Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

На дан рођења чувеног српског научника – како Новосађани одају почаст славном Србину

Михајло Пупин један је од најистакнутијих Срба у историји. Овај славни научник један је од највећих имена у Србији, али и у Америци где је стварао и радио током свог живота.
Фото: Wikimedia Commons/Marina Bulatović
Михајло Пупин – један од највећих Срба и научника свога времена

По пореклу Банаћин, Михајло Пупин рођен је на данашњи дан, 9. октобра, 1854. године. Његови преци потекли су из села Идвор, где је и сам Михајло рођен. Касније ће се у пуном називу имена и презимена овог чувеног српског научника, запазити и природата издведеница од речи Идвор(ски) па ће пуно име и презиме Михајла Пупина бити Михајло Идворски Пупин.

Михајло је своје образовање започео у Србији. Гимназија му је помогла да унапреди своје знања, али да се истакне међу другима, тако да је, захваљујући учењу и стипендијама, Пупин почетком 80-их година 19. века отишао на школовање у Праг, а кратко након тога, заувек се преселио за Америку.

Америка се за Пупина испоставила као добра одлука, јер је управо ту Михајло доживео своје славне успехе. Школовао се на Универзитету Колумбија, а школовање је започео тек са 25 година када је стекао довољно услова за упис.

Након завршених студија у року, Михајло се показао из математике, с тога није ни чудо што се управо даље одлучио школовати у тој бранши, али у Европи и то на Кембриџу. Докторску дистертацију одбранио је у Берлину.

Његова највећа достигнућа обликовала су се у пољу електротехнике, а највише у домену телекомуникације јер је управо захваљујући његовом изуму електричног струјног кола са подешавањем у резонанци настао чувени и свима познат радио апарат.

„Пупинова теорија“ је синоним за теорију коју је Михајло Пупин изнедрио, а тиче се решења проблема простирања телефонских струја. Тада је изумео индуктивне калемове који су у његову част названи Пупинови калемови, а процес укључивања у линију пупинизација. Захваљујући овој Пупиновом решењу изум првих телефона је био могућ, као и телефонски саобраћај широм света.

Михајло Пупин је био један од оснивача НАСЕ, редован професор на Универзитету у Колумбији, почасан конзул Краљевине Југославије у САД-у, добитник Пулицерове награде, председник Института радио инжењера, председник Америчког института и Америчког друштва за унапређење науке, члан Француске академије науке, као и члан Српске краљевске академије.

Познат је био и због свог односа према Србији и пореклу. Из жеље да помогне младим научницима из Србије почетком 20. века основао је неколико фондова који су стипендирали младе. У Америци је основао Савез Сједињених Срба – СЛОГА, која је касније прерасла у Српски народни савез. Био је оснивач и Српског друшва за помоћ деци, организације за помоћ добровољцима и још много другога.

Михајло Пупин је у свету остао упамћен по изузетном научном доприносу. За Србе он је остао упамћен као изузетан човек, патриота пре свега па онда научник. Жеља да помогне свом народу без обзира на препреке, чиниле су га посебним. О његовој личности сведоче бројни омажи посвећени њему, широм наше земље.

Скоро у сваком граду пронаћи ће се нека информација о овом племенитом научнику, а у Новом Саду и више њих.

Новосађани у славу Пупину

У Новом Саду са много пажње се говори о овом чувеном Србину.

Још увек је у граду један од омиљених мурала, управо онај посвећен Пупину, на Булевару Михајла Пупина.

Фото: Градске инфо

Булевар Михајла Пупина понео је овај назив још пре скоро три деценије.

Фото: Градске инфо

На истом овом Булевару, где је смештен и мурал, налази се и споменик Михајла Пупина, висок скоро 3 метра.

Фото: Wikimedia Commons/Mister No

Поред тога, на овом Булевару сместили су се и „Пупин бар“, али и Хотел „Пупин“.

Фото: Градске инфо

Две школе у Новом Саду носе назив по Михајлу Пупину, једна од њих је Основна школа „Михајло Пупин“ у Ветернику, док је друга Електротехничка школа „Михајло Пупин“.

Управо је електротехничка школа данас приредила незабораван програм који је подсетио на 169. годишњицу од рођења Пупина. Њихова прослава базирала се на најпознатијим догађајима из Пупиновог живота који су преточени у видео, а поред тога, уз помоћ најновијих апликација конструисане су и фотографије Пупина са рођенданском тортом.

Ученици су се дивно провели и забавили, али још једном подсетили да је дух човека у једном времену неизбрисив, ма колико год година да је прошло.

Zmaj Jovinu ulicu krasi kuća koju je projektovao poznati novosadski graditelj Andreas Haner (FOTO/VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.