u Novom Sadu nose naziv po Mihajlu Pupinu, jedna od njih je Osnovna škola „Mihajlo Pupin“ u Veterniku, dok je druga Elektrotehnička škola „Mihajlo Pupin“.

Upravo je elektrotehnička škola danas priredila nezaboravan program koji je podsetio na 169. godišnjicu od rođenja Pupina. Njihova proslava bazirala se na najpoznatijim događajima iz Pupinovog života koji su pretočeni u video, a pored toga, uz pomoć najnovijih aplikacija konstruisane su i fotografije Pupina sa rođendanskom tortom.

Učenici su se divno proveli i zabavili, ali još jednom podsetili da je duh čoveka u jednom vremenu neizbrisiv, ma koliko god godina da je prošlo.

Zmaj Jovinu ulicu krasi kuća koju je projektovao poznati novosadski graditelj Andreas Haner (FOTO/VIDEO)

 

Preuzmite android aplikaciju.